Dwie starsze panie motocyklowymi rekordzistkami Ameryki

Voni Glaves i Ardys Kellerman przejechały na motocyklach milion mil i są pierwszymi kobietami w Ameryce Północnej, które mają udokumentowany przebieg na motocyklach marki BMW.

Voni Glaves i Ardys Kellerman przejechały na motocyklach milion mil.
Voni Glaves przejechała na motocyklu milion mil.

Voni, lat 64 i Ardys, lat 79, spotkały się w Ouray w stanie Kolorado, nakręcając na koła wspólną milionową milę na autostradzie numer 550, którą nazwały „Million Dollar Highway”, czyli Autorstradą Miliona Dolarów. Ich liczniki wskazały upragniony rekord w miejscu o nazwie Red Mountain Overlook, w Kolorado, między Ouray i Silverton, rankiem 30 sierpnia 2011 roku. Dokumentacja tego wyczynu została wysłana do firmy BMW Motrorrad U.S.A. oraz do organizacji BMW Motrocycle Owners of America. Każda z tych instytucji przewiduje własną nagrodę za pokonanie dystansu 1000 000 mil (1 609 344 kilometry). Kobiety nagrodę otrzymały.

Więcej o kobiecych, motocyklowych wojażach po świecie przeczytasz tu.

Voni Glaves jest emerytowaną nauczycielką, która mieszka w Texas Big Bend, na północ od Parku Narodowego Big Bend. Ardys Kellerman jest emerytowanym technikiem-elektornikiem i mieszka w Lexington w Teksasie. Obie przez wiele lat jeździły motocyklami BMW. Kellerman kupiła swoją pierwszą maszynę w 1985 roku. Glaves otrzymała swój pierwszy motocykl w prezencie na Dzień Matki w 1977 roku. Do tej pory obie panie używały łącznie 31 różnych maszyn.

– Miałam 15 motocykli, a Ardys miała ich 16 – mówi Voni. – Moim ulubionym motocyklem był przeważnie ten, na którym właśnie jeździłam, ale mam też taki swój ulubiony, który wyróżnia się pośród innych.

Indywidualny rekord Voni Glaves, wynosi 357 658 mil na maszynie, którą cały czas ma w swoim garażu – BMW R1100RS (rocznik 1993). Ardys Kellerman była właścicielką 16 jednośladów BMW, łącznie z modelem R1100RT z 1999 roku. Trwająca 35 lat odyseja do osiagnięcia rekordu jednego miliona kilometrów wiodła Voni przez 50 stanów USA, wszystkie prowincje Kanady, pięć krajów Afryki i Nową Zelandię. Zapytana co zrobi dalej, babcia dwóch zakręconych na punkcie motocykli chłopców, odpowiedziała, że drugi milion kilometrów!

Ardys Kellerman przejechała na motocyklu milion mil.

Mimo osiągnięcia, Voni nie uważa się za motocyklistkę ekstremalną:
– Nie sądzę, że jest we mnie coś ekstremalnego, ale ja po prostu lubię wyzwania, które lekko wykraczają poza moje możliwości – tak mi się wydaje. Ale mimo, że wydaje mi się, że mam pewne ograniczenia, i tak to robię. Kied jeszcze pracowałam, zachęcałam moich studentów do podejmowania wyzwań – mówi Voni.

Zarówno Kellerman jak i Glaves są bardzo doświadczonymi motocyklistkami długodystansowymi. Glaves w 2003 roku ukończyła wyścig Iron Butt Rally. Kellerman startowała i ukończyła ten wyścig aż czterokrotnie.

Ale oprócz przejechanego miliona mil Glaves wymienia jeszcze jedno życiowe osiągnięcie:
– Przejechałam ten dystans bezwypadkowo, więc bardzo chciałbym kontynuować moje podróże po naszym rozległym kraju, na dwóch kółkach oczywiście.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

A mi to się nie klei i to mocno. W ciągu 20 lat przejechać 1600000km na moto to trzeba by jeździć ponad 200km dziennie – dzień w dzień! jeżdżę na moto i wiem co to znaczy. jak zrobisz sobie jeden dzień odpoczynku to następnego dnia MUSISZ nawinąć ponad 400 km!!! Nie wierzycie? To policzcie to sobie sami. nawet biorąc pod uwagę że zrobienie w sezonie 20 – 30 kkm to już bardzo duuuużo.

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Stop niedowiarkom ;-)Dlaczego by miały kłamać? Poza tym rekord trzeba naprawdę wybitnie udokumentować.
Polecamy też inny przykład:
http://www.motocaina.pl/Pierwsza_Dama_Motocyklowa,0,4116,0.html

Kobitka przejechała 1,5 mln km na 35 motocyklach 🙂

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze