Karolina Chojnacka

Bezpieczny dojazd na cmentarz – na co należy zwrócić uwagę?

W tym roku, z powodu pandemii koronawirusa, tradycyjne wizyty na grobach bliskich mogą rozłożyć się na kilka dni przed i po 1 listopada. Mimo to kierowcy powinni w najbliższym czasie być przygotowani na zwiększony ruch w pobliżu cmentarzy. W jaki sposób możemy zwiększyć nasze bezpieczeństwo w tych dniach?

W związku z pandemią pojawiają się apele o odwiedzanie cmentarzy w innym terminie niż tradycyjny 1 listopada. Już w najbliższych dniach kierowcy powinni więc zachować szczególną ostrożność w pobliżu tych miejsc. O czym należy pamiętać?

Uważaj na pieszych!

Przejeżdżając w pobliżu cmentarzy, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na pieszych. Jak zauważa Krzysztof Peła, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault:

Mogą oni znienacka wyjść na jezdnię zza zaparkowanego samochodu. Niestety wiele osób poruszających się poboczem po zmroku nie dba też w wystarczającym stopniu o to, by być widoczne dla kierowców np. dzięki odblaskowym elementom odzieży. Z tego powodu w okolicy cmentarzy najlepiej znacznie zredukować prędkość i uważnie obserwować drogę oraz chodnik i pobocze.

Zaparkuj dalej, ale zgodnie z przepisami

Nieprawidłowe parkowanie to na przełomie października i listopada częste zjawisko w pobliżu cmentarzy. Zatłoczone parkingi nie usprawiedliwiają jednak pozostawiania samochodu w miejscu, gdzie może on stwarzać zagrożenie dla innych (np. zmuszając pieszych do zejścia na jezdnię) lub utrudniać wyjazd. W miarę możliwości lepiej zatrzymać się nieco dalej i przespacerować się na cmentarz, co pozwoli uniknąć niepotrzebnego stresu i niebezpiecznych sytuacji.

Zachowaj spokój

Pośpiech i zdenerwowanie mają negatywny wpływ na bezpieczeństwo jazdy. Dlatego kluczowe jest zaplanowanie wizyty na cmentarzu w taki sposób, by odbyła się ona na spokojnie i bez stresu. Jeżeli mamy potrzebę odwiedzenia wielu, oddalonych od siebie miejsc, przeznaczmy na to odpowiednią ilość czasu, na przykład kilka dni.

Przeczytaj też: Prawie co drugi Polak zna kogoś, kto prowadził po alkoholu. Czy możemy w ogóle czuć się bezpieczni na drodze?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze