Ewa Kania

Droga S8 wreszcie zostanie przedłużona? Spór nareszcie dobiegł końca

Nowy odcinek drogi ekspresowej S8 w województwie łódzkim powinien już powstawać, ale w sprawie przetargu wpływały kolejne odwołania i protesty, co wydłużało całą procedurę. Na szczęście wygląda na to, że spór się zakończył.

Spis treści

Problemy z przetargiem na drogę ekspresową S8

14 kwietnia poznaliśmy oferty firm projektowych zainteresowanych przygotowaniem dokumentacji dla łącznika. 29 czerwca po raz pierwszy wybrano najkorzystniejszą ofertę, lecz w wyniku odwołania konieczny był ponowny wybór. Ale i tym razem wpłynęło odwołanie, w którym podważano doświadczenie jednego z projektantów. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała unieważnienie wyboru, odrzucenie jednego z wykonawców i przeprowadzenie ponownej oceny i wyboru oferty. Aktualnie oferenci mają 10 dni na złożenie ewentualnego odwołania. Jeśli tego nie uczynią, GDDKiA będzie mogła wreszcie podpisać umowę.

Jak poprawi się podróżowanie dzięki nowemu fragmentowi S8?

Nowa droga przede wszystkim będzie miała wpływ na połączenie Dolnego Śląska z Warszawą. Aktualnie większość kierowców jadących z Wrocławia, po dotarciu do węzła Łódź Południe wybiera dalszą trasę do stolicy przez autostradę A1 i mocno obciążoną ruchem A2. Bezpośrednie połączenie S8 do okolic Tomaszowa Mazowieckiego ułatwi podróż, przejmując część ruchu z bardzo zatłoczonej A2 (na odcinku Łódź – Warszawa), a także z A1 między węzłem Łódź Południe i Piotrkowem Trybunalskim.  

Ale to nie koniec korzyści, jakie przyniesie budowa tego 60 kilometrowego łącznika. Dalsza część nowej trasy do planowanego węzła Kozenin u zbiegu S12 i S74 bardzo ułatwi i usprawni przejazd od strony Wielkopolski w kierunku woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego.

To nowy rekord świata? Jechał o 55 km/h za szybko, dostał mandat na 6,2 mln zł!

Nowy fragment drogi ekspresowej S8 ma kluczowe znaczenie

Łącznik między węzłami Łódź Południe i Kozenin, to niemal 60 km, dwujezdniowej drogi ekspresowej o dwóch pasach ruchu w każdym kierunku. Wyposażona będzie ona w niezbędne urządzenia, takie jak bezkolizyjne węzły drogowe, nowoczesny system zarządzania ruchem, a także wszelkie instalacje służące ochronie środowiska. 

Nowa droga, której przebieg opracuje Transprojekt Gdański, stworzy wygodne i sprawne połączenie między Tomaszowem Mazowieckim i sąsiednimi miejscowości a Łodzią. Jednocześnie skróci czas przejazdu pomiędzy Warszawą i Wrocławiem. Dodatkowo trasa skomunikuje województwo łódzkie, świętokrzyskie i podkarpackie. Przyszła droga będzie miała kluczowe znaczenie nie tylko w komunikacji lokalnej, ale także dla całego transportu krajowego i zagranicznego ze szczególnym uwzględnieniem długodystansowego przewozu towarów.   

Komentarze:

Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze