Daria Mikólska

Datsun znika z rynku. To już kolejny raz

Datsun to jedna z najstarszych japońskich marek motoryzacyjnych. Niestety, w ostatnich latach miała niewiele wspólnego ze starymi projektami.

Motoryzacyjna mapa świata będzie uboższa o jedną z najstarszych firm produkujących samochody. Marka Datsun po raz kolejny dokonała żywota. Tym razem ostatni egzemplarz zjechał z jednej fabryk w Indiach.

Datsun znika z rynku, choć jest jedną z najstarszych japońskich marek. Imponująca historia firmy sięga 1911 roku. Decyzję o zakończeniu produkcji podjęły niedawno władze Nissana – marka kontroluje od lat losy Datsuna.

Zobacz: Datsun powraca

To już drugi koniec żywota marki Datsun. Pierwszy miał miejsce na początku lat 80. kiedy zaczęto wycofywać modele z rynku amerykańskiego, gdzie był bardziej rozpoznawalny niż Nissan. Firmę wskrzeszono w 2012 roku, gdy ówczesny prezes Carlos Ghosn postanowił pochwalić nowymi planami i inwestycjami na tzw. rynkach wschodzących.

Datsun miDO
Datsun miDO

Premiera odrodzonego Datsuna miała miejsce w Indonezji. Marka miała się wyróżniać prostymi projektami. Dlatego produkty tej firmy cieszyły się popularnością w Rosji, gdzie na bazie Łady powstały dwa modele on-Do oraz mi-Do – pierwszy na bazie modelu Granta, drugi na bazie Kalina. W Indiach sprzedawano model redi-GO na bazie Renault Kwid.

Skąd decyzja o zakończeniu produkcji samochodów marki Datsun? Nissan zamierza skupić się na produkcji modeli w segmentach, które przynoszą największe profity. Widocznie legendarna japońska marka nie podołała temu wyzwaniu.

Datsun GO
Datsun GO

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze