Czołg na gaz? To możliwe

Instalacje LPG montowane są nie tylko w samochodach, ale również w większych pojazdach, takich jak samochody ciężarowe, autobusy czy maszyny rolnicze. Polski producent systemów LPG/CNG poszedł o krok dalej i jako pierwszy na świecie poddał konwersji na LPG… czołg.

W ten sposób udowodniono, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli chodzi o instalacje LPG. Zamontowaną w czołgu T-55 MERIDA instalację gazową stworzoną z myślą o pojazdach dostawczych i ciężarowych, autobusach oraz maszynach rolniczych i budowlanych napędzanych silnikami Diesla poddano testom w trudnych warunkach podbiałostockiej żwirowni i doskonale sprawdziła się w 46-tonowym czołgu T-55 o mocy 640 km oraz pojemności silnika 36 l.

Firma AC S.A., producent systemów LPG/CNG marki Stag, wzbogaciła wojskowy pojazd o takie komponenty, jak: sterownik STAG Diesel dedykowany pojazdom z 8-cylindrowymi silnikami, dwa reduktory STAG R02, dwie listwy wtryskowe STAG AC W02 BFC oraz dwa 120-litrowe zbiorniki LPG. Jakie możliwości zyskał czołg po tej nietypowej konwersji?

Chodziło, rzecz jasna, o obniżenie emisji cząstek stałych (sadzy).

Pojazd bojowy z instalacją LPG, dzięki wbudowanym zbiornikom z ropą oraz gazem, mógłby przejechać dwa razy dłuższy dystans na jednym tankowaniu oraz zyskałby większe osiągi.

Źródło: AC S.A.

Najnowsze

„Harley and the Davidsons” – nowy serial na Discovery Channel

Harley-Davidson to coś więcej niż tylko motocykl. To ideologia, styl życia i symbol Ameryki, stworzony od zera przez Waltera i Arthura Davidsonów oraz ich przyjaciela Billa Harleya. Droga do sukcesu nie była jednak prosta.

Trzech młodych mężczyzn, synów pracujących fizycznie imigrantów, musiało stawić czoła wielu przeszkodom, pozbawionym skrupułów konkurentom i podjąć ogromne ryzyko. Dali z siebie wszystko, aby założyć i zapewnić przetrwanie firmie. Jak wiele byli w stanie poświęcić, aby zrealizować swój amerykański sen? Zobacz inspirującą i pełną emocjonujących zwrotów akcji opowieść o męskich marzeniach, przyjaźni, pasji i uporze w dążeniu do celu, które stały się fundamentem legendarnej marki. Premierowy odcinek HARLEY AND THE DAVIDSONS już 20 września o godz. 22:00 tylko na Discovery Channel!

„Takie porywające i szczere historie idealnie odzwierciedlają charakter Discovery Channel” – powiedział Rich Ross, Prezes Grupy Discovery Channel, Animal Planet i Science Channel. „To opowieść o braterstwie, żelaznej woli w podążaniu do realizacji celów wbrew powszechnym zasadom ówczesnych czasów. Założyciele Harleya-Davidsona stworzyli więcej niż tylko motocykl. Oni stworzyli współczesną przedsiębiorczość.”

Oparty na faktach serial HARLEY AND THE DAVIDSONS prezentuje ekscytującą, pełną dramatycznych przeżyć historię narodzin ikony motocykli, na tle wielkich zmian społecznych i technologicznych z początku XX wieku. Każdy z bohaterów, założycieli firmy, musiał stawić czoła innym wyzwaniom. Jednak ich marzenia i ambicje łączyło jedno – motocykl. Dla Waltera Davidsona przedsięwzięcie było możliwością wybicia się ze sztywnych ram, zignorowaniem obowiązujących zasad i skonstruowaniem motocykla dostosowanego do każdego terenu. Arthur Davidson widział w tym projekcie szansę na zdobycie szacunku i uznania rodziny.

Z kolei dla Billa Harleya motocykl był źródłem nadziei na wyswobodzenie się spod skrzydeł nadopiekuńczych rodziców, pokazanie swojego talentu i kunsztu inżynierskiego.

Motocykle stworzone w przydomowym warsztacie sprawdzały się praktycznie w każdych warunkach, ponieważ Walter testował je wszędzie tam, gdzie było to możliwe. Jego upór i ambicja napędzały go, aby zostać czołowym kierowcą rajdowym. Brał on udział w popularnych, lecz niebezpiecznych zawodach na torach wyścigowych, podczas których często dochodziło do śmiertelnych wypadków. Śmiałe i ryzykowne wyczyny Waltera przyniosły sławę marce Harley-Davidson. Pozwoliły też wyprzedzić rywala i konkurenta, firmę Indian, która miała wówczas silną pozycję na amerykańskim rynku. Pełni geniuszu, innowacyjności i kreatywności założyciele Harleya-Davidsona musieli stawić czoła dużo większym wyzwaniom. Ale poradzili sobie nawet w czasach Wielkiej Depresji lat 20., dziesiątkującej branżę motocyklową. Wciąż udawało im się wyprzedzać czasy nowymi pomysłami biznesowymi.

Serial HARLEY AND THE DAVIDSONS opowiada także o tym jak twórcy legendarnych motocykli niestrudzenie budowali lojalność wobec swojej marki, zdobywając i realizując kontrakty dla armii USA, ucząc żołnierzy jak naprawiać maszyny podczas walki, czy wspierając kluby motocyklowe w całym kraju. W końcu skupili się na stworzeniu pierwszego „superbike’a” na świecie, najnowocześniejszego motocykla wyścigowego dla mas. Walter, Arthur i Bill ugruntowali pozycję Harleya-Davidsona, jako motocykla, który dojedzie wszędzie i da radę każdej trasie. To dziedzictwo przetrwało ponad 100 lat, stanowi sedno marki i przyciąga miliony wiernych fanów.

Oprócz fascynującej historii, która bez wątpienia jest mocną stroną serialu, na szczególną uwagę zasługują również światowej sławy aktorzy w nim występujący.  Są to m.in.: Michiel Huisman („Gra o tron”) jako Walter Davidson, Robert Aramayo („Gra o tron”) jako William (Bill) Harley i Bug Hall („Klan urwisów”) odtwarzający rolę Arthura Davidsona. Poza tym na ekranie znajdą się również: Stephen Rider („Daredevil”), Jessica Camacho („Jeździec bez głowy”), Daniel Coonan („EastEnders”), Annie Read („Inna”), Wilson Bethel („Doktor Hart”), Dougray Scott („Mission: Impossible 2”), Gabe Luna („Matador”), Alex Shaffer („Wszyscy wygrywają”) oraz nowe twarze: Essa O’Shea i Sean Scully.

Premierowy odcinek serialu HARLEY AND THE DAVIDSONS zobaczymy we wtorek, 20 września o godz. 22:00 na Discovery Channel. Kolejne dwa zostaną pokazane 27 września oraz 4 października o tej samej godzinie.

Powtórki serialu będzie można obejrzeć na Discovery Channel w każdą niedzielę o godz. 21:00 począwszy od 25 września do 9 października.

Najnowsze

Najmocniejsza Kia Optima GT trafia do sprzedaży – ceny w Polsce

Nowa Kia Optima GT, najmocniejszy samochód marki kiedykolwiek oferowany w Europie, trafia właśnie do salonów sprzedaży i jest dostępny zarówno jako sedan, jak i kombi.

Stylizowana w sportowym stylu nie tylko z zewnątrz, ale również wewnątrz, z turbodoładowanym 2,0-litrowym silnikiem benzynowym o mocy 245 KM, Optima GT została stworzona z uwzględnieniem oczekiwań miłośników szybkich i mocnych samochodów. Auto jest wynikiem współpracy inżynierów i entuzjastów z centrum R&D Kia w Rüsselsheim w Niemczech i głównego ośrodka R&D Kia w Namyang w Korei. Nad układem napędowym i zawieszeniem Optimy GT pracował sam Albert Biermann, niegdyś szef inżynierów odpowiedzialnych za samochody BMW serii M.

Poza silnikiem turbo, sportowym designem, generatorem dźwięku pozwalającym usłyszeć brzmienie czterocylindrowego silnika wewnątrz kabiny czy większymi i bardziej wydajnymi hamulcami dopracowanymi przez firmę Alpine, właściciel Optimy GT otrzyma również w standardzie m.in.: asystenta utrzymywania pasa ruchu, system rozpoznawania znaków drogowych, automatyczny system parkowania równoległego i prostopadłego, system monitorowania ruchu pojazdów podczas cofania oraz system monitorowania martwego pola w lusterkach.{{ download(153) }}{{ download(154) }}

Optima GT w wersji sedan została wyceniona na 145 900 zł a w kombi na 153 900 zł.

Najnowsze

Jak wymienić olej silnikowy w samochodzie?

Regularna wymiana oleju silnikowego jest jedną z najważniejszych czynności serwisowych zapewniających długie życie samochodu. Gdy mamy pewność, że nadszedł na to czas, nie musimy wcale korzystać z usług mechanika. Olej możemy wymienić samodzielnie, co wbrew pozorom nie jest trudne.

Olej silnikowy powinniśmy zawsze wymieniać zgodnie z założonymi przez konstruktora przebiegami. Zanim przystąpimy do samodzielnej wymiany musimy upewnić się, że wybrany olej spełnia wymagania silnika naszego samochodu. Aby wybrać właściwy rodzaj oleju najlepiej sprawdzić rekomendacje w instrukcji obsługi lub na stronach internetowych producentów, na których są również wyszukiwarki olejów do konkretnych pojazdów. Wystarczy wybrać rodzaj pojazdu, producenta i model, a uzyskamy pełną informację o płynie, który jest najlepszy dla naszego auta.

Przed spuszczeniem starego oleju należy zwiększyć jego temperaturę. Najlepiej zrobić to poprzez uruchomienie samochodu i doprowadzenie silnika do temperatury jego pracy. Wtedy olej silnikowy staje się bardziej płynny i łatwiej spływa ze wszystkich zakamarków. Oczywiście tę czynność wykonujemy przed wymianą, odpalenie auta w trakcie tego procesu jest kategorycznie zabronione.

Na początek odkręcamy korek wlewu oleju znajdujący się w górnej części silnika oraz wyjmujemy bagnet. To przyspieszy proces spływania płynu. W celu pozbycia się starego oleju należy odkręcić korek spustowy w dolnej części miski olejowej i podłożyć pod niego pojemnik zabezpieczający przed zalaniem podłogi.

Zanim do silnika wlejemy świeży olej musimy wymienić filtr olejowy. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wkładem filtrującym, czy też z filtrem puszkowym elementy gumowe należy przed dokręceniem posmarować cienką warstwą świeżego oleju.

Następnie przez otwór wlotowy wlewamy do silnika nowy olej. Informacje o konkretnej objętości znajdziemy, podobnie jak zalecenia dotyczące rodzaju płynu, w instrukcji obsługi pojazdu. Po uzupełnieniu zakręcamy korek i uruchamiamy samochód, na co najmniej minutę. Część oleju zostanie wtedy rozprowadzona po magistrali olejowej i trafi do filtra. Konieczna jest także ponowna kontrola poziomu oleju i ewentualne jego dolanie. Należy pamiętać, że poziom oleju nie może być zbyt wysoki i na bagnecie powinien zawierać się między oznaczeniem MIN i MAX. Wlewanie starego oleju w dowolnym miejscu jest zabronione. Trzeba go zawieźć do punktu utylizacji lub warsztatu.

Każdy kierowca prędzej czy później, będzie zmuszony wymienić olej silnikowy w swoim samochodzie. Nie jest to pracochłonne zajęcie, zajmuje ok. 30 minut. Przed przystąpieniem do tej czynności warto posłuchać porad mechanika. W sieci, obok wyszukiwarek pozwalających na odpowiedni dobór oleju silnikowego, dostępne są filmy instruktażowe, w którym eksperci radzą, na co zwrócić uwagę i jak wymienić olej krok po kroku.

Źródło: Total

Najnowsze

Picie wody podczas jazdy Teslą – trudne zadanie

Tesla Model S P90D to wybitnie szybki samochód. Pewien Amerykanin postanowił zrobić ciekawy eksperyment "wykorzystując" do niego dwójkę dzieci.

Elektryczna Tesla podczas jazdy w trybie „Ludicrous” ma niespotykane w innych samochodach przyspieszenie od 0 do 100 km/h, które trwa zaledwie 2,8 sekundy. Maksymalna moc silnika wzrasta wtedy do 762 KM, a cały moment obrotowy ląduje niemal od razu na koła.

We wspomnianym doświadczeniu wzięła udział dwójkę dzieci, których jedynym zadaniem było napicie się wody z kubka. Jednak nie jest to takie proste, jak mogłoby się wydawać. Szczególnie, gdy auto przyspiesza. Okazuje się, że woda zamiast trafiać do gardła, ląduje w nosie – tak podsumowała eksperyment córka kierowcy.

W czasie tego doświadczenia przeprowadzono dwie próby. Zobaczcie, czy dzieciakom udało się w końcu napić. 

Najnowsze