Katarzyna Frendl

BMW XM – cena w Polsce zawrotna! Ponad 5 metrów długości i 748 KM. Dane techniczne

BMW M, czyli sportowa dywizja bawarskiego producenta, zaprezentowała swój drugi zelektryfikowany model w 50-letniej historii: BMW XM - cena w Polsce.

Spis treści

Chwilę po debiucie elektrycznego SAV-a (Sports Activity Vehicle), bo tak bawarska marka określa nadwozie tego auta, wiemy ile będzie kosztował. Oto BMW XM – cena w Polsce przyprawi o zawrót głowy niejednego fana marki, choć rzeczywiście model został zaprojektowany „na bogato”.

BMW XM – wygląd

Mierzący 511 cm samochód, zajmie miejsce w gamie BMW jako flagowy SUV, ale także jako najmocniejsza „eMka” w historii. BMW nie ukrywa, że najważniejszymi rynkami zbytu mają być USA, Chiny oraz Bliski Wschód. To tłumaczy dość kontrowersyjną stylistykę, ogromne „nerki”, mające jednocześnie złotą obwódkę i podświetlenie, a także złote ramki szyb, złoty pas biegnący przez bok auta, złote felgi oraz specjalny tryb jazdy, przeznaczony do jazdy po piaskowych wydmach. Warto dodać w kontekście jazdy po pustyni lub plaży, że masa tego pojazdu to 2,7 tony.

Auto osadzono na obręczach kół M ze stopów lekkich, które mają standardowo 21, a opcjonalnie 22 lub 23 cale.

Niezwykły jest też układ wydechowy. Ma on elektryczne sterowane klapy oraz – po raz pierwszy w modelu BMW M – sześciokątne, ułożone jedna nad drugą podwójne końcówki rur wydechowych. Brzmienie zapewnia BMW IconicSounds Electric, dźwięki stworzone w ramach współpracy bawarskiej marki z kompozytorem muzyki filmowej Hansem Zimmerem.

BMW XM – silnik i osiągi

Pod maskę trafił układ hybrydowy z podwójnie doładowanym silnikiem V8 4,4 l, rozwijający 653 KM mocy systemowej, który za rok dostępny będzie także w wersji Label Red, z jednostką o podwyższonej wartości mocy do 748 KM i momencie obrotowym 1000 Nm. Pomimo takich parametrów BMW XM będzie też całkiem oszczędne – za sprawą dużego akumulatora trakcyjnego, który pozwoli przejechać do 88 km w trybie elektrycznym.

Przyspieszenie 0–100 km/h s 4.3
Prędkość maksymalna w km/h – 250 / 270
Prędkość maksymalna na silniku elektrycznym w km/h – 140
Zasięg w trybie elektrycznym (WLTP) km – 82 – 88
Napęd – na 4 koła M xDrive
Zawieszenie: adaptacyjny mechanizm różnicowy M na tylnej osi, oś przednia z podwójnymi wahaczami poprzecznymi, pięciowahaczowa osią tylną
BMW XM – osiągi

BMW XM – silnik elektryczny, pojemność akumulatora i moc ładowania

Napęd M HYBRID w BMW XM to połącznie silnika spalinowego o mocy 489 KM i napędu elektrycznego o mocy 197 KM. Ośmiocylindrowy motor jest wspomagany przez silnik elektryczny zintegrowany z 8-stopniową skrzynią M Steptronic. Systemowy moment obrotowy napędu to 800 Nm (generowany wspólnie przez silnik spalinowy o wartości do 650 Nm i silnik elektryczny o wartości do 280 Nm).

BMW XM – dane techniczne

Wysokonapięciowy akumulator litowo-jonowy umieszczony w podłodze pojazdu ma pojemność użytkową 25,7 kWh. BMW XM można naładować prądem stałym (złącze CCS) z mocą do 7,4 kW.

BMW XM – wnętrze

Wnętrze dla odmiany jest stonowane i typowe dla nowych modeli BMW. Deska rozdzielcza zdominowana jest przez dwa duże ekrany (wyświetlacz wskaźników o przekątnej 12,3 cala oraz wyświetlacz kontrolny o przekątnej 14,9 cala), ale na szczęście pozostawiono również obsługę centralnym pokrętłem. Z kolei tylną część wnętrza producent przyrównuje do luksusowej salonki, a to za sprawą bardzo dużej ilości miejsca, wyjątkowo komfortowej kanapy, której obicia zachodzą aż na drzwi, oraz dwóch niedużych poduszek.

BMW XM – cena w Polsce i na świecie świadczy o tym, że mamy do czynienia z autem awangardowym. Otóż auto ma wewnątrz podsufitkę z trójwymiarową strukturą, obramowanie przypominające passe-partout i oświetlenie ze 100 diodami. 

Standardowo oferowane jest m.in. oświetlenie ambientowe, 4-strefowa klimatyzacja automatyczna, system nagłośnienia Harman Kardon. Opcjonalnie można wybrać audio marki Bowers & Wilkins ze wzmacniaczem o mocy 1500 W i czterema dodatkowymi głośnikami w podsufitce.

BMW XM - cena w Polsce
BMW XM – wnętrze

Zobacz wnętrze BMW XM na filmie tu.

BMW XM – cena w Polsce

BMW XM będzie produkowane od grudnia 2022 roku amerykańskich zakładach BMW Group w Spartanburgu, a do sprzedaży trafi wiosną 2023 roku. Auto można już zamawiać w Polsce.

BMW XM – cena w Polsce startuje od 935 tys. zł. Auto pojawi się w salonach również wiosną. BMW XM LABEL RED dojedzie do Polski jesienią.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze