Cztery łapy na wakacjach

Odpowiedzialni właściciele czworonogów zawsze z troską myślą o bezpieczeństwie i komforcie swojego pupila. Jadać ze zwierzakiem na wakacje trzeba się odpowiednio przygotować. Prezentujemy listę porad, które pomogą wam w organizacji bezproblemowej i przyjemnej podróży.

Lista została opracowana przez markę Chevrolet we współpracy z brytyjskim towarzystwem zapobiegania okrucieństwu wobec zwierząt (RSPCA).

Po pierwsze, bardzo niebezpieczne jest podróżowanie ze zwierzakiem na kolanach. Należy się zaopatrzyć w odpowiednią uprząż bądź dobrze wentylowaną klatkę transportową i stopniowo przyzwyczajać do nich naszego pupila. Podobnie jeżeli chodzi o długość trasy – zanim wyjedziemy w dłuższą podróż, zabierajmy czworonoga na krótkie przejażdżki, żeby miał okazję oswoić się z samochodem.

Róbmy przerwy w podróży, aby dać zwierzęciu pić
fot. Chevrolet

Lekki posiłek można podać zwierzęciu na trzy-cztery godziny przed jazdą. Jeżeli wiemy, że nasz pies czy kot ma tendencję do choroby lokomocyjnej, lepiej w ogóle zrezygnować z karmienia. W dobrych gabinetach weterynaryjnych można kupić specjalne środki przeciwko chorobie lokomocyjnej u zwierząt – są dosyć drogie, więc decydujmy się na nie tylko wtedy, gdy zwierzak naprawdę jest podatny na sensacje żołądkowe.

Co jakiś czas należy się zatrzymać, pozwolić psu się wysiusiać, napoić go. Miejmy ze sobą zapas wody. Pilnujmy, by zwierzak nie wyskoczył niespodziewanie z samochodu – zdezorientowany, może wybiec na ulicę pod koła nadjeżdżających pojazdów. Zwierzak zawsze powinien mieć na szyi obrożę z przywieszką adresową, a najlepiej również wszczepiony chip. Nigdy nie wolno zwierzęcia zostawiać samego w samochodzie, zwłaszcza w trakcie upałów. Otwarte okna to za mało.

Ulubiona zabawka, chwila zabawy z właścicielem – i już podróż jest przyjemniejsza
fot. Chevrolet

Wyjeżdżając z domu pamiętajmy o wzięciu ze sobą książeczki ze świadectwem aktualnych szczepień, a jeśli wybieramy się zagranicę, również paszportu UE. Dobrze mieć również na stałe skompletowaną wyprawkę: karmę, miskę, smycz, łopatkę na odpady, plastikowe torby, szczotkę, lekarstwa i zestaw pierwszej pomocy. Ulubiona zabawka albo kocyk czy poduszka sprawią, że zwierzę poczuje się pewniej i bezpieczniej.

Jeżeli podróżujemy ze zwierzęciem dosyć często i regularnie, warto zainwestować w gumowe dywaniki i wodoodporne pokrycia siedzeń, a planując zakup nowego samochodu uwzględnić potrzeby naszego pupila. Idealny model jest wysoki i szeroki, ma regularne kształty bagażnika, składane na płasko siedzenia, punkty mocowania klatek ze zwierzętami oraz tylne nawiewy, jak również dodatkowe schowki i uchwyty na napoje. Nawigacja satelitarna montowana w niektórych modelach może okazać się przydatna w sytuacjach awaryjnych, na przykład podczas poszukiwania najbliższego weterynarza w nieznanej lokalizacji.

Przede wszystkim zaś pamiętajmy o jednym: zwierzę nie jest rzeczą, ale członkiem rodziny i przyjacielem. Pozostawienie psa w lesie czy wyrzucenie go z samochodu, ponieważ psuje plany wakacyjne, jest nieludzkie i okrutne. Pamiętajmy o tej odpowiedzialności sami i mówmy o niej również innym.

 

Źródło: Chevrolet

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze