Ewa Kania

Już za tydzień EDR będzie obowiązkowy we wszystkich samochodach. Będzie śledzić kierowców

Już 7 lipca 2024 roku wszystkie nowe samochody sprzedawane na terenie Unii Europejskiej, będą musiały być wyposażone w EDR, czyli tak zwaną czarną skrzynkę. Jej zadaniem jest śledzenie wszystkiego, co robi kierowca, ale czy to znaczy, że będziemy teraz inwigilowani?

Spis treści

System EDR, czyli czarne skrzynki, obowiązkowe w całej unii

Moduły EDR, czyli tak zwane czarne skrzynki, obecne są we wszystkich nowo homologowanych samochodach od lipca 2022 roku. Oznacza to, że modele, które pojawiły się na rynku wcześniej, nie muszą mieć ich na pokładzie. Teraz jednak okres przejściowy dobiega końca i od 7 lipca 2024 roku każdy nowy samochód sprzedany na terenie Unii Europejskiej będzie musiał być wyposażony w EDR.

Co śledzi system EDR i co zapisuje czarna skrzynka w samochodzie?

Czarna skrzynka przez cały czas monitoruje szereg parametrów związanych z bezpieczeństwem i prowadzeniem samochodu. Są to między innymi:

 • prędkość z jaką się poruszamy
 • położenie pedału przyspieszenia
 • położenie pedału hamulca
 • działanie ABS-u i ESP
 • skręt kierownicy (manewry)
 • przechył auta
 • ciśnienie w oponach
 • stopień otwarcia przepustnicy
 • prędkość wzdłużna i poprzeczna podczas wypadku
 • zapięcie pasów bezpieczeństwa
 • prędkość obrotowa silnika
 • stan poduszek powietrznych

Czy picie alkoholu za kierownicą zaparkowanego samochodu jest legalne?

Kiedy i jak można odtworzyć to, co jest zapisane w czarnej skrzynce?

W kontekście systemu EDR często mówi się o inwigilacji kierowców, ale jest to inwigilacja bardzo ograniczona i wykorzystywana tylko w bardzo określonych momentach. Czarna skrzynka nie wysyła nigdzie zarejestrowanych parametrów, ani nie posiada pamięci, w której archiwizowałaby historię naszego stylu jazdy.

Jeśli wykryta zostanie kolizja lub wypadek, czarna zapisuje dane z 5 sekund przed wypadkiem. Do takich informacji dotrzeć może na przykład biegły sądowy, co pomoże mu w ustaleniu faktycznego przebiegu wypadku. To, przynajmniej obecnie, to jedyna funkcja czarnych skrzynek w samochodach.

Czy przez czarną skrzynkę w samochodzie można dostać mandat?

Odpowiedź na to pytanie brzmi… owszem, można dostać mandat przez czarną skrzynkę w samochodzie. Nie podczas zwykłej kontroli drogowej oczywiście. Ale jeśli dojdzie na przykład do kolizji, w której nie uda się uzgodnić wspólnej wersji co do przebiegu wydarzeń, sprawa trafi do sądu.

Tam biegły sądowy może już odwołać się do zapisu z czarnej skrzynki, która stanowić będzie twardy dowód. Jeśli okaże się, że w momencie zderzenia przekroczyliśmy prędkość, albo wbrew wcześniejszym zeznaniom wcale nie hamowaliśmy, aby uniknąć zderzenia, takie informacje z czarnej skrzynki mogą nas pogrążyć.

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze