Agnieszka Serafinowicz

Bezpieczne święta na drogach. Rusza akcja policji – dotyczy nie tylko kierowców

Bezpieczne święta na drogach, pod takim hasłem od dziś na polskie drogi ruszyły wzmożone patrole policji, które mają pomóc w bezpiecznym dotarciu do celu i należycie ukarać łamiących przepisy.

Już od dziś na drogi trafi więcej niż zwykle patroli policji. Akcja „Bezpieczne święta na drogach” zaczyna się 23 grudnia, potrwa do 27 grudnia. W tym czasie funkcjonariusze mają być szczególnie wyczuleni na przypadki rażącego naruszenia przepisów drogowych. Bezpieczne święta na drogach to pierwsza tego typu akcja policji od czasu wejścia w życie nowego taryfikatora mandatów i punktów karnych, a także obowiązywania nowych zasad recydywy.

Bezpieczne święta na drogach – taryfy ulgowej nie będzie

Policjanci zapowiadają, że nie będzie taryfy ulgowej. Akcja ma być skuteczna, co oznacza, że przyszłe statystyki mają wykazać mniejszą liczbę wypadków, większe bezpieczeństwo uczestników ruchu, a także ukaranych stosownie nie tylko kierowców, ale i pieszych, którzy będą lekceważyć zasady ruchu drogowego. Przypominamy, że zgodnie z najnowszymi przepisami, kierowca może być ukarany mandatem w kwocie nawet 5000 zł (w warunkach recydywy), a także uzbierać aż 15 punktów karnych za wybrane wykroczenia. Chyba nikt nie życzyłby sobie takiego „prezentu” na święta. Zobaczcie też listę wykroczeń, za które przewidziano najwyższe kary.

Na jakie wykroczenia wyczuleni będą policjanci w trakcie trwającej już akcji? Przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, jazda bez zapiętych pasów bezpieczeństwa, a także przewożenie dzieci poza specjalnym fotelikiem ochronnym. Duża uwaga ma być zwracana na trzeźwość kierujących. Ponadto szczególna uwaga zostanie zwrócona na wykroczenia związane z nieprzestrzeganiem przepisów ruchu drogowego przez pieszych, ze szczególnym uwzględnieniem: posiadania elementów odblaskowych poruszając się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, przechodzenia przez jezdnię w miejscach niedozwolonych, wchodzenia na jezdnię zza przeszkody, pojazdów i bezpośrednio przed jadący pojazd, czy niestosowania się przez pieszych do sygnalizacji świetlnej.

Bezpieczne święta na drogach – policjanci przypominają

Jednocześnie policjanci opublikowali szereg zrozumiałych dla każdego porad dotyczących bezpiecznego podróżowania. Oto one:

  • Przed wyjazdem sprawdźmy czy stan pojazdu pozwala na bezpieczną jazdę. Samochód należy odśnieżyć i zadbać o prawidłową widoczność przez szyby. Warto skontrolować ciśnienie w ogumieniu, poziom płynów eksploatacyjnych, poprawność działania świateł i urządzeń sygnalizacyjnych.
  • Zimą warto skorygować nieco styl jazdy na bardziej defensywny – mniej dynamiczny, bardziej ukierunkowany na nieprzewidziane sytuacje mogące zaistnieć na śliskiej nawierzchni. Nie należy wyjeżdżać w drogę będąc zmęczonym lub niewyspanym. Jazda spowoduje, jeszcze większą senność.
  • Należy dostosować prędkość do panujących warunków na drodze, przestrzegać występujących ograniczeń prędkości (nadmierna prędkość jest niezmiennie główną przyczyną wypadków drogowych – średnio to co 4 wypadek).
  • Należy zwracać szczególną uwagę na pieszych, głównie dzieci i osoby starsze poruszające się po drogach, m.in. w pobliżu kościołów.
  • Pamiętajmy o zapinaniu pasów bezpieczeństwa przez wszystkich podróżujących pojazdem i przewoźmy dzieci w fotelikach ochronnych (w razie zdarzenia drogowego to wyposażenie ratuje życie i zdrowie).
  • Spotkania świąteczne – rodzinne, często są zakrapiane alkoholem. Nie wsiadajmy za kierownicę po wypiciu alkoholu. Nie warto narażać siebie i innych
  • na niebezpieczeństwo.

Bezpieczne święta – statystyki z ubiegłego roku

Warto przypomnieć, że już w ubiegłym roku w czasie świąt Bożego Narodzenia było raczej spokojnie. Statystyki policyjne odnotowały wówczas najniższą od lat liczbę wypadków skutkujących ofiarami śmiertelnymi. Wówczas w 110 wypadkach zginęły 4 osoby. Zgodzimy się jednak, że to o cztery za dużo. Ruszając na świąteczne trasy miejmy to na uwadze. Może w tym roku uda nam się wszystkim dotrzeć do celu? Tego wszystkim życzymy.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze