Karolina Chojnacka

Podczas budowy drogi znaleziono bursztynowy naszyjnik w kształcie serca i… ludzkie kości

Podczas prac realizowanych w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe - Wysokie znaleziono bursztynowy naszyjnik złożony z 35 korali i zawieszki w kształcie serca i... stary cmentarz!

Zakończyły się badania archeologiczne na cmentarzu z XVIII-XIX wieku odkrytym w miejscowości Przykopka (woj. warmińsko-mazurskie). Podczas prac realizowanych w związku z budową drogi ekspresowej S61 na odcinku Ełk Południe – Wysokie, przy wykonywaniu rowu odwadniającego wzdłuż południowej łącznicy węzła Ełk Wschód dokonano odkrycia licznych szczątków ludzkich. Analiza danych wykazała, że znany z informacji archiwalnych cmentarz po południowej stronie łącznicy jest znacznie większy. W rezultacie do badań wykopaliskowych zakwalifikowano obszar o powierzchni ponad 60 arów.

Jak informuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad,na przebadanym obszarze zidentyfikowano 374 obiekty. Większość z nich pochodziła z okresu nowożytności, natomiast pojedyncze wiążą się II wojną światową. Wśród obiektów przeważały groby szkieletowe oraz jamy z pojedynczymi kośćmi ludzkimi.

W trakcie badań oprócz bursztynowego naszyjnika składającego się z 35 korali i zawieszki w kształcie serca, natrafiono na liczne zabytki i materiały ruchome takie jak: monety z XVIII i XIX wieku, elementy stroju i biżuterię (szpilki, guziki, zawieszki, spinki, obrączki, koraliki, ozdoby głowy z brązowymi aplikacjami), przedmioty codziennego użytku oraz licznie występujące fragmenty naczyń ceramicznych i kości zwierzęce. Przedmioty zabytkowe są obecnie poddawane konserwacji, natomiast szczątki ludzkie przekazano do analizy antropologicznej. 

Podczas budowy drogi znaleziono bursztynowy naszyjnik w kształcie serca
Podczas budowy drogi znaleziono bursztynowy naszyjnik w kształcie serca, fot. materiały prasowe / GDDKiA

Umowę na realizację odcinka Ełk Południe – Wysokie, w systemie Projektuj i buduj, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała w lipcu 2018 roku, a decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID) uzyskano we wrześniu 2020 roku. Procentowe zaawansowanie całej inwestycji wynosi obecnie około 34%. Przewidywany termin zakończenia to IV kwartał 2022 roku.

Źródło informacji: GDDKiA, opracowanie własne

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze