Quantcast

40 najlepszych samochodowych filmów – część II

Piękne samochody, szybkie zwroty akcji i ekscytujące pościgi - to od lat fascynuje widzów. Oto kolejna dziesiątka filmów, które każdy fan motoryzacji i kina zobaczyć powinien.

11. „Mad Max” (1979) i „Mad Max2” – Wojownik Szos (1981)
Reżyser: George Miller

Główne gwiazdy: Mel Gibson i : ’73 Ford Falcon Coupe

fot. Motocaina

Max Rockatansky (Mel Gibson) niczym ideał mężczyzny (prywatnie czuły mąż i kochający ojciec, w pracy nieustępliwy twardy glina) w czasie pościgu nieumyślnie doprowadza do śmierci lidera gangu motocyklowego – Nocnego Jeźdźca. Film przyciagnął do sal kinowych oraz przed ekrany telewizorów niesłychanie liczną publiczność. O jego sukcesie świadczy fakt, iż w dwa lata po premierze pierwszej części światło dzienne ujrzał sequel, który przez krytyków został okrzyknięty jako lepszy od pierwowzoru. Chociaż film nie mógł poszczycić się wielkim budżetem, patrząc na  ’73 Ford Falcon Coupe nie można mu odmówić rozmachu godnego największych hollywódzkich produkcji.

12. „Le Mans” (1971)
Reżyser: Lee H. Katzin

Główne gwiazdy: Porsche 917, Ferrari 512S

fot. Motocaina

Czym dla miłośnika sportu motorowego jest Le Mans? To pytanie retoryczne. Kim natomiast jest Michael Delaney – grany przez słynnego Steva McQueen’a wiedzą już nieliczni. Film w reżyserii Lee H. Katzin, pokazuje czym dla pasjonata motoryzacji jest współzawodnictwo o miano najlepszego kierowcy na świecie. Mistrzowskie ujęcia powodują, że każdy po obejrzeniu tej produkcji po prostu chce usiąść za kierownicą i spróbować zawalczyć o tytuł.

13.” Gone In 60 Seconds” – 60 sekund (1974)
Reżyser: H.B. Halicki

Główne gwiazdy: ’73 Ford Mustang Mach 1

fot. Motocaina

Film warty uwagi, ale z drugiej strony tragiczny, ponieważ reżyser, producent, scenarzysta i kaskader zginął w 1989 w trakcie kręcenia sequelu filmu. Brawura i emocjonujące sceny pościgów wśród nich jeden, w którym zniszeniu ulega ponad 100 samochodów przyciągnęły przed ekrany miliony widzów, którzy do dziś z łezką w oku powracają do produkcji. Film dostępny jest na DVD, ale równie łatwo obejrzeć go można na You Tube.

14. Corvette Summer (1978)
Reżyser: Matthew Robbins

fot. Motocaina

Kenneth – Mark Hamill, naiwny chłopak, uczeń szkoły wyższej poza swoją śliczną dziewczyną -Annie Potts, jest zakochany po uszy w pięknych samochodach. Kiedy ktoś kradnie jego „corvettę’, chłopak za wszelką cenę stara się odnaleźć złodzieja.

15. „Cannonball” – Wyścig gumowej kuli (1976)
Reżyser: Paul Bartel

Główne gwiazdy: ’69 Mustang, ’70 Trans Am, ’71 Pantera, ’68 Charger

fot. Motocaina

Chcesz zbobyć 100 tysięcy dolarów. Weź udział w nielegalnym wyścigu samochodowym, którego trasa przebiega przez całą Amerykę od Los Angeles do Nowego Jorku. Nie dasz się złapać policji i dojedziesz na metę pierwszy kasa jest twoja – tak w skrócie brzmi scenraiusz tej ekranizacji.  Jak można się domyśleć już z samego opisu w filmie dzieje się wiele i wcale  nie trzeba dodawać, że jedną z głównych ról odgrywa Pan Demolka –  czyli Sylwester Stalone.

16.  „White Lightning” – Biała błyskawica (1973)
Reżyser: Joseph Sargent

Główne gwiazdy: ’71 Ford LTD

fot. Motocaina

Chciałoby się powiedzieć Burt Reynolds i wszystko jasne, ale nie… poza uwielbianym przez kobiety aktorem, film ofituje w liczne sceny walki, zaskakujące zwroty akcji, a przede wszystkim emocjonujące wyścigi samochodowe. Film odniósł duży sukces dlatego w 1976 roku powstał sequel w reżyserii Burta Reynoldsa pt. „Gator”.

17. „Death Race 2000” – Wyścig śmierci 2000 (1975)
Reżyser: Paul Bartel

Główne gwiazdy: Sylvester Stallone, Kit Car

fot. Motocaina

Chociaż obecnie brzmi to nieco groteskowo, akcja filmu dzieje się w niedalekiej przyszłości.  Scenarzyści Charles B. Griffith i Robert Thom w 1975 roku wyobrazili sobie, że w 2000 roku świat zafascynowany będzie krwawymi i niebezpiecznymi wyścigami samochodowymi. Fabuła tym bardziej śmieszy, że kierowcy otrzymują punkty za potrącanie pieszych, w szczególności za osoby starsze. Oczywiście pojawia się kierowca, który postanawia powstrzymać tę brutalną grę. Ten film po prostu trzeba zobaczyć. Oczywiście jest dostępny na DVD.

18. „Eat My Dust!” (1976)
Reżyser: Charles B. Griffith

Główne gwiazdy: ’68 Camaro

fot. Motocaina

89 minut fajnej, lekko, sensacyjnej komedii, oczywiście z motywem motoryzacyjnym w tle. Fabuła prosta: młody chłopak kradnie rajdówkę, a następnie ściga go policja. Film jest doskonałym przykładem na to, że im prostszy jest scenariusz tym więcej widzów trafia do sal kinowych, żeby nacieszyć oko ładnymi obrazkami. Chętni nadal mogą to robić, bo film wydano na DVD.

19.” The French Connection” – Francuski łącznik (1971)
Reżyser: William Friedkin

Główne gwiazdy: ’71 Pontiac LeMans

fot. Motocaina

Dzięki roli w tym filmie Gene Hackman otrzymał nominacje do Oscara. To nie jedyna rzecz jaka została doceniona.  Francuski łącznik wszedł do historii kinematografii, jako film,  który sztukę kręcenia filmowych pościgów samochodych przeniósł na znacznie wyższy poziom realizmu . Ryzykowne, aczkolwiek widowiskowe posunięcie reżysera polegało na kręceniu scen w ruchu ulicznym, a nie jak dotychczas na zamkniętych ulicach.

20. „To Live And Die In L.A.” -Żyć i umrzeć w Los Angeles (1985)
Reżyser: William Friedkin

Główne gwiazdy:  ’80s Impala sedan

fot. Motocaina

14 lat po ekranizacji „Francuskiego łącznika” William Friedkin stanął na wysokości robiąc jeszcze lepszy i trzymający w napięciu film sensacyjny.  W filmie znajduje się sekwencja pościgu samochodowego ( pędzącego pod prąd po zatłoczonej autostradzie auta), która na stałe wpisała się na karty historii kina. „Żyć i umrzeć w Los Angeles” to przejmująca opowieść o korupcji i zemście, zakończona szokującym finałem, co tym bardziej przemawia za tym, aby ten film obejrzeć.

 40 najlepszych samochodowych filmów – część I

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze