Co należy sprawdzić w motocyklu przed dłuższym wypadem?

Wraz z wyższymi temperaturami nadszedł sezon motocyklowy. Aby mieć pewność, że nasze motocykle i skutery są gotowe do drogi, warto skorzystać z kilku wskazówek dotyczących przeglądu naszej maszyny. Wskazówek, dzięki którym unikniemy przykrych niespodzianek podczas zbliżających się, dalszych wypadów.

Sprawdźmy łańcuch
Przed dłuższym wypadem warto go wyczyścić i naoliwić (no chyba, że maszyna nie przejechała zbyt wielu kilometrów od wiosnennego przeglądu przedsezonowego). Upewnijmy się, że zębatki nie są zużyte i dobrze przylegają do siebie. Sprawdźmy także, czy łańcuch nie jest zbyt mocno napięty. Zawsze warto poprowadzić motocykl przez kilka metrów, aby obejrzeć dokładnie łańcuch i skontrolować jego stan na całej długości (pod kątem sztywności lub osłabienia na każdym odcinku).

Przyjrzyjmy się oponom
W miarę upływu czasu na oponach możemy zauważyć ślady zużycia i odnotować spadki ciśnienia. Dlatego zawsze zanim wyruszymy w drogę powinniśmy sprawdzić, czy bieżnik i ciśnienie są zgodne z rekomendacjami producenta. Skontrolujmy dokładnie opony pod kątem oznak widocznego zużycia, a jeśli koła naszego jednośladu mają szprychy, sprawdźmy napięcie każdej z nich.

Olej do wymiany
Jeśli od ostatniej przejażdżki minęło kilka miesięcy, to na początku sezonu warto wymienić olej silnikowy. Na pewno powinniśmy robić to regularnie, aby zapobiec niszczeniu części, dlatego nie odkładajmy tego na później. Warto sprawdzić dokładne zalecenia w dokumentacji pojazdu (liczbę kilometrów, po przejechaniu których należy wymienić olej).

Hamulce zawsze sprawne
Sprawdzenie stanu klocków hamulcowych to podstawa i całego układu. Na początku sezonu może być konieczne odpowietrzenie hamulców i wymiana płynu hamulcowego – jeśli to zostało uczynione, to wystarczy sprawdzić poprawne działanie systemu przed wyjazdem. Sprawny układ hamulcowy jest niezmiernie istotny, dlatego zawsze przed wyruszeniem w drogę powinniśmy sprawdzić działanie zarówno przednich, jak i tylnych hamulców.

Części tworzą sprawną całość
Skontrolujmy także zużycie poszczególnych części, np.: świec zapłonowych, kabli i filtra powietrza. Utrzymujmy je w czystości i w dobrym stanie, w razie potrzeby odpowiednio konserwujmy. Zapewni to bezpieczeństwo, podniesie wydajność części oraz wydłuży życie motocykla.

Światła – niezawodny sygnalizator
Wydaje się to oczywiste, ale łatwo przeoczyć stan świateł w motocyklu, szczególnie jeśli podróżujemy najczęściej w dzień lub ruszamy w trasę po dłuższej przerwie. W związku z tym koniecznie sprawdźmy wszystkie światła: przednie, tylne, hamowania oraz kierunkowskazy. To one są podstawowym warunkiem widoczności pojazdu na drodze.

Akumulator stworzony do działania
Po zimie lub dłuższym przestoju akumulator może potrzebować dodatkowego ładowania. Można to zrobić samodzielnie przy pomocy prostownika (np. Exide 12/7), który ma dodatkowy przewód, pozwalający na pozostawienie prostownika podpiętego do akumulatora, bez konieczności demontażu akumulatora na czas ładowania. Sprawdźmy także klemy oraz bieguny akumulatora – powinny być czyste, zabezpieczone i w dobrym stanie.

Kask i wyposażenie
Zanim założymy kask i wyruszymy w drogę, poświęćmy chwilę na dokładny, samodzielny przegląd kasku (o dbaniu o kask motocyklowy przeczytasz tu) i innych elementów ubioru motocyklowego: rękawiczek, ochraniaczy na plecy, zestawu pierwszej pomocy oraz pozostałych elementów wyposażenia. Przyjrzyjmy się dokładnie kaskowi w celu wykrycia jakichkolwiek pęknięć lub wad. Jeśli zauważmy jakąkolwiek wadę, mającą wpływ na nasze bezpieczeństwo, wymieńmy kask i inne elementy wyposażenia na nowe.

Mycie równie ważne
Na koniec umyjmy porządnie motocykl. Dzięki temu zaobserwujemy wszystko, co mogliśmy wcześniej przeoczyć, np. niewielki przeciek lub poluzowaną część.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze