5 033 200 złotych mandatu!

08 lutego 2010
Tyle w ubiegłym roku zapłacili polscy kierowcy za rozmowy telefoniczne podczas prowadzenia samochodu i co roku rośnie liczba osób, które zostają ukarane grzywną pieniężną za telefonowanie w aucie. Mimo świadomości, że to niebezpieczne i grozi mandatem, nadal to robimy!
Loading module...

W samochodzie dozwolone jest korzystanie z telefonu komórkowego przy użyciu zestawu głośnomówiącego. 
fot. GM
Instytut badania rynku i opinii publicznej - MillwardBrown SMG/KRC przeprowadził badania, z których jasno wynika, że kierowcy z pełną świadomości łamią zakaz korzystania z telefonu podczas jazdy. Aż 97 proc. polskich kierowców ma świadomość, że rozmowa przez telefon grozi wysokim mandatem. 95 proc. z nich - że to niebezpieczne. Mimo zakazu łamie prawo i korzysta z telefonu podczas prowadzenia samochodu, prawie każdy kierowca.

Co gorsza, wyniki tych badań zostały potwierdzone przez wydział Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji.
Tylko w 2009 roku zatrzymano 23 736 kierowców łamiących zakaz bezpośrednich rozmów przez telefon w samochodzie.

Pocieszające w tym wszystkim jest to, że nie tylko polscy kierowcy mają problem z pokonaniem tego nawyku. Jak wynika z ostatnich badań przeprowadzonych w USA - przepisy zakazujące trzymania telefonu komórkowego podczas jazdy, nie zmniejszyły liczby wypadków na drogach. W samym Waszyngtonie, gdzie 5 lat temu wprowadzono zakaz prowadzenia pojazdu ze słuchawką przy uchu, liczba wypadków spadła zaledwie o 5 proc. Dokładnie taki sam wynik mają stany, w których takiego zakazu nie ma. Statystyki podają, że 28 proc. wypadków w Stanach Zjednoczonych jest spowodowanych rozmową telefoniczną lub pisaniem sms-ów podczas jazdy.

    Komentarze

    Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!