Burcu Cetinkaya, rajdowa piękność – filmy

Utalentowana, długowłosa blondynka, jej nieprzeciętna uroda i dotychczasowe osiągnięcia onieśmielają kierowców na rajdowych oesach. Obecnie jest jedyną kobietą startującą w cyklu Intercontinental Rally Challenge (IRC); właśnie przygotowuje się do rajdu na Maderze. Turczyce przygląda się Michele Mouton.

Burcu Cetinkaya (z prawej), ze swoją pilotką Çicek Guney.
fot. burcucetinkaya.com

Burcu Cetinkaya urodziła się 19 marca 1981 roku, pochodzi ze Stambułu. Swoją rajdową karierę zaczynała w 2005 roku od startów Volkswagenem Polo. Czterokrotnie sięgnęła po tytuł mistrzyni Turcji kobiet. W 2008 roku wygrała także klasę 3, a w 2009 zwyciężyła klasyfikację grupy A w swoim kraju.

Jej kariera zaczęła się na dobre od startów w serii Fiesta Sporting Trophy International dla młodych talentów. W roku 2008 zajęła 2 miejsce w tym cyklu, po zaciętej walce z Emre Yurdakulem.

W 2009 roku Cetinkaya odwiedziła także Polskę i jako jedyna kobieta wystartowała w 66 Rajdzie Polski, wówczas eliminacji mistrzostw świata i pucharu Fiesty. W tym samym roku ambitnej zawodniczce udało się wystartować autem S2000 (Fiat Grande Punto S2000 w Rally del Adriatico) i testować Skodę Fabię S2000 w barwach Red Bulla.

Wynikom Burcu przygląda się uważnie Michele Mouton.
fot. burcucetinkaya.com

Burcu i Michele Mouton
Turczynka chce iść w ślady swojej wielkiej idolki z rajdowych tras Michele Mouton, obejrzała mnóstwo klipów z jej jazdą. Miała też okazję do startów z pilotką Michele – Fabrizią Pons. Mouton, która obecnie pełni rolę szefowej Women & Motor Sport Commission (WMC – zajmująca się udziałem kobiet w sportach motorowych) twierdzi, że Burcu Cetinkaya ma zadatki na świetnego kierowcę rajdowego i może powtórzyć jej topowe wyniki z lat 80. Mouton to do tej pory jedyny żeński kierowca fabryczny w historii Rajdowych Mistrzostw Świata. W 1982 roku sięgnęła po tytuł wicemistrzowski, ale jedynie dlatego, że na mecie rajdu o Mistrzostwo Świata dachowała na przedostatnim odcinku specjalnym. Zwyciężczyni czterech rund mistrzostw świata była pod wrażeniem jazdy młodej zawodniczki w wymagającym Rajdzie Turcji:
– Nie oczekiwano ode mnie żadnych wyników, a mimo to radziłam sobie, więc nie wiem czemu Burcu nie może tego powtórzyć. Dobrze prowadzi swoją karierę i to jest ważne – twierdzi Mouton.

Sezon 2010 w IRC
W obecnym sezonie Burcu Cetinkaya jest jedyną kobietą startującą w cyklu Intercontinental Rally Challenge (IRC). Plan startów zawodniczki obejmuje 7 rajdów w Peugeocie 207 S2000, począwszy od Rajdu Sardynii. Zawodniczka w maju intensywnie testowała nowe auto u boku Sebastiana Ogiera.
– Jazda samochodem klasy S2000 była moim marzeniem, a Peugeot to dobry wybór biorąc pod uwagę ostatnie sezony IRC – mówi Cetinkaya. – Ponadto wsparcie Eurosportu jest bardzo dobre i ważne dla moich sponsorów. To jeden z głównych powodów wyboru IRC – dodaje.

Turczynka ujmuje kibiców na rajdowych oesach nie tylko talentem, ale także swoim wdziękiem.
fot. burcucetinkaya.com

Okazja do sprawdzenia Peugeota trafiła się podczas Rajdu Turcji (eliminacji WRC), gdzie Burcu Cetinkaya z pilotką Çicek Guney – były najszybszą turecką załogą na trasie, zajmując 12 miejsce w klasyfikacji generalnej i 2 miejsce wśród aut klasy S2000.

W pierwszym tegorocznym występie IRC na Sardynii, Cetinkaya po awarii swojego Peugeota wycofała się z rajdu. Rajdu Ypres w Belgii niestety też nie ukończyła, z powodu poważnego wypadku, w którym mocno ucierpiała jej rajdówka. Dlatego w kolejnym rajdzie – na Azorach, mogła wystartować jedynie w „zerówce” (aucie przecierającym trasę), bo taką możliwość zaproponowali jej organizatorzy.

Turczynka zapowiada, że się nie podda i sukcesywnie będzie chciała nabierać doświadczenia w IRC, a na kolejną eliminację – Rajd Madery (5-7 sierpnia) auto już będzie gotowe. Do końca sezonu Burcu zostały jeszcze 4 eliminacje IRC – poza Portugalią, wystartuje w czeskim Rajdzie Barum (27-29 sierpnia), włosik San Remo (23-25 września) i Rajdzie Szkocji (15-17 października).

Już teraz Cetinkaya jest ulubienicą kibiców rajdowych z całego świata. Z racji nieprzeciętnej urody jest także bardzo często fotografowana. Jednak szum medialny nie jest dla niej najważniejszy:
– Chcę skoncentrować się na poziomie sportowym, a nie mediach – mówi Burcu. – Choć jest to bardzo ważne dla sponsorów, znacznie ważniejszy jest dla mnie wydźwięk sportowy – podsumowuje.

Prywatnie Burcu uprawia także snowboarding, gra w szachy i uwielbia tańczyć.

Strona oficjalna zawodniczki – www.burcucetinkaya.com

Profil zawodniczki na Facebooku tutaj.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze