Bez kasku dla bezpieczeństwa? Takie rzeczy tylko w Kenii

Bez kasku dla bezpieczeństwa? Takie rzeczy tylko w Kenii
Faith Khaki postanowiła zawodowo przewozić pasażerów na motocyklu w stolicy Kenii. Lubi swoją pracę, jednak inni ludzie bardzo często wytykają jej taki zawód.

Odpłatne przewożenie pasażerów motocyklami w Kenii jest bardzo popularne, jednak zawód ten wykonują głównie mężczyźni. Gdy Faith postanowiła podjąć odważną decyzję o wyborze zawodu, nie było jej łatwo. Padały argumenty, że kobiety są zbyt słabe do jazdy motocyklem, że zostanie przeklęta i będzie bezpłodna. Jej męża straszono, że będzie miała wypadek, a już z pewnością „zaprzyjaźni się” z wieloma, innymi mężczyznami.

Faith Khaki nie jest wykształcona, więc gdy jej rodzinie słabo się powodziło – postanowiła do celów zarobkowych wykorzystać umiejętność, którą dobrze opanowała, czyli jazdę na motocyklu. Swojego męża przekonywała 8 miesięcy, że to dobry pomysł, ale o swojej pracy nie powiedziała nawet dzieciom, żeby nie czuły się wytykane i zawstydzone. Jej rodzina jest członkiem drugiego co do wielkości plemienia Kenii – Luhya, którego kultura jest bardzo surowa i np. nie pozwala kobietom na noszenie spodni.

W pracy też Faith nie ma łatwo, bo konkurenci często ją zastraszają, a mało tolerancyjni klienci dorzucają niezbyt miłe komentarze. Ona jednak jest wytrwała, bo wie, że każdy kurs skończy się u celu, a ma też wielu klientów, którzy doceniają jej pracę i chcą jeździć tylko z nią.

Najbardziej zaskakuje jednak fakt, że Faith Khaki ma kask ze sobą, jednak nigdy go nie używa. Dlaczego? Bo twierdzi, że gdy inni kierowcy widzą, że jest kobietą – to zachowują się wobec niej ostrożniej i to znacznie poprawia jej bezpieczeństwo.

Konwersacje Facebook
Dołącz do dyskusji komentarze [ 1 ]
Piotr 9 miesięcy temu
Słyszałem podobną teorię jeśli chodzi o rowerzystę w kasku. Im bardziej "profesjonalnie" ubrany rowerzysta tym mniej ostrożności zachowują kierowcy w jego pobliżu. Może coś w tym jest?
1
0
Odpowiedz
Informujemy, że wszystkie komentarze są monitorowane przez administratorów strony i mogą być usunięte jeżeli obrażają osoby lub zawierają informacje obarczające niesprawdzonymi zarzutami inne osoby, zawierają wulgaryzmy, treści pornograficzne, propagują alkohol, narkotyki, obrażają inne narodowości, religie, rasy ludzkie, przyczyniają się do łamania praw autorskich, czy w jakikolwiek inny sposób naruszają prawo. Nadużycia będą zgłaszane do właściwego dostawcy.