F12 Berlinetta – najszybsze Ferrari w historii marki. Film.

To samochód, o którym większość z nas będzie jedynie rozmawiać, ewentualnie przyklejać tapety z jego zdjęciami na ścianę. Oto najmocniejsze Ferrari w historii włoskiej marki - model F12 Berlinetta.

 

fot. Ferrari

 

Ferrari opublikowało pierwsze zdjęcia i informacje o następcy modelu 599. Włoskie, dwuosobowe coupe, opisane zostało przez producenta jako „najmocniejsze Ferrari jakie kiedykolwiek wyprodukował”. Trudno w to powątpiewać – pod maskę trafił siilnik znany z modelu FF – V12 o pojemności 6.2 litra, produkujący potężną moc 740 KM (118 KM na litr pojemności!), a maksymalny moment obrotowy wynosi 690 Nm, przy czym już przy 2.500 obr./min dostępnych jest 80 procent z tej wartości. Silnik współpracuje z dwusprzęgłową przekładnią znaną z boidów F1, a osiągi auta są porażające – pierwsza setka osiągana jest już po upływie 3.1 sekundy. 200 km/h można zobaczyć na prędkościomierzu po 8.5 sekundy, a prędkość maksymalna F12 Berlinetta to 340 km/h. No i informacja dla ekologów – być może ktoś jest zainteresowany: Ferrari obniżyło również zużycie paliwa tej jednostki – według producenta wynosi ono 15 litrów na 100 kilometrów.

Opływowe kształty F12 Berlinetta to czysta poezja…
fot. Ferrari

Supersamochód zaprojektowano w biurze projektowym Ferrari we współpracy z Pininfariną. W jego konstrukcji zastosowano aż 12 rodzajów stopów aluminium, co pozwoliło na zredukowanie masy pojazdu w stosunku do poprzednika o 70 kilogramów (teraz coupe waży jedynie 1525 kg). Nadwozie projektowano oczywiście w tunelu aerodynamicznym, czego efektem jest 123-kilogramowy docisk do podłoża przy prędkości 200 km/h. Rozkład mas jest prawie idealny – 54 procent z tyłu, 46 procent z przodu.

Z przodu auto może przypominać nieco Ferrari FF, a charakterystyczna maska zdaje się rozwidlać pod przednią szybą na boki pojazdu.
fot. Ferrari

Oficjalny debiut F12 Berlinetta odbędzie się już niebawem w Genewie, a jego cena – póki co – nie jest jeszcze znana.

Czy Lamborghini ze swoim Aventadorem może już drżeć? Cóż, według oficjalnych danych samochód z bykiem w logo przyspiesza znacznie szybciej niż Ferrari (w przeciwieństwie do F12 Berlinetta, który ma napęd na tylne koła, Lamborghini zastosowało w modelu Aventador napęd AWD, czyli 4×4). Tak, czy inaczej, dziennikarze na pewno będą porównywać ze sobą te samochody. Już widzimy te gorliwe testy: „najszybsze Lamborghini vs. najszybsze Ferrari”…

Tutaj Ferrari F12 Berlinetta w akcji

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze