Bugatti Chiron Sport z limitowanej edycji wypełnia lukę między samochodami a samolotami

26 listopada 2020
18
Jego szczegóły konstrukcyjne zadowolą zarówno miłośników samochodów, jak i samolotów.

Bugatti podkreśla mało znany związek między niektórymi z jego najwcześniejszych samochodów wyścigowych a lotnictwem, przedstawiając limitowaną wersję Chiron Sport o nazwie Les Légendes du Ciel. Chociaż nie zyskał skrzydeł i chłodzonego powietrzem silnika radialnego, model zawiera kilka poprawek konstrukcyjnych, które przyciągają uwagę zarówno miłośników starych samochodów, jak i samolotów.

Szef firmy, Stephan Winkelmann, powiedział:

Wielu odnoszących sukcesy kierowców wyścigowcyh i rajdowych Bugatti, takich jak Albert Divo, Robert Benoist i Bartolomeo 'Meo' Costantini, latało we francuskich siłach powietrznych. Dlatego też dzisiaj mamy obowiązek oddać hołd legendom tamtych czasów i poświęcić specjalną edycję Bugatti Chiron Sport właśnie im.

Przeczytaj też: Bugatti Bolide – hipersportowy samochód o mocy 1850 KM, stworzony z myślą o zabawie na torze

Styliści pomalowali nadwozie Chiron Sport w specyficznym odcieniu zwanym Gris Serpent (co po francusku oznacza „szary wąż”), inspirowanym kolorem niektórych samolotów, które latały w latach dwudziestych XX wieku. Dla kontrastu dodali biały pasek, rozciągający się od grilla do tylnego skrzydła i pomalowali przednią część każdego panelu na niebiesko, biało i czerwono. Odsłonięte akcenty z włókna węglowego uzupełniają całość stylistyki.

Przyjrzyj się uważnie frontowi, a zauważysz kolejny akcent charakterystyczny dla danej edycji. Zamiast siatki, wstawka grilla wykonana jest z wycinanych laserowo pasków aluminium ułożonych tak, aby wyglądały jak grupa samolotów lecących w szyku.

W kabinie dominuje brązowa skórzana tapicerka, a aluminiowe elementy ozdobne tworzą kolejne wizualne połączenie między Les Légendes du Ciel a samolotami zbudowanymi ponad sto lat temu. Każdy panel drzwi ma ręcznie naszkicowany obraz przedstawiający Bugatti Type 13 ścigający się z dwupłatowcem Nieuport 17.

Przeczytaj też: Bugatti Speedline, czyli niezwykła historia rekordów prędkości Bugatti

Moc Les Légendes du Ciel pochodzi z turbodoładowanego 8-litrowego silnika W16, który wytwarza 1500 KM i 1600 Nm momentu obrotowego. Obraca wszystkie cztery koła za pośrednictwem siedmiobiegowej dwusprzęgłowej automatycznej skrzyni biegów, połączonej z łopatkami zmiany biegów zamontowanymi na kierownicy, i zapewnia Chiron maksymalną prędkość (która jest elektronicznie ograniczona) 420 km/h.

Innymi słowy, Bugatti Chiron Sport Les Legendes du Ciel jest szybszy niż niektóre samoloty, którym składa hołd.

Bugatti wyprodukuje tylko 20 sztuk Chiron Sport Les Légendes du Ciel, a ceny zaczynają się od 2,88 miliona euro.

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!