Karolina Chojnacka

Elektryk ustanowił światowy rekord prędkości! Tylko czy komuś imponują 164 km/h?

Poprzedni rekord należał do Forda Fiesty.

750-konny Porsche Taycan Turbo S, z niewielką pomocą kierowcy wyścigowego Leha Keena, ustanowił światowy rekord prędkości maksymalnej osiągniętej w pomieszczeniu.

Elektryk osiągnął prędkość 164 km/h, bijąc rekord swojego poprzednika sprzed siedmiu lat. Wtedy Ford Fiesta pojechał 138 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=6gozMJnzZhU

W związku z tym, że SSC Tuatara pojechał jakiś czas temu ponad 482 km/h, to 164 km/h Porsche Taycan Turbo S nie wydają się zbyt imponujące.  Ale…

Przeczytaj też: SSC Tuatara bije rekord prędkości po raz trzeci, ale tym razem naprawdę

Światowe rekordy prędkości na lądzie mają ścisłe wytyczne dotyczące certyfikacji (o czym wspomniany wcześniej SSC przekonał się niedawno na własnej skórze).

Aby rekord w pomieszczeniu został certyfikowany, cały proces – od zera do maksymalnej prędkości, a następnie z powrotem do zera – smusi odbywać się w obrębie budynku. Nie ma miejsca na błędy. Centrum kongresowe Louisiana, które zostało wybrane przez Porsche ze względu na ogromną przestrzeń wewnętrzną, stanowiło wyjątkowy zestaw wyzwań dla PorscheTaycan Turbo S i Keena, między innymi dzięki wypolerowanej betonowej podłodze.

Kierowca po próbie bicia rekordu wyznał:

Tak naprawdę nie doceniałem skali próby bicia rekordu aż do mojego pierwszego biegu badawczego. Nawierzchnia jest tak nieprzewidywalna, tak śliska, że ​​musisz całkowicie zaufać swojej maszynie. To było jak jazda po lodzie – a ty przyspieszasz, jadąc prosto na ścianę. Nagle, nawet tak ogromna przestrzeń, jak ta, którą mieliśmy, wydaje się bardzo mała.

Czułem, jak systemy Taycana to rozgryzają, pracując ciężko, aby utrzymać mnie prosto – to było imponujące osiągnięcie. Tak mocne przyspieszenie na tak nierównej powierzchni było niesamowite. Ani przez chwilę nie wątpiłem, że dam radę.

A o tym, jak szybki Taycan Turbo S potrafi być w pomieszczeniu, przekonał się też ostatnio pewien młody Rosjanin.

Przeczytaj też: Młody Rosjanin wsiadł do nowego Porsche Taycana Turbo S i wyjechał nim przez szybę salonu!

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze