Paula Lazarek

Coraz więcej stacji ładowania w Polsce i na Słowacji: rekordowy 2021 r.! Plany na 2022 rok obiecujące

W 2021 roku dzięki energii ze stacji ładowania GreenWay, kierowcy elektryków ponad 100 razy pokonali dystans dzielący Ziemię do Księżyca. Jak zapowiada się 2022 rok?

GreenWay uruchomił w 2021 roku 150 nowych stacji ładowania: 117 w Polsce i 33 w Słowacji. Spółka dysponuje już w sumie 447 publicznymi stacjami ładowania, z których 323 znajduje się w Polsce, a 124 w Słowacji. Obecnie z infrastruktury ładowania ze znakiem GW w obu krajach korzysta łącznie już blisko 28 tysięcy klientów. To prawie trzy razy tyle, co pod koniec 2020 roku.

Rekordowy 2021

O tempie rozwoju GreenWay, a co za tym idzie, upowszechnianiu elektromobilności, świadczą rekordowe statystyki z końca roku:

  • Liczba nowych, zarejestrowanych klientów w 2021 roku: 
  • W całej sieci: 17 587
  • W tym w Polsce:15 191
  • W tym w Słowacji: 2 396

Dla porównania: pod koniec 2020 roku w sieci GreenWay zarejestrowanych było niewiele ponad 10 tysięcy użytkowników. 

Wzrost zainteresowania publiczną infrastrukturą ładowania widać także w dynamice liczby sesji ładowania rok do roku:

  • Liczba sesji ładowania w 2021 roku:
  • W całej sieci: 190 282
  • W tym w Polsce: 154 771
  • W tym w Słowacji: 35 511

Dla porównania: w 2020 roku kierowcy korzystali ze stacji ładowania GreenWay 65 266 razy. 

E-taryfa i podniesienie mocy 40 stacjom

W kwietniu 2021 roku, równolegle z wejściem w życie e-taryfy dla elektromobilności, GreenWay Polska obniżył opłaty abonamentowe i zmienił ceny usług ładowania. E-taryfa pozwoliła bowiem na istotne obniżenie stałych stawek za dystrybucję energii na korzyść opłat powiązanych z rzeczywistym wykorzystaniem ładowarek. Umożliwiła także podniesienie ograniczonej do tej pory mocy 40 stacji DC do 50 kW.

Więcej zielonej energii

Samochód elektryczny jest tak ekologiczny, jak energia w jego baterii. Dlatego jednym ze strategicznych celów GreenWay jest zwiększanie liczby stacji ładowania zasilanych zieloną energią. Kamieniem milowym w jego realizacji była, rozpoczęta w czerwcu ubiegłego roku współpraca z Polenergia Sprzedaż Sp z o.o., która w ramach swojej oferty GoGreen oferuje zieloną energię w standardzie Energia 2051 z własnych OZE.
Długoterminowym celem GreenWay jest całkowita transformacja sieci ładowania na energię pochodzącą ze źródeł odnawialnych. 

Wsparcie w transformacji 

Elektromobilność to także elektromobilne firmy i instytucje. Świadcząc kompleksowe usługi w zakresie rozwoju infrastruktury ładowania, GreenWay wspiera transformację organizacji, które planują korzystać z elektrycznej floty lub same chcą świadczyć usługi ładowania. 

W ubiegłym roku GreenWay wygrał największy jak dotąd przetarg branży elektromobilnej w Polsce przeprowadzony przez InPost. W jego wyniku dostarczy i zainstaluje w centrach logistycznych InPost stacje ładowania AC oraz DC i będzie się zajmować zarządzaniem ładowarkami i ich serwisem. W przyszłości stacje ładowania znajdą się także przy Paczkomatach® InPost.

We współpracy z urzędem Miasta GreenWay postawił także miejskie ładowarki w Katowicach, rozpoczął współpracę z siecią Żabka (przejął w zarządzanie ładowarkę w ekologicznej “Żabce” w Warszawie) oraz zainstalował i uruchomił 12 nowych stacji ładowania na parkingach sklepów sieci IKEA.
Współpracując z międzynarodowym inwestorem i zarządcą parkingów Interparking, GreenWay zainstalował również 9 ładowarek na parkingu wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki.  Punkty ładowania zostały włączone do ogólnodostępnej sieci ładowania GreenWay. 

Ładowanie w trasie 

W 2021 roku GreenWay zwiększył obecność swojej infrastruktury ładowania na Miejscach Odpoczynku Podróżnych. Spółka uruchomiła 6 szybkich stacji ładowania przy MOP-ach na autostradzie A4. Wyniki kolejnego ubiegłorocznego przetargu GDDKiA umożliwiają jej także budowę kolejnych dziesięciu ogólnodostępnych stacji ładowania samochodów elektrycznych przy autostradzie A4 i ekspresówkach S7 oraz S3. 

Elektromobilność w 2022

GreenWay stawia sobie za cel upowszechnienie pojazdów elektrycznych, by Europa Środkowa i Wschodnia stała się czystsza, zdrowsza oraz mniej uzależniona od ropy naftowej. W 2022 roku firma zamierza nadal intensywnie rozbudowywać publiczną sieć ładowania i dostarczać najwyższej jakości kompleksowe rozwiązania dla klientów B2B. W planach GreenWay jest uruchomienie w 2022 roku około 150 nowych stacji ładowania.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze