Co z ubezpieczeniem auta przy kupnie-sprzedaży?
Przede wszystkim, bez względu na to, czy kupujemy czy sprzedajemy, powinno nam zależeć na rozmowie nie tylko o cenie i stanie technicznym samochodu, ale także na ustaleniu, jak rozwiążemy kwestię jego ubezpieczenia. Rozmowa między kupującym, a sprzedającym to najlepszy sposób, aby obie strony uniknęły niepotrzebnych, a jednocześnie bardzo irytujących komplikacji i problemów.
Kupujesz?
Kupując samochód musimy wiedzieć, że jeśli w ciągu 30 dni od daty kupna auta nie zerwiemy umowy z dotychczasowym ubezpieczycielem OC, polisa przechodzi automatycznie na nas. Na ogół umowę wypowiedzieć należy na piśmie - osobiście lub wysyłając je pocztą, choć nieliczne towarzystwa akceptują też formę e-maila. Sposób dostarczenia wypowiedzenia umowy powinniśmy sprawdzić na stronie naszego ubezpieczyciela lub w umowie. Bardzo ważna uwaga: trzeba pamiętać, że niektóre towarzystwa za datę wypowiedzenia przyjmują termin otrzymania, a nie wysłania dokumentu! Zawsze jednak żądają pokazania nowej umowy podpisanej u konkurenta.
![]() |
fot. Motocaina
|
O fakcie rozwiązania umowy ubezpieczenia może poinformować ubezpieczyciela również osoba, od której kupujemy auto.
- Wtedy jednak zostaniemy o tym po prostu poinformowani po jakimś czasie, co może sprawić nam niemały problem... Nie mając nawet świadomości tego faktu, możemy bowiem zostać pozbawieni polisy, która w gruncie rzeczy nam odpowiada lub którą dla wygody chcemy kontynuować. Warto wiedzieć, że wszystkie zasady dotyczące przejęcia ubezpieczenia przy transakcji kupna-sprzedaży zapisane są w umowie ubezpieczeniowej - wyjaśnia Wojtek Rabiej z internetowej porównywarki ubezpieczeń komunikacyjnych rankomat.pl.
Dlatego koniec końców będąc kupującym rozsądniej i bezpieczniej jest zastosować strategię „Umiesz liczyć? Licz na siebie" i przejąć inicjatywę. Jeżeli tego nie zrobimy i samochód straci ważność polisy OC, zostanie na nas nałożona karta nawet 2050 zł. Wysokość tej kary jednak często się zmienia, a z aktualnym jej stanem możemy zawsze zapoznać się na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.
Sprzedajesz?
Jeżeli szykujemy się do sprzedaży auta i chcemy odzyskać cenę ubezpieczenia za okres, w którym to kupujący będzie użytkował samochód, musimy to z nim ustalić jeszcze przed podpisaniem umowy. Mamy wtedy dwie możliwości: albo doliczyć kupującemu odpowiednią część ceny ubezpieczenia do ceny auta (jeśli ten wyraźnie oświadcza, że chce przejąć naszą polisę) albo pisemnie wypowiedzieć umowę ubezpieczenia (jeśli nie chce on korzystać z naszej polisy). Gdy kupujący nie chce naszego ubezpieczyciela to my jako sprzedający musimy dostarczyć odpowiednie pismo do ubezpieczyciela w ciągu 30 dni od dnia sprzedaży. Jeśli tak się nie stanie, nasza polisa zostanie przedłużona automatycznie kupującemu, a my stracimy możliwość odebrania pieniędzy.
![]() |
fot. Motocaina
|
A co z AC i innymi ubezpieczeniami?
W momencie, gdy sprzedajemy samochód nasze AC wygasa - dla nas oznacza to prawo do otrzymania zwrotu pieniędzy za czas, w którym nie będziemy już właścicielami auta. Nie zostawiajmy ubezpieczycielowi niepotrzebnie naszych pieniędzy i postarajmy się o zwrot! W tym celu należy osobiście udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego wraz z wnioskiem o zwrot składki. Takie same zasady dotyczą np. ubezpieczenia NNW oraz pakietów.