Katarzyna Frendl

Cena ON osiągnie rekord! Diesel droższy od benzyny ponad złotówkę – gdzie zapłacisz najtaniej?

Tak drogo na stacji paliw nie tankowaliśmy oleju nigdy. Cena ON osiągnie rekordowe wartości. Gdzie w Polsce będzie najtaniej?

Spis treści

Biorąc pod uwagę sytuację na krajowym rynku hurtowym dalsze wzrosty ceny paliw wydają się być nieuniknione. Cena ON osiągnie swój rekord.

Cena ON wraca do rekordów  

Średnie detaliczne ceny paliw na dzień 6 października kształtowały się następująco:

  • Pb95 – 6,58 zł/l
  • ON – 7,60 zł/l
  • LPG – 3,12 zł/l

Oznacza to, że olej napędowy jest ponad złotówkę droższy od bezołowiowej.

Cena ON – gdzie zatankuję najtaniej?

cena ON
cena on stacje benzynowe

Cena ON – drożej olej i benzyna, LPG bez zmian

W skali tygodnia najbardziej podrożał właśnie olej napędowy  – cena ON to aż 34 gr./l.

Średnie ceny benzyny Pb95 wzrosły w skali tygodnia 23 gr./l

Ceny autogazu pozostały na niemienionym poziomie.

cena ON październik

W okresie 30 września – 7 października hurtowe ceny diesla wzrosły 60 gr./l netto natomiast benzyn 22 gr./l netto. Na dzień 7 października hurtowa cena zakupu diesla na stację (z uwzględnieniem rynkowych upustów) to około 7,70 zł/l brutto, natomiast benzyny Pb95 6,47 zł/l brutto, a to nie koniec podwyżek cen hurtowych. Dlatego też, o ile średnia krajowa cena oleju napędowego może ukształtować się w przyszłym tygodniu na poziomie 7,90-7,99 zł/l a benzyn 6,80-6,90 zł/l, tak przybywać będzie nam stacji paliw z cenami wyższymi od średniej. Dotychczasowy rekord średnich cen diesla przypadł na 10 marca i wynosił 7,94 zł/l.

Ceny paliw 10.2022
Ceny paliw 10.2022

Cena ON – dlaczego osiąga szczyty?

OPEC+ (23 producentów ropy naftowej w tym Rosja) zdecydował o zmniejszeniu limitów wydobycia o 2 mln bbl/d. Nowe limity produkcji mają obowiązywać od listopada do grudnia 2023 roku. W rzeczywistości oznacza to realny spadek podaży o 0,6-1 mln bbl/d, z tego względu, że produkcja części krajów OPEC+ była i tak niższa od ustalonych wcześniej limitów produkcji, w związku z tym ich obniżenie nie spowoduje realnego spadku wydobycia.

Największych cięć produkcji w rzeczywistości dokona Arabia Saudyjska–  526 tys. bbl/d. Nowy limit wydobycia dla tego kraju to 10,48 mln bbl/d wobec wcześniejszych 11 mln bbl/d. Taki sam limit produkcji będzie obowiązywał Rosję. OPEC we wrześniu prognozował spadek wydobycia ropy naftowej (wraz z kondensatem) w Rosji w 2023 roku do średniego poziomu 10,5 mln bbl/d.

Wzrost cen paliw to efekt odbicia cen ropy naftowej i wzrostu cen produktów gotowych na rynku ARA przy wysokim poziomie kursu USD/PLN.

Ropa naftowa Brent zdrożała w skali tygodnia blisko 10 USD/bbl i jest to największy tygodniowy wzrost cen ropy naftowej od końca marca.

W piątek rano notowania grudniowej serii kontraktów na ropę Brent wyceniane są na poziomie 95 USD/bbl. Zwyżki cen ropy naftowej to reakcja rynku na środową decyzję OPEC+.

Źródło: www.reflex.com.pl

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze