Ewa Kania

O krok od budowy nowego odcinka drogi S12. Ułatwi dojazd do granicy

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad skierowała do wojewody lubelskiego wniosek o wydanie zgody na budowę nowego odcinka drogi ekspresowej S12. Pozwoli on na szybszy dojazd do granicy państwa.

Spis treści

Przebieg nowego fragmentu drogi ekspresowej S12

W ramach budowy nowego odcinka ekspresowej S12, powstanie dwujezdniowa droga z dwoma pasami w obu kierunkach, a także drogi do obsługi ruchu lokalnego, ekrany akustyczne, urządzenia ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Planowanych jest m.in. sześć wiaduktów, most oraz siedem przejść dla zwierząt.

Bilsko 10-kilometrowy odcinek realizuje firma Intercor, a wartość umowy to niespełna 358 mln zł. Przebiegać on będzie nowym korytarzem przez gminy Trawniki oraz Piaski. Zaczynać będzie się na istniejącym węźle Piaski Wschód, który zostanie rozbudowany w ramach planowanej budowy drogi S17 Piaski – Łopiennik. Trasa S12 początkowo przebiegać będzie po północnej stronie obecnej DK12, następnie przetnie ją i od południa ominie Biskupice. Koniec odcinka planowany jest na wysokości Pełczyna, gdzie kierowcy zjadą drogą powiatową na obecną DK12.

Kierowca Bolta za dużo grał w GTA. Chciał wjechać swoim Priusem na BMW?

Zmiany w planach budowy drogi S12

Pierwotne plany budowy nowego odcinak S12 musiały jednak ulec zmianie, po wykonaniu badań geologicznych. Wyłączono z nich fragment o długości ok. 5,7 km na połączeniu zakładanych wcześniej dwóch odcinków – Piaski – Dorohucza oraz Dorohucza – Chełm. W rejonie planowanego węzła Dorohucza, pod warstwą ziemi, stwierdzono bowiem występowanie odpadów przemysłowych.

Zdecydowano się więc ominąć składowisko, zmieniając przebieg trasy między Pełczynem a miejscowością Chojno Nowe Drugie. To najkrótsza droga do realizacji tego fragmentu trasy i połączenia jej z sąsiednimi odcinkami.

Budowa drogi ekspresowej S12 Piaski – Dorohusk

Droga ekspresowa S12 między Piaskami i Dorohuskiem będzie miała ok. 75 km. W ubiegłym roku rozpoczęła się budowa obwodnicy Chełma, a pod koniec marca tego roku do Wojewody Lubelskiego trafił wniosek o wydanie decyzji na budowę odcinka Chełm – Dorohusk. Z kolei dla odcinka Dorohucza – Chełm wykonawca opracowuje dokumentację potrzebną do złożenia wniosku o wydanie zgody. Złożenie wniosku o wydanie tej decyzji planowane jest w drugim kwartale tego roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze