Quantcast
Edyta Klim

Anna Grechishkina i jej 10 rad dla początkujących podróżników

Ukraińska podróżniczka Anna Grechishkina postanowiła stworzyć 10 porad dla motocyklistów, wyruszających w pierwszą długodystansową wyprawę motocyklową po świecie.

1. Ogranicz swój bagaż do minimum

Anna jest zdania, że bagaż powinien być jak najlżejszy – w przeciwnym razie staniemy się zakładnikiem własnego bagażu i nigdy w podróży nie zaznamy pełnej swobody. Planowany bagaż radzi podzielić na 3 kategorie: 1) Umrę bez tego 2) Warto to mieć 3) Nie potrzebuję tego i zabrać tylko rzeczy z kategorii pierwszej! Wszystko co można kupić po drodze, albo tymczasowo można bez tego żyć – powinno należeć do kategorii drugiej. Doświadczenie w podróży nauczyło Annę, że faktycznie potrzebuje mało rzeczy i wcale nie zmienia jej to życia w sposób radykalny.

2. Zabezpiecz pieniądze

Pieniądze to jedna z ważniejszych pozycji na liście według Anny, ale trzeba dobrze rozplanować, ile gotówki bierzemy i ile kart płatniczych. Najlepiej trzymać je, rozdzielnie w kilku miejscach bagażu i odzieży. Warto mieć także tzw. „fałszywy portfel” z niewielkimi kwotami i nieważnymi kartami, i trzymać go w łatwo dostępnym miejscu. Sztuczka ta przydaje się z wielu krajach o niskim poziomie bezpieczeństwa.

3. Rozsądnie planuj podróż

Początkujący podróżnicy mają tak wielki zapał do poznawania świata, że trasę i punkty do odwiedzenia planują czasem ponad własne siły. Anna ostrzega, że pęd do zwiedzania i działania sprawia, że przyjemność z podróżowania zanika i lepiej jest odwiedzić 5 zabytków, zamiast 10, i dowieźć do domu urocze wspomnienia.

4. Zaplanuj przekraczanie granic

By przekraczanie granic nie stało się doświadczeniem mocno stresującym, Anna radzi, by wcześniej zapoznać się z informacjami o danym kraju i specyfikacji konkretnej granicy. Pozwoli to zaoszczędzić czas i energię, a z pozytywnym nastawieniem, pewnością i uśmiechem – łatwiej granicę przekroczymy. Bo dużą rolę w tej procedurze ma jednak „czynnik ludzki”, czyli to, jak nas będą odbierać urzędnicy.

5. Jak radzić sobie z policją

Anna mówi, że lepiej „zapobiegać, niż leczyć”, więc nie można dopuszczać do sytuacji, kiedy policja już musi nas zatrzymać. Warto być ostrożnym, przestrzegać przepisów i lokalnych zwyczajów. Przy zatrzymaniu warto zachować pozytywne nastawienie, rozmawiać i negocjować. W niektórych krajach przydaje się wtedy „fałszywy portfel”.

6. Gdzie jeść?

Jedzenie to jedna z wartych wypróbowania, atrakcji danego kraju, jednak trzeba być ostrożnym, bo zbyt duża ciekawość może doprowadzić do zatrucia. Anna potwierdza starą prawdę, że jak w danej restauracji jest dużo lokalnej ludności, to jedzenie tam powinno być bezpieczne. Najbardziej trzeba uważać na jedzenie z ulicznych straganów.

7. Gdzie spać?

Jeżeli stać Was na hotele, to porady są zbędne. Jeżeli macie mały budżet – to trzeba korzystać z moteli, campingów, czy gościny miejscowej ludności. Anna najczęściej korzysta z umieszczanych w internecie miejscowych ofert i couchsurfingu. Zwykle była z tych noclegów zadowolona, choć zdarzało jej się wpadać na (niegroźnych) dziwaków. Pozwoliło jej to poznać międzynarodowych przyjaciół, ich pasje i codzienne życie.

8. Dbaj o motocykl

Motocykl to równoprawny towarzysz podróżnika, więc powinien być odpowiednio traktowany, a jego potrzeby zaspokajane. Anna radzi, by przed podróżą przeprowadzić duży przegląd i zaopatrzyć się w części, których żywotność jest ograniczona. Warto też wiedzieć, jak znaleźć pomoc w danym kraju i gdzie/jak wykonać naprawy.

9. Jak dobrać towarzysza w podróży?

Wspólna podróż to nie to samo, jak wyjście na miasto ze znajomym. Podczas długodystansowej podróży można poznać kogoś z tej strony, z której nie chciało by się go znać, mówi Anna. A sama słyszała o kilku, na zawsze zniszczonych w podróży przyjaźniach. Na towarzyszu trzeba polegać, powinno się z nim czuć komfortowo, mieć z nim zbliżone pomysły i oczekiwania. W przeciwnym razie, lepiej podróżować samemu, jak Anna. Ona twierdzi, że to wcale nie jest niebezpieczne ani trudne, ani nudne!

10. Pozytywne nastawienie i oczekiwania!

To najważniejsza i najbardziej uniwersalna porada, nie tylko dotycząca podróży, ale i życia – twierdzi Anna. Bycie zbyt ostrożnym bywa podejrzane, ale spodziewać się rzeczy dobrych to podstawa! Gdyż sporo rzeczy w życiu wydarza się nam jedynie ze względu na naszą postawę i oczekiwania. A podróżowanie to bezpieczne, pozytywne doświadczenie i daje wiele szczęścia!

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze