Chcą zakazać parkowania na chodnikach. Dobry pomysł?

W ostatnich latach coraz częściej pojawiają się pomysły wprowadzania kolejnych ograniczeń dla samochodów (czyli de facto osób, które z nich korzystają). Tym razem podniesiono problem parkowania na chodniku.

Według badania przeprowadzonego przez portal yourparkingspace.co.uk, 52 procent ankietowanych opowiedziała się za wprowadzeniem zakazu parkowania na chodnikach w Wielkiej Brytanii. To wyraźna zmiana, ponieważ jeszcze dwa lata wcześniej takie zdanie miało 44 procent osób biorących udział w badaniu.

Amsterdam walczy z zatłoczeniem w centrum miasta usuwając tysiące miejsc parkingowych

To co prawda daje jedynie pewien ogląd, na zmieniające się spojrzenie społeczeństwa na problem parkowania na chodnikach, ale wyniki takich badań mogą być jednym z czynników, który wpłynie na zmiany w prawie. Szczególnie, że niedługo mają odbyć się konsultacje rządowe na ten temat, co może sprawić, że samochody znikną z chodników szybciej, niż myślimy. Obecnie zakaz parkowania na chodniku obowiązuje jedynie w Londynie, a ma być także wprowadzone w wybranych szkockich miastach.

Podobne pomysły pojawiają się także w Polsce, choć ostatnio spowodowane są głównie zmniejszeniem natężenia ruchu w związku z epidemią koronawirusa. Ostatnio władze Warszawy przeniosły na kilku ulicach miejsca parkingowe z chodnika na prawy pas. Autorzy raportu z Wielkiej Brytanii zwracają jednak uwagę, że chociaż więcej miejsca na chodnikach dla pieszych wydaje się dobrym pomysłem, to cały czas mówimy o rozdzielaniu przestrzeni, z której korzystać będą ludzie. Zabieranie jednego pasa ruchu może przełożyć się na większe korki, więc w ten sposób poprawiamy  sytuację jednej grupy, wyraźnie pogarszając sytuację drugiej.

Za złe parkowanie wyciął mu kawałek samochodu

Według danych yourparkingspace.co.uk 1 na 3 osoby parkowała swoje auto na chodniku. Co więcej, 1 na 20 parkuje tak na co dzień. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem wydaje się być zbudowanie parkingu (najlepiej podziemnego), gdzie będzie można przenieść samochody. Sam likwidacja miejsc parkingowych, żeby jedni obywatele mieli wygodniej (piesi), a inni obywatele niech się martwią (kierowcy) nie jest szczególnie sprawiedliwe. Szczególnie, że często mowa o tych samych osobach.

A jakie jest wasze zdanie na temat parkowania na chodnikach? Uważacie że jest to czasem konieczne, czy jesteście za całkowitym zakazem? A jeśli za zakazem, to jak rozwiązalibyście problemu deficytu miejsc parkingowych?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze