Karolina Chojnacka

Dziś wzmożone kontrole policji na drogach! Posypią się mandaty?

Na drogi wyjedzie maksymalna możliwa liczba policjantów, a w ruch pójdzie cały dostępny sprzęt. Od laserowych mierników, przez wideorejestratory w radiowozach, aż po drony - zapowiada polska policja.

„Roadpol Safety Days” to trwająca tydzień akcja, organizowana przez policje ruchu drogowego poszczególnych państw zrzeszone w organizacji Roadpol. Wydarzenie popierane jest przez Komisję Europejską i Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC). Celem akcji jest obniżenie do zera dziennej liczby śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych.

W Polsce w 2021 roku były jedynie cztery takie dni. Ostatnio na polskich drogach nikt nie zginął 19 maja. W 2020 roku na milion mieszkańców na polskich drogach zginęło 65 osób. Tym samym zajęliśmy czwarte od końca miejsce wśród państw Unii Europejskiej. Jeśli uczestnicy ruchu, a przede wszystkim kierowcy, będą się rozsądniej zachowywali, te tragiczne statystyki mogą ulec znacznej poprawie.

Europejska akcja trwa tydzień, ale Artur Putowski, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcac, w rozmowie z dziennikarzami portalu Autokult.pl wyznał, że w Polsce szczególne jej natężenie przypadnie na wtorek 21 września.

Co się będzie działo? Wszystkie ręce na pokład. Na drogi wyjedzie maksymalna możliwa liczba policjantów, a w ruch pójdzie cały dostępny sprzęt. Od laserowych mierników, przez wideorejestratory w radiowozach, aż po drony. Będziemy też przeprowadzać kontrole trzeźwości i korzystać z narkotestów, bo problem jazdy pod wpływem środków odurzających rośnie w siłę.

„Roadpol Safety Days” to nie tylko kontrole drogowe. Funkcjonariusze będą także prowadzić działalność edukacyjną, rozdając ulotki podsumowujące tegoroczne zmiany w przepisach drogowych, a więc dotyczące pierwszeństwa pieszych czy używania elektrycznych hulajnóg. Piesi i kierowcy otrzymają także odblaski i będą zachęcani do ich noszenia.

Na polskich drogach codziennie giną ludzie. Jeśli zmienimy swój sposób prowadzenia samochodu, jazdy na rowerze czy będziemy ostrożniejsi korzystając z przejść dla pieszych, te tragiczne statystyki mogą ulec zmianie. I właśnie po to są takie akcje.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze