Karolina Chojnacka

Droga ekspresowa S8 będzie dłuższa o 32 kilometry! Gdzie rozpocznie się budowa?

Zaplanowana na tym odcinku inwestycja przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad poinformowała, że Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu wydał decyzję środowiskową dla odcinka drogi ekspresowej S8 Łagiewniki – Wrocław. To oznacza, że kierowcy wkrótce zyskają kolejne 32 km dwujezdniowej drogi ekspresowej.

Droga ekspresowa S8 będzie dłuższa o 32 kilometry! Gdzie rozpocznie się budowa?

Zaplanowana na tym odcinku inwestycja przewiduje budowę dwujezdniowej drogi ekspresowej z dwoma pasami ruchu w obu kierunkach, z zapewnioną rezerwą terenu pod trzeci pas ruchu w pasie rozdziału. Trasa o długości 32,6 km zostanie poprowadzona nowym śladem po zachodniej stronie istniejącej drogi krajowej nr 8 i przebiegać będzie przez tereny gmin Łagiewniki, Jordanów Śląski, Sobótka, Kąty Wrocławskie i Kobierzyce.

Zakres prac będzie obejmował budowę 5 węzłów drogowych:

  • Łagiewniki- połączenie z drogą wojewódzką nr 384,
  • Trzebnik- połączenie z drogami krajowymi nr 8 i 39,
  • Jordanów Śląski- połączenie z drogą krajową nr 8 oraz drogami powiatowymi DP2075D, oraz DP1989D,
  • Owsianka- połączenie z drogą wojewódzką nr 346,
  • Chrzanów- połączenie z drogą krajową nr 8 oraz z Autostradową Obwodnicą Wrocławia A8.

Ponadto na odcinku wybudowanych zostanie osiem mostów,  które będą pełnić również funkcję przejść dla zwierząt. Powstanie także jedna estakada w okolicy miejscowości Bąki, 21 wiaduktów oraz 17 przepustów.

Droga ekspresowa S8 w odcinkach

Droga ekspresowa S8 zostanie podzielona na odcinki. Podział inwestycji na krótsze odcinki ma na celu usprawnienie procesu budowy, począwszy od wyboru wykonawców, aż po realizację. Niewątpliwie przyniesie to korzyści i ułatwi zrealizowanie całej inwestycji. Krótsze odcinki to jednocześnie większa konkurencyjność  już na etapie przetargu.

Realizacja drogi ekspresowej S8 od Wrocławia do Barda planowana jest w systemie Projektuj i buduj w latach 2023-2027.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze