40 najlepszych samochodowych filmów – część I

Co zrobić w wakacyjny wieczór, kiedy za oknem szaleją błyskawice i leje deszcz? Może warto nadrobić zaległości w kinematografii. Wybrałyśmy dla Was 40 najlepszych samochodowych filmów. W tym "odcinku" przedstawiamy pierwszą 10.

1. „American Graffiti” – Amerykańskie graffiti (1973)
Reżyeria: George Lucas

Główne gwiazdy: Ford model ’32 five-window, Chevrolet ’55 Chevy, Chevrolet ’58 Chevy

fot. motocaina

Pomijając „Gwiezdne wojny”  to najlepszy film Georga Lucasa, opowiadający  o szaleństwach młodości i młodej, pełnej niespełnionych marzeń młodzieży. Film oddaje atmosferę zakochanej w wyścigach ulicznych oraz opanowanej przez szaleństwo motoryzacyjne Ameryce. Lekki i zabawny dostępny jest na DVD, jak również można odanaleźć go Na You Tube.


2. „Two-Lane Blacktop” – (1971)
Reżyeria: Monte Hellman

Główne gwiazdy: Chevrolet’55 Chevy,Pontiac ’70 GTO

fot. motocaina

To tak zwany film drogi. Taylor i Wilson – „TheDriver” i „The Mechanic” wędrują po całej Ameryce, biorąc udział w wyścigach ulicznych , potem ścigają się w drag racigu. Fabuła filmu do skomplikowanych nie należy, niektórzy nawet twierdzą, że po prostu nie istnieje. Naszym zdaniem jednak film doskonale nadaje się do oglądanie w gronie pasjonatów motoryzacji w letnie wieczory.  Film co prawda został wydany na dvd, jednak chyba łatwiej odnaleźć go w internecie.

3. „Vanishing Point” – Znikający punkt (1971)
Reżyeria: Richard C. Sarafian

Główne gwiazdy: Dodge’70 Challenger R/T

fot. motocaina

Film opowiada o niejakim Kowalskim, byłym kierowcy rajdowym, który podejmuje pracę w firmie tranposrtującej auta. Jego głównym zadaniem jest dostarczenie Dodge’a Challenger’a rocznik 1970 z Kolorado do Kalifornii, a ma na to 15 godzin. Dalszego ciągu fabuły można się domyśleć. Liczne wykorczenia drogowe, pościgi policyjne, ale i drobna ciekawostka. w pewnym momencie do akcji włącza się niewidomy DJ radiowy, który ostrzega  kierowcę przed patrolami policyjnymi. Film bardzo łatwo można znaleźć w internecie jak również w wypożyczalniach DVD.

4. „Bullitt” (1968)
Reżyeria: Peter Yates

Główne gwiazdy: Ford ’68 Mustang GT 390, Dodge ’68 Charger

fot. motocaina

Absolutny klasyk kina samochodowego i film okrzyknięty numerem jeden w przedstawieniu wyścgiu samochodowego.  Steve McQueen w roli niekonwencjonalnego gliny poruszał się po ulicach Los Angeles  z zawrotną prędkością 175km/h korzystając z  pomocy kaskadera Carey Loftina, tylko w najtrudniejszych manewrach. Film podbił serca widzów również dzięki dialogom, których elementy odnajdziemy później w wielu filmach – od „Brudnego Harry’ego“ po „Zodiac”. Film na DVD wydano edycji specjalnej składającej się z 2 płyt.

5. The Gumball Rally (1976)
Reżyeria: Charles Bail

Główne gwiazdy: ’65 Shelby Cobra 427, Chevrolet’70 Camaro,  Ferrari’71 DaytonaSpyder

fot. motocaina

Tytułowy Rajd Gumball – to kilkugodzinny rajd wzdłuż Ameryki, którego trasa prowadzi lokalnymi drogami z Nowego Jorku do mekki ameyrkańskich miłośników motoryzacji w latach 70. Long Beach.  Impreza utrzymana jest w całkowitym sekrecie, ponieważ jest organizowana jest nielegalnie, a najważniejszą regułą obowiązującą wszystkich zawodników jest brak jakichkolwiek zasad. Film od pierwszej chwili wciąga, a widz ma możliwość podziwiać mordercze zmagania grupy młodych pasjonatów. Od sierpnia 2005 roku można oglądać do na DVD.

6. „Thunder Road” (1958)
Reżyser: Arthur Ripley

Główne gwiazdy: ’50 Ford, Chevrolet’57 Chevy, ’57 Ford

fot. motocaina

Kolejny film „drogi” opowiadający o przedstawicielu jednego z najlepiej opłacanych, aczkolwiek nielagalnych zawodów Ameryki lat 70. Robert Mitchum – Lucas Doolin – kierowca-kurier, który zajmuje się szmuglowaniem alkoholu. Interes ten idzie wyśmienicie, aż do momentu, w którym po piętach zaczynają deptać mu agenci Departamentu Skarbu, oraz konkurencja… Film na podstawie opowiadania Roberta Mitchuma. Plotka głosi, że samochody występujące w filmie zakupione były bezpośrednio od kierowców wyścigowych. Fakt natomiast jest taki, że po raz kolejny swoje umiejętności kaskaderskie zaprezentował kierowca stuntowy Carey Loftin.

7. „Dirty Mary, Crazy Larry” – Brudna Mary, świrus Larry (1974)
Reżyser: John Hough

Główne gwiazdy: ’66 Impala, Dodge’69 Charger

fot. motocaina

Film sensacyjny z gatunku „okradli supermarket i ściga ich policja”, niby takich jakich wiele, z tą różnicą, że tutaj nawet policjanci mają auta, od których nie można oderwać wzroku. Brawurowe pościgi i ekscytujące manewry od początku trzymają widza w napięciu. Największym atutem filmu jest pościg z helikopterem, za którego sterami zasiadł James Gavin. Film dostępny na DVD.

8. „Smokey and The Bandit” – Mistrz kierownicy ucieka (1977)
Reżyser: Hal Needham

Główne gwiazdy: ’77 Trans Am

fot. motocaina

Niezapomniana rola Burta Reynoldsa jako Badyty – kierowcy wyścigowego, który  zakłada się, że w ciągu 28 godzin przewiezie towar z Texasu do Atlanty.  Robiąc to  to łamie oczywiście wszystkie przepisy, a oliwy do ognia dolewa zabierając ze sobą Carrie – przyszłą synową Szeryfa „Smokey” Justice (z ang. Sprawiedliwość). Film ten to jeden wielki pościg samochodowy.  W 1977 roku „Mistrz kierownicy ucieka” znalazł się na drugim miejscu pod względem ilości widzów po”Gwiezdnych Wojnach”, a czarny Trans Am stał się ikoną.

9. „The Blues Brothers” (1980)
Reżyser: John Landis

Główne gwiazdy: ’74 Monaco Police Package

fot. motocaina

Plan dostarczyć 5000 dolarów w ciągu zaledwie 11 dni, aby ochronić dom dziecka, w którym wychowali się główni bohaterowie, nomen omen którzy własnie opuścili więzienie. Najsłynniejsza para filmowych braciszków ucieka przed policją i faszystami, co w zabawny sposób komentują: Aretha Franklin, James Brown, Raya Charles i… „Walkiria“!   Kultowy film, którego klimat w równej mierzez tworzą pościgi samochodowe i genialny  soundtrack. Najsłynniejsza para filmowych braciszków ucieka przed policją i faszystami, co w zabawny sposób komentują: Aretha Franklin, James Brown, Raya Charles i… „Walkiria“!

10. Hollywood Knights – Rycerze hollywoodzkich nocy (1980)
Reżyser: Floyd Mutrux

Główne gwiazdy: Chevrolet ’57 Chevy, ’66 Cobra 427 i wiele innych

fot. motocaina

Komedia Mutruxa to hołd dla filmu „Amerykańskie graffiti” . To również debiut komediowy Michelle Pfeiffer -Suzie Q . Film opowiada głównie o wyścigach ulicznych, a jego niewątpliwą zaletą są piękne kobiety i niesamowite samochody. Panie również będą mogły nacieszyć oko. Lekki, łatwy i przyjemny dla oka obraz, doskonały na ciepłe letnie wieczory.

fot 40 najlepszych samochodowych filmów – cz. II

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Świetny artykuł. Połowę z tych filmów nie widziałem, ale teraz wiadomo które nadrobić.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze