Daria Mikólska

Autostrada A2 – będzie trzeci pas do jazdy

Autostrada A2 pomiędzy Łodzią w Warszawą zyska kolejny (trzeci) pas na 89-kilometrowym odcinku. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ ta trasa to jeden z najważniejszych i zarazem najbardziej obciążonych odcinków drogi w Polsce.

Temat poszerzenia autostrady A2 o kolejny pas robi się powoli krytycznym tematem. Trasa jest mocno obciążona zarówno poprzez ruch samochodów osobowych jak i ciężarówek. Spokojna jazda jest często niemożliwa, ponieważ duże samochodu hamują ruch wyprzedzając się nawzajem, a kierowcy aut osobowych często jeżdżą na zderzakach. Efekt jest taki, że podróż jest nieprzyjemna i niebezpieczna.

Pomiędzy 10 a 21 lutego odbędzie się seria spotkań na temat poszerzenia odcinka A2 Warsawa – Łódź. Organizatorem jest Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Drogowcy chcą przedyskutować z firmami i uczelniami inwestycję. To pierwsze przedsięwzięcie o tak ogromnej skali.

Autostrada A2 plany

Podczas spotkań będą poruszane następujące tematy związane z wprowadzeniem odnawialnych źródeł energii i zapewnienie jak największej samowystarczalności energetycznej autostrady, wykorzystaniem wolnych przestrzeni pod drogą w miejscach nieistniejących już punktów poboru opłat, ponownym wykorzystaniu sfrezowanej warstwy bitumicznej, dokumentowaniu drogi w zakresie uzyskania niezbędnych odstępstw od przepisów, wprowadzenie czasowej organizacji ruchu, tak by było to bezpieczne zarówno dla robotników, jak i kierowców, ponieważ autostrada będzie przejezdna na czas rozbudowy. Jednym z pomysłów jest zastosowanie odcinkowego pomiaru prędkości. 

Konsultacje potrwają do połowy marca

Konsultacje potrwają do połowy marca 2022 r. Całość zostanie podsumowana protokołem pod nazorem zespołu ds. konsultacji. Będą tam zawarte wszystkie rozwiązania zaproponowane przez uczestników spotkań.

Dopiero później zostaną oszacowane ostateczne koszty i GDDKiA wystąpi o zapewnienie finansowania inwestycji. Po otrzymani środków zostanie ogłoszony przetarg na wyłonienie wykonawcy.

Nowy plan konsultacji przyda się nie tylko przy rozbudowie autostrady A2, ale w przyszłości podobne rozwiązanie będzie wykorzystane do planowanych prac na autostradzie A1 z Torunia do Włocławka.

Budowa ruszy w listopadzie 2022 r.

Rozbudowa autostrady A2 o kolejny pas nastąpi poprzez zabetonowanie szerokiego pasa zieleni po wewnętrznej stronie trasy. Docelowo trasa od węzła Konotopa do węzła Pruszków będzie miała dwie jezdnie po cztery pasy ruchu. Ma dalszym odcinków aż do węzła Łódź Północ znajdą się dwie jezdnie po trzy pasy ruchu. Odcinek wzbogacony o kolejny pas będzie kluczowy dla dojazdu do Centralnego Portu Komunikacyjnego.

Budowa kolejnych pasów na autostradzie A2 ruszy w listopadzie tego roku. Planowane oddanie do użytkowania nastąpi na przełomie 2025/2026 roku.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze