Będzie Puchar Polski w Motocrossie Kobiet 2011!

Z nieoficjalnych źródeł wiemy, że w przyszłym roku ma powstać klasa kobiet w Motocrossie, tzw. Puchar Polski Kobiet. Zanim jednak wieści te zostaną potwierdzone, każda ochotniczka może wziąć udział w najbliższych zawodach w Człuchowie, gdzie panie zostaną odrębnie sklasyfikowane.

fot. x-cross

Już 19 września wielbicielki szybkiej jazdy w terenie na motocyklu mogą wziąć udział w pokazowym wyścigu, jaki odbędzie się podczas Klubowych Mistrzostw Polski w Człuchowie – pilotażowo zorganizowano tam klasyfikację pań (MX K). Przewidziany jest trening i zmagania uczestniczek. Ogólnopolskie Zawody w Motocrossie Kobiet będą mieć charakter prezentacji z pomiarem czasu, a mają być rozegrane zgodnie z Regulaminem Pucharu Polski w Motocrossie na 2010 rok. 

Organizatorzy – Człuchowski Auto – Moto – Klub „Poltarex” i PZM gwarantują poza pucharami również nagrody rzeczowe. Do wzięcia udziału w zawodach należy posiadać licencję B i A Motocross, lecz przewiduje się także możliwość ubiegania się o licencję zawodniczą na miejscu. Motocyklistki bez licencji poniżej 18 roku życia (od 15 wzwyż) zobowiązane są do przedstawienia zgody rodziców na udział w zawodach. Poniżej, w materiałach dodatkowych, można pobrać harmonogram imprezy, regulamin uzupełniający oraz zgłoszenie do wypełnienia – te ostatnie należy przesłać na adres radamiejska@człuchów.pl najpóźniej do 13 września.

Już od dawna istniała potrzeba stworzenia klasy kobiet. Jedynym damskim rodzynkiem w Mistrzostwach Polski jest Joanna Miller (czytaj informacje o Joannie tutaj); reszta zawodniczek startuje sporadycznie w zawodach niższej rangi i w większości zajmują dalekie miejsca. Puchar Kobiet w Motocrossie może zapoczątkować zwiększone zainteresowanie wśród płci pięknej tą dyscypliną. Większość z nich nie podejmowała prób rywalizacji z mężczyznami w zawodach z obawy o kontuzje i brak możliwości uzyskania spektakularnych sukcesów. Teraz będą mogły stanąć z równymi sobie.

Przewiduje się, że w przyszłorocznym Pucharze Polski Kobiet w Motocrossie na starcie stanie nawet około 20 zawodniczek.

O motocrossie w kobiecych genach czytaj tu.

 

 

Najnowsze

Bonita Norris promuje Nissana Juke

Najmłodsza w historii zdobywczyni Mount Everestu - Bonita Norris - promuje Nissana Juke. Brytyjkę zaproszo do współpracy ze względu na jej wrodzony zapał do przeżywania przygód.

fot. Nissan
fot. Nissan

 

 

22-letnia Bonita wzbudziła szacunek Nissana i pasuje do wizerunku nowego Juke. Zamieniwszy góry na wielkomiejską scenerię sesji fotograficznej z Nissanem Juke, Bonita Norris powiedziała:
– Cieszę się, że mogę wspierać premierę Nissana Juke. Juke przełamuje stereotypy i schematy, a to jest mi bliskie. Sama żyję niekonwencjonalnie. Jestem poszukiwaczką przygód, gotową podejmować różne wyzwania. Juke doskonale pasuje do mojego charakteru.

We wrześniu Juke oficjalnie pojawi się w sieci dealerskiej Nissana w kraju, ale polscy klienci już zdążyli złożyć ponad 100 zamówień na ten samochód. W całej Europie liczba zamówień na nowego crossovera przekroczyła 15 000.

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnowsze

(Nie)bezpieczny zapach w samochodzie

Nieodpowiedni zapach wewnątrz samochodu może zwiększać ryzyko wypadków! Prowadząc powinno się unikać zapachu rumianku, jaśminu i lawendy, najlepiej zastępując je aromatem mięty, cynamonu, kawy lub cytryny.

fot. Renault

Węch jest jednym z najbardziej wrażliwych i czułych zmysłów bezpośrednio wpływającym na emocje
i ogólne samopoczucie. Choć poziom wrażliwości jest u każdej osoby inny najlepiej, aby w samochodzie dominowały zapachy bezpieczne, tzn. świeże i delikatne, takie jak np. zapach bryzy morskiej czy mięty. Ten ostatni wpływa szczególnie pozytywnie na wzrost koncentracji, łagodząc jednocześnie uczucie rozdrażnienia i zmęczenia.*

Niesprzyjające jeździe samochodem są zapachy jedzenia, np. pozostawionych opakowań po hamburgerach. Dlatego ważne jest, aby dbać o zachowanie czystości w aucie. Wewnątrz nie powinno się zostawiać niczego, co może ulec zepsuciu i skutkować przykrym zapachem, który niejednokrotnie jest trudny do zneutralizowania. Z elementów plastikowych wewnątrz auta należy – podobnie jak w przypadku mebli w mieszkaniu – regularnie wycierać kurz. Tapicerkę siedzeń należy odświeżać specjalnie przeznaczonymi do tego preparatami, szczególnie jeśli autem często podróżują dzieci i zwierzęta. Dla większego komfortu warto od czasu do czasu oddać auto do myjni na kompleksowe czyszczenie i odświeżenie wnętrza.

Citroen od lat stosuje w niektórych modelach rozpraszacz zapachów – na zdjęciu pokrętło natężenia zapachu w Citroenie C3.
fot. Frendl

Zapachy sprzyjające jeździe samochodem:

Mięta i cynamon – zmniejszają uczucie irytacji.
Cytryna i kawa – poprawiają poziom koncentracji, ułatwiają czyste myślenie.
Morska bryza – działa relaksująco i uspokajająco.

Zapachy, których należy unikać w aucie:
Rumianek, jaśmin, lawenda – używane w większości kwiatowych odświeżaczy powietrza – są stosowane przy leczeniu bezsenności i mogą powodować nadmierne odprężenie.
Zapachy leśne – mogą działać zbyt odprężająco, nie są polecane osobom cierpiących na katar sienny.
Zapach świeżego chleba – może wywoływać irytację, uczucie głodu, a przez to obniżenie koncentracji kierowcy.

Zapach jaki unosi się wewnątrz samochodu ma wpływ na koncentrację i nastrój kierowcy. Nieodpowiedni może prowadzić do irytacji skutkującej agresywnym i niebezpiecznym stylem jazdy. Może też wywołać przeciwną reakcję i przyczynić się do zbyt dużego odprężenia.

* Źródło: RAC Foundation, Szkoła Jazdy Renault

Najnowsze

Wyścig F2 w Niemczech bez Natalii Kowalskiej

Natalia Kowalska nie weźmie udziału w najbliższym wyścigu Fomuły 2 na torze w Oschersleben w Niemczech w dniach 3-5 września. W czasie treningu uległa kontuzji, ma uszkodzone kolano i uraz ręki.

Planując udział w wyścigu w Oschersleben Natalia Kowalska bardzo dużo sobie obiecywała. To jedyny tor, który zna spośród wszystkich, na których odbywają się wyścigi F2 w tym sezonie. Znajomość miejsca to nie wszystko, jednak taka wiedza zwiększa szanse kierowcy.

Natalię być może zoabzcymy dopiero w Walencji.
fot. Cyfra +

– Ogromnie żałuję tego, że nie pojadę do Oschersleben. To zwyczajny pech, żeby ulec kontuzji tuż przed wyścigiem – podsumowała rozgoryczona Natalia.

Do wypadku doszło w czasie jazdy na rowerze w rodzinnym Koszalinie, gdzie Natalia spędzała wakacje i zarazem przygotowywała się do pierwszego wrześniowego wyścigu. Dla kierowców wyścigowych utrzymanie formy fizycznej jest bardzo ważne, więc także na czas wakacji Natalia miała dopasowany trening kondycyjny, nie tak wytrzymałościowy jak ten poza sezonem wyścigowym, jednak utrzymujący wysoką dyspozycyjność startową zawodniczki. Składały się na niego głównie ćwiczenia „kardio” w siłowni, gra w tenisa, którą zawodniczka bardzo lubi oraz jazda na rowerze i bieganie. Właśnie w czasie jazdy na rowerze Natalia nieszczęśliwie się przewróciła, upadek spowodował uraz kolana i ręki. Gdyby nie fakt, że to kolano już kiedyś ucierpiało w czasie wypadku na torze w Stanach Zjednoczonych, gdy Natalia jeździła w serii Star Mazda, to pewnie skończyłoby się tylko stłuczeniem. Obecnie noga jest opuchnięta, wkrótce okaże się, czy będzie potrzebny zabieg chirurgiczny.

W Oschersleben odbędzie się 15. i 16. runda wyścigów, w poprzednich Natalia dwukrotnie zajęła punktowane miejsca w pierwszej dziesiątce (Algarve, Hiszpania), w pozostałych była  blisko pierwszej dziesiątki.

Natalia ma nadzieję, że pojedzie w ostatnim wyścigu Formuły 2 w Walencji w dniach 17-19 września. 

Najnowsze

Film o Ayrtonie Sennie

Miejmy nadzieję, że także w Polsce będziemy mogli niedługo obejrzeć film o jednym z najlepszych kierowców Formuły 1. Narazie możemy zobaczyć trailer.

W naszym wspomieniu o Ayrtonie Sennie (możesz przeczytać je tutaj) ponad rok temu pisałam o projekcie filmu, który ma opowiadać o życiu i pasji wielkiego brazylijskiego kierowcy F1. Wygląda na to, że wkrótce będzie można go obejrzeć. 

Reżyserem fabularyzowanego dokumentu jest Asif Kapadia (m.in. The Warrior) – laureat kilku nagród (BAFTA za najlepszy film brytyjski oraz w Cannes za film krótkometrażowy). Za produkcję odpowiedzialne jest Working Title Films. Film udało się zrobić dzięki nieograniczonemu dostępowi do archiwów rodzinnych i FOM. Miejmy nadzieję, że twórcy stanęli na wysokości zadania i ich praca będzie adekwatna do osiągnięć Ayrtona Senny.

Nie możemy się doczekać…

 

Najnowsze