Karolina Chojnacka

Dziś ostatni dzień akcji policji i diagnostów. Można za darmo ustawić światła albo dostać mandat

Światła w samochodzie to bardzo istotny element wpływający na bezpieczeństwo na drodze. Zwłaszcza teraz trzeba pamiętać o ich prawidłowym używaniu, a także o odpowiedniej kontroli. Dziś na tysiącach stacji kontroli pojazdów będzie można za darmo ustawić światła.

Dziś jest ostatni dzień tegorocznej odsłony akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” ma na celu zwrócenie uwagi kierowców na zagrożenia związane z nieprawidłowym oświetleniem pojazdów. Jest to szczególne ważne jesienią, gdy znacznie pogarsza się widoczność. Prawidłowe działanie i ustawienie świateł pojazdu nabiera w tym czasie szczególnego znaczenia. Sprawne światła mają wpływ na bezpieczeństwo zarówno kierującego pojazdem, jak i pozostałych uczestników ruchu. Wszelkie nieprawidłowości mogą skutkować niedostatecznym oświetleniem drogi, albo doprowadzić do oślepienia innych uczestników ruchu drogowego.

W ramach akcji „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo” policja w całym kraju ze szczególnym zainteresowaniem będzie przyglądała się oświetleniu samochodów.

Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”
Kampania „Twoje światła – Nasze bezpieczeństwo”, fot. materiały prasowe

Mandat za nieprawidłowe oświetlenie

Z danych Instytutu Transportu Samochodowego wynika, że aż 98 proc. polskich kierowców doświadcza oślepiania przez inne samochody, a 40 proc. skarży się, że ich światła świecą źle lub za słabo.

Prawidłowe ustawienie świateł jest niezwykle ważne. Dlatego, gdy przyjdzie do policyjnej kontroli, źle ustawione światła mogą skończyć się mandatem w wysokości 500 złotych. W skrajnych przypadkach kontrola może się skończyć nawet odebraniem prawa jazdy i odholowaniem samochodu na policyjny parking.

Darmowe sprawdzenie ustawienia świateł – gdzie i kiedy?

4 grudnia 2021 roku na blisko 1,3 tysiącach stacji kontroli pojazdów będzie można za darmo ustawić światła. Lista stacji biorących udział w akcji znajduje się TUTAJ.

Warto skorzystać. To nic nie kosztuje, a może uratować życie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze