Agnieszka Serafinowicz

Cupra Tavascan 2024 – elektryczny SUV: dane techniczne, zasięg, przyspieszenie

Cupra Tavascan 2024 pojawiła się w nowym wideo opublikowanym przez hiszpańską markę.

Spis treści

Już w przyszłym roku na rynku zadebiutuje pierwszy, elektryczny SUV hiszpańskiej marki: Cupra Tavascan. Auto nie miało jeszcze swojej produkcyjnej premiery, zostało zapowiedziane w ubiegłym roku, ale teraz model ten pojawił się również na opublikowanym przez markę Cupra filmie reklamowym (zamieszczamy to wideo poniżej) będącym efektem współpracy marki Cupra z hiszpańską piosenkarką Rosalią. Co wiemy o modelu Cupra Tavascan 2024?

Cupra Tavascan
Cupra Tavascan koncept – galeria prasowa (fot. Cupra)

Cupra Tavascan 2024 – elektryczny SUV

Samochód, który przez ułamki sekund jest widoczny w dość agresywnie zmontowanym filmie pokazano z boku i z tyłu, nie ujawniono wciąż przodu auta, ale już to co widać, pokazuje, że model nieco zmodyfikowano w stosunku do pokazywanego wcześniej konceptu tego modelu (ten z kolei obejrzycie w zamieszczonej poniżej galerii)

Cupra Tavascan
Cupra Tavascan koncept – galeria prasowa (fot. Cupra)

Cupra Tavascan 2024 – dane techniczne

To co wiadomo na pewno, to fakt, że model Cupra Tavascan będzie elektrycznym SUV-em zbudowanym na platformie MEB grupy Volkswagena, tej samej, na której bazują już oferowane modele z serii VW ID. Układ napędowy modelu Tavascan będzie najprawdopodobniej taki sam jak w przypadku już obecnego na rynku VW ID.5 GTX czy Škody Enyaq RS. Oznacza to, że za ruch pojazdu odpowiadać będą dwa silniki elektryczne, z których każdy będzie napędzać jedną z dwóch osi pojazdu. Moc całkowita to 299 KM i ok. 460 Nm momentu obrotowego. Co prawda VW ID.5 ma też słabsze wersje napędu, ale oczekuje się, że Cupra Tavascan będzie dostępny przede wszystkim z najmocniejszą odmianą dwusilnikowego układu.

Cupra Tavascan
Cupra Tavascan koncept – galeria prasowa (fot. Cupra)

Cupra Tavascan 2024 – zasięg i przyspieszenie

Niemal 300 KM mocy powinno dość sprawnie poruszać elektrycznego, hiszpańskiego SUV-a Cupry, należy jednak pamiętać, że to ciężkie auto elektryczne o wadze ok. 2 ton, które będzie wyposażane najprawdopodobniej w pakiet akumulatorów o pojemności użytecznej 77 kWh (taki sam pakiet trafia do innych modeli opartych na platformie MEB i dysponujących mocnymi układami napędowymi). Niemniej model Tavascan powinien uzyskiwać przyspieszenia od 0 do 100 km/h w czasie ok. 6 sekund.

Jeżeli chodzi o zasięg, możemy próbować go szacować na podstawie wyników modeli wyposażonych w układ napędowy o takiej samej mocy i pakiet akumulatorów 77 kWh. W przypadku VW ID.5 GTX zasięg mieszany wg WLTP wynosi 512 km, a dla Škody Enyaq RS Maxx Coupe jest to 522 km. Należy zatem przypuszczać, że zasięg Cupry Tavascan będzie zbliżony.

Cupra Tavascan 2024 – galeria

Na koniec jeszcze wspomniane wideo producenta:

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze