Chroń dzieci i swoją kieszeń – nie pal w aucie
Brytyjski Związek Medyczny wyszedł z propozycją kolejnego ograniczenia dla palaczy.
![]() |
fot. sxc
|
Opierając się na najnowszych badaniach, związek medyczny Wielkiej Brytanii dowodzi, że wnętrze auta osoby palącej może być nawet dwadzieścia trzy razy bardziej toksyczne od zadymionego pubu. Nie ma w tym nic dziwnego – tak małą i zamkniętą przestrzeń można porównać do słoika wypełnionego nikotyną, którą zaciągają się dzieci. Dlatego też 16 listopada lekarze wyszli z inicjatywą rozszerzenia obowiązującego na wyspach zakazu palenia w miejscach publicznych, włączając w to samochody.
Jeśli tak ważna kwestia nie jest w stanie przekonać palaczy, Brytyjskie Aukcje Samochodowe dodają, że auto osoby palącej szybciej traci na wartości. Przesiąknięta dymem papierosowym tapicerka i wypełnione po brzeg popielniczki nie są w najmniejszym stopniu atrakcyjne dla przyszłych kupców aut używanych, którzy chętniej wybiorą ten sam model, ale świeży i pachnący. Wypalone od papierosów dziury w siedzeniach odstraszą nawet, jeśli chętni na kupno sami nie stronią od dymka. Profesjonalne czyszczenie wnętrza może pomóc usunąć nieprzyjemny zapach, lecz w skrajnych przypadkach będzie wymagało nawet kosztownej wymiany tapicerki.
Palenie szkodzi nam i otoczeniu – to już wiemy wszyscy. Czy jednak wypominanie oczywistości i tworzenie nowych zakazów, dodatkowo bardzo trudnych do wyegzekwowania jest dobrym sposobem na uzdrowienie społeczeństwa z tego trującego nałogu? W końcu chociażby Amerykanie pamiętają czasy, gdy w teorii słuszna prohibicja przyczyniła się do popularyzacji alkoholu.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: