"Dakar rozgrywa się w głowie" Jacek Bonecki - recenzja książki

16 lutego 2016
Hołowczyc, Kazberuk, Sonik, Małysz, Gryszczuk, Czachor - wywiady z najlepszymi polskimi kierowcami rajdowymi oraz unikalne zdjęcia Jacka Boneckiego z dakarowej rywalizacji pozwolą spojrzeć na tę legendarną imprezę oczami rajdowców oraz członków zespołów, a przez to zobaczyć i dowiedzieć się więcej niż w jakiejkolwiek relacji telewizyjnej.
Loading module...

Dakar jest największym wyzwaniem dla wszystkich zaangażowanych w sporty motorowe. I nie chodzi tu tylko o ekstremalne warunki i mordercze tempo wyścigu. Wszyscy rajdowcy zgodnie twierdzą, że jest to przede wszystkim próba charakteru, wytrzymałości i opanowania, której poddają się wszyscy uczestnicy rajdu, czyli ponad 2000 osób przemieszczających się w niesprzyjającym, obcym terenie przez dwa tygodnie, dzień i noc, prawie nie śpiąc. I nie chodzi tu tylko o zawodników, którzy są najważniejsi, ale o wszystkich pozostałych, którzy pracują, kiedy kierowcy odpoczywają: mechanicy, służby medyczne, dziennikarze, osoby odpowiedzialne za logistykę, a nawet kucharze. Wszyscy są elementami jednego wielkiego mechanizmu, a najmniejszy błąd może kosztować kogoś życie. Bo, jak pisze Jacek Bonecki: Rajd Dakar nie wybacza błędów. Tych popełnianych przez mechaników, a tym bardziej tych, którym winny jest kierowca. Brzmi to patetycznie, ale tak jest w rzeczywistości. Na zwycięstwo składa się bowiem tak wiele różnych czynników, że niedopilnowanie jednego elementu może oznaczać koniec marzeń.

Maratony, teren, zagrożenia
Maratony to z założenia najtrudniejsze dni rywalizacji w Dakarze, które były charakterystyczne dla afrykańskich edycji zmagań. Po zakończeniu odcinka specjalnego zawodnicy docierają na zaimprowizowany biwak, na którym na ogół panują spartańskie warunki, ale przede wszystkim nie ma zespołów serwisowych. Każdy musi dokonać niezbędnych napraw we własnym zakresie przy użyciu bardzo ograniczonej liczby narzędzi oraz części.

(…)

Niespodzianki wielokrotnie sprawia również teren. Choćby Słynny fesz fesz. Typ piasku uwielbiany przez fotografów i kibiców, a znienawidzony przez kierowców. Kiedy samochody w bardzo głębokim fesz feszu wjeżdżają w dziurę, tworzą obraz przypominający wybuch. (…) Albo wyschnięte koryta rzeczne, w których roi się od drobnych kamieni, strzelających spod kół na wszystkie strony.

(…)

Unikanie tego typu niebezpieczeństw to przede wszystkim rola pilota. Motocykliści i quadowcy sami są sobie sterem, żeglarzem i okrętem, ale kierowcy samochodów i ciężarówek mają ze sobą na pokładzie nawigatora. Mogą dzięki temu jechać zdecydowanie szybciej, ponieważ nie muszą dzielić swojej uwagi pomiędzy prowadzenie pojazdu i czytanie mapy. Koncentrują się na sprawnym pokonaniu terenu, korzystając ze wskazówek swojego partnera. On odczytuje je z tzw. roadbooka. Mapy, czy też bardziej schematycznego zbioru informacji na temat skrętów, mijanych punktów charakterystycznych oraz niebezpiecznych miejsc. Oznaczenia opatrzone są oczywiście kilometrami, które z kolei pokazują metromierze umieszczone w pojeździe. Nie ma więc systemu GPS, czy innych skomplikowanych technologii. Wszystko przypomina bardziej harcerską grę terenową, gdzie strzałki wskazują skręt za rzeką, następnie odbicie obok kępy drzew, jazdę prosto aż do skupiska opuszczonych zabudowań itd...

Relacje z tej legendarnej imprezy zebrane przez autora w rozmowach z kierowcami przedstawiają kulisy Dakarowych zmagań, zależności, zasady, sukcesy, porażki i ich przyczyny, a także anegdoty z życia obozowego. Książka Jacka Boneckiego to także zbiór osobistych historii i wspomnień rajdowców i członków ekip, a także samego autora. Każda zbliża nas do poznania prawdy o wyścigu, ale także samych kierowcach, którzy stają do walki z naturą i własnymi słabościami. Bo Dakar rozgrywa się przede wszystkim w głowach jego uczestników – podkreślają wszyscy – A każdy, kto dotarł do mety jest już zwycięzcą.

Jacek Bonecki – znany polski fotograf i operator, od blisko dwudziestu lat dokumentujący największy rajd na świecie. Autor absolutnie wyjątkowych fotografii, które doczekały się wielu publikacji w książkach, najlepszych magazynach i na wystawach. Jego książkę o Dakarze rekomendował sam Etienne Lavigne – szef rajdu.

Dane wydawnicze:
Wydawnictwo Edipresse Polska | s. 160 | Format: 200 x 240 | Cena: 24,99 zł | Premiera: styczeń 2016

Loading module...

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!