Daria Mikólska

Ceny paliwa gonią inflację – 23 procent podwyżki

Inflacja w Polsce na poziomie 9,2 procent nie napawa optymizmem. Sytuacja pogarsza się, gdy spojrzymy na ceny paliwa, które notują drastyczne wzrosty.

Główny Urząd Statystyczny poinformował, że w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny paliwa wzrosły o 1,9 procent. Analitycy PKO BP określają te wyniki jako „miłe rozczarowanie”.

Trochę gorzej wygląda sytuacja, gdy spojrzymy na wzrost cen paliw. W przypadku prywatnych środków transportu wzrosły o 23,8 procent w porównaniu z ubiegłym rokiem. W całym transporcie zanotowano wzrost w wysokości 17,5 procent.

Ceny paliwa z najwyższą dynamiką wzrostu

Na tle innych wskaźników jest to również rekordowy wzrost. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych podrożały o 9,2 procent, żywność o 9,4 procent, a nośniki energii o 18,2 procent. Na początku tego tygodnia zagraniczne agencje prasowe donosiły o cenach baryłki ropy zbliżających się do poziomu 100 dolarów. Ostatni raz ceny na tym poziomie miały miejsce w 2014 roku.

Ceny paliwa – dowiedz się więcej na ten temat w serwisie Motocaina.pl

Analitycy serwisu e-petrol są bardzo ostrożni w prognozowaniu cen na następne tygodnie. Wszystko zależy od sytuacji za naszą wschodnią granicą, gdzie trwa konflikt pomiędzy Ukrainą i Rosją. Dopóki sytuacja się nie wyjaśni, rynek paliw może reagować bardzo gwałtownie. Przez ostatnie dni utrzymuje się trend wzrostowy, dlatego powrót do niższych cen może potrwać dłużej.

Tarcza antyinflacyjna a ceny paliwa

Od początku lutego za sprawą tarczy antyinflacyjnej obowiązuje niższy podatek VAT na paliwa (zmniejszony z 23 proc. do 8 proc.). Według zapewnień premiera pozwoli to na obniżki cen nawet o 60-70 groszy. Obniżone stawki będą obowiązywać do końca lipca. Później należy się spodziewać dynamicznych podwyżek.

Ceny paliwa coraz droższe
Ceny paliwa coraz droższe

Eksperci oceniają jednak, że bieżąca sytuacja gospodarczo-polityczna może sprawić, że rząd zdecyduje się przedłużyć wszystkie programy obniżonych stawek podatkowych. Możemy się zatem spodziewać, że moment szoku związanego z podwyżkami zostanie dość mocno odwleczony w czasie.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze