Karolina Chojnacka

Ford mobilnym paczkomatem. Czy czeka nas przesyłkowo-samochodowa rewolucja?

Nie było Cię w domu, kiedy dostarczono przesyłkę? To żaden problem! Twój samochód może być idealnym miejscem odbioru! Ford testuje właśnie rewolucyjne rozwiązanie!

Jedną z najpopularniejszych form odbioru przesyłek w Polsce są paczkomaty. Ale być może niedługo to się zmieni. Czemu nie dostarczyć paczki do samochodu, gdzie bezpieczna i sucha trafi w twoje ręce w dogodnym dla ciebie czasie?

Ford mobilnym paczkomatem

Ford i Hermes UK opracowały rozwiązanie problemów związanych z dynamicznym rozwojem zakupów internetowych i pomogły w szukaniu przez firmy logistyczne bardziej efektywnych i bezpiecznych sposobów dostaw.

Pilotażowy projekt Bezpieczna dostawa do pojazdu (Secure Delivery to Vehicle), uruchomiony w tym miesiącu w wybranych regionach Wielkiej Brytanii, umożliwi dostarczanie paczek bezpośrednio do pojazdów parkujących w pobliżu adresu kierowcy. System przyczynia się również do przyspieszenia doręczeń, ponieważ nie wymaga od kurierów pukania do drzwi, wchodzenia po schodach, czy szukania sąsiada, który odbierze przesyłkę, gdy adresata nie ma w domu.

Ford mobilnym paczkomatem
Ford mobilnym paczkomatem, fot. materiały prasowe / Ford

Dostawa do pojazdu jest oferowana klientom korzystającym z aplikacji FordPass, co poszerza zakres usług pojazdów skomunikowanych, dostępnych już za pośrednictwem aplikacji. Nie wiąże się to z żadnymi dodatkowymi kosztami, a gwarantuje spełnienie rygorów dystansu w czasie pandemii.  Ford i Hermes UK liczą na to, że w miarę rozwoju projektu pilotażowego uda się zwiększyć liczbę chętnych i rozszerzyć jego zakres, np. oferując zwroty przesyłek za pośrednictwem pojazdu i umożliwiając dostawy do samochodów parkujących pod innymi adresami, np. pracy klienta. 

Jak to działa?

Podczas zakupów u wybranych sprzedawców detalicznych, którzy biorą udział w programie pilotażowym, standardową opcją wysyłki będzie „dostawa do samochodu”, wraz z podaniem szczegółów dotyczących lokalizacji pojazdu. Jeśli klient sobie tego zażyczy, będzie mógł również otrzymać przesyłkę do domu.

Gdy doręczyciel znajduje się bliżej niż 300 metrów od miejsca przeznaczenia, w aplikacji Hermes wyświetlana jest dokładna lokalizacja pojazdu klienta. W promieniu 50 metrów kurier skanuje kod kreskowy na paczce klienta, aby stworzyć jednorazowy token, odblokowujący pojazd. Dzięki niemu może odryglować bagażnik i pozostawić tam bezpiecznie przesyłkę.

Ford mobilnym paczkomatem
Ford mobilnym paczkomatem, fot. materiały prasowe / Ford

Aby zapewnić bezpieczeństwo samochodu i przesyłki, kurier powinien zaryglować pojazd przed przejściem do następnego punktu odbioru, jeśli jednak tego nie zrobi, zamki ryglują się automatycznie w ustalonym czasie.

Lokalizowanie pojazdu, zdalne otwieranie i ryglowanie zamków jest możliwe dzięki uprawnieniom nadanym przez adresata przesyłki za pośrednictwem aplikacji FordPass. Jeśli samochód nie znajduje się w promieniu 300 metrów od wybranego adresu dostawy, przesyłka jest dostarczana pod adres domowy odbiorcy. Dotyczy to również paczek, które są zbyt duże, aby zmieścić się w pojeździe.

Ford nie jest pierwszy…

W 2015 roku Volvo przy udziale trzech skandynawskich firm ( PostNord, Lekmer.com i Mat.se) wpadło na pomysł, żeby wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i dostarczać przesyłki prosto do ich samochodów. System In-Car Delivery, stworzony przez Volvo, pozwalał na zdalny dostęp do samochodu. Kurier dostarczający przesyłkę otrzymywał jednorazowy kod, który pozwalał mu otworzyć samochód, którego lokalizację znajdował za pomocą mobilnej aplikacji.

Wcześniej podobny projekt zaprezentowało Audi, przy współpracy z DHL. Niemal identyczne rozwiązanie testuje obecnie w Pradze Škoda. Czy czeka nas przesyłkowo-samochodowa rewolucja?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze