Daria Mikólska

Whisky zasili samochody? Szkoci będą produkować biopaliwo

Celtic Renewables to firma, która zamierza produkować biopaliwo przy wykorzystaniu whisky.

Niestabilne i rosnące ceny surowców na światowych giełdach sprawiają, że kolejne firmy poszukują alternatywnych surowców do produkcji paliwa. Pewna firma ze Szkocji postanowiła wyprodukować biopaliwo (biobutanol) na bazie whisky.

Koncerny motoryzacyjne coraz chętniej skłaniają się ku poszukiwaniom alternatywnych źródeł energii. Z jednej strony jest mocny nacisk na rozwój silników elektrycznych, ale z drugiej strony coraz częściej słychać o nowej generacji syntetycznych paliw nowej generacji.

Pewna firma ze Szkocji postanowiła pójść swoją drogą. Spółka prowadzi badania nad możliwością wytwarzania paliwa z biomasy, biokomponentów i różnych innych odpadów. Wśród rozwiązań, które dają nadzieje jest biobutanol, który można pozyskiwać w procesie produkcji słodowej, szkockiej whisky.

Przeczytaj koniecznie: Silnik V6 TDI Audi zasilany olejem roślinnym

Firma Celtic Renewables ma już na koncie pierwsze sukcesy w 2017 roku. Udało się opracować paliwo, które zasiliło samochód napędzany fabrycznym silnikiem. Pierwsze sukcesy sprawiły, że firma uruchomiła pierwszą rafinerię, ale w drodze są kolejne obiekty.

Spółka Celtic Renewables nie jest jedyną, która zainteresowała się produkcją paliwa ze szkockiej whisky. Dobrze znana wśród koneserów tego trunku firma Glenfiddich również opracowała biopaliwo na bazie produktów wykorzystywanych do produkcji „szkockiej”.

Biobutanol, który składem chemicznym mocno przypomina tradycyjną benzynę, póki co nie znalazł się w kręgu zainteresowań koncernów motoryzacyjnych.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze