Karolina Chojnacka

10 rad jak być eko od zespołu Formuły E

Zespół Formuły E, Envision Virgin Racing, ma dla swoich fanów 10 rad, jak się zachowywać, by dbać o dobro naszej planety.

Psychologowie twierdzą, że stworzenie „nawyku” zajmuje trzy tygodnie, dlatego zespół Envision Virgin Racing przygotował 10 łatwych kroków, które może podjąć każdy z nas, aby zmniejszyć ślad węglowy i pomóc w walce ze zmianami klimatu.

1. Bezmięsne poniedziałki

Potrzeba 2500 litrów wody, aby wyprodukować jeden funt wołowiny, a także trzeba zniszczyć  55 stóp kwadratowych lasu na produkcję  każdego hamburgera. Ograniczając spożycie mięsa, nawet o jeden dzień w tygodniu, można te liczbę znacznie zmniejszyć. Ruch stworzony przez słynnego członka zespołu The Beatles Paula McCartney’a, wierzy, że „jeden dzień w tygodniu może zmienić świat”, a sławni szefowie kuchni, jak np. Jamie Oliver, wspierają tę kampanię, pokazując jak przygotować smaczne, bezmięsne potrawy.

2. Oszczędzaj wodę

Woda stanowi 72% powierzchni Ziemi, więc zmniejszenie jej zużycia ma ogromne znaczenie dla zmian klimatu. Na przykład pozostawienie odkręconego kranu podczas mycia zębów zużywa równowartość czterech galonów wody na minutę; lub 200 galonów tygodniowo dla czteroosobowej rodziny.

3. Przerzuć się na rzeczy wielokrotnego użytku

Co roku 2,5 miliarda kubków kawy jest wyrzucanych w Wielkiej Brytanii, ale tylko 1 na 400 jest poddawany recyklingowi. Korzystając z własnych kubków wielokrotnego użytku, nie tylko pomagamy środowisku, ale dodatkowo oszczędzamy, bo często kawiarnie oferują nam za to zniżki!

4. Nie marnuj żywności

Czy wiesz, że aż  40% naszych zapasów żywności trafia prosto do kosza? Ogromne ilości wody i energii są potrzebne do wyprodukowania jedzenia, a następnie do jego utylizacji. Kupowanie tylko tego, czego potrzebujesz, może znacznie zmniejszyć ślad węglowy, a także zwiększyć zasobność twojego portfela.

5. Poruszaj się na piechotę

Zanieczyszczenie powietrza w stolicach jest najwyższe w historii i jest przyczyną poważnych problemów zdrowotnych, ponieważ 23% rocznych emisji dwutlenku węgla pochodzi z transportu. Przykładowo podczas pandemii koronawirusa Brytyjczycy znacznie mniej korzystali z samochodów, a więcej poruszali się pieszo, co sprawiło, że zanieczyszczenie powietrza znacznie się zmniejszyło. Ważne, by weszło nam to w nawyk, i żebyśmy naszych samochodów używali tylko do niezbędnych podróży. Envision Virgin Racing poleca też przesiąść się do samochodów elektrycznych.

10 rad jak być eko od zespołu Formuły E

Przeczytaj też: Eko malowanie pomysłu 11-latki pojawi się na prawdziwym bolidzie Formuły E

6. Zmniejsz temperaturę

Piorąc ubrania w temperaturze 30°C zużywamy około 40% mniej prądu w ciągu roku, dzięki czemu oszczędzamy pieniądze, energię i planetę. Gdyby każde gospodarstwo domowe w USA obniżyło temperaturę wody do prania, mogłoby to pomóc zaoszczędzić równowartość 100 000 baryłek ropy dziennie.

7. Odłączaj swoje urządzenia

Cała elektronika zużywa nieustannie energię, gdy jest podłączona do sieci, nawet jeśli jest wyłączona. W samych Stanach Zjednoczonych „moc wampirów” jest odpowiedzialna za zużywanie do 19 miliardów dolarów energii rocznie. Więc pamiętajcie, gdy nie używacie sprzętu elektronicznego odłączcie go od zasilania.

8. Zredukuj zużycie papieru

Marnowanie papieru może szkodzić środowisku na wiele sposobów. Może Was to zaskoczyć, ale do wyprodukowania jednego kawałka papieru A4 potrzeba średnio pięciu litrów wody. Zacznijmy korzystać z bankowości elektronicznej i iinych elektronicznych narzędzi, aby zaoszczędzić czas i papier.

9. Bierz własną torbę na zakupy

Produkty z tworzyw sztucznych mają ogromny wpływ na środowisko – potencjalnie do 2050 roku emisje gazów cieplarnianych przekroczą 56 gigaton, jeśli nie ograniczymy zużycia plastiku. Jednorazowe torby plastikowe nigdy się nie rozpadają, są trudne do recyklingu i mogą poważnie zaszkodzić dzikiej przyrodzie i życiu morskiemu.

10. Kupuj lokalnie

Choć czasem droższe, kupowanie w lokalnych sklepikach często idzie w parze z lepszą jakością produktów. Kupowanie żywności sezonowej jest równie ważne, ponieważ kupowanie produktów poza sezonem może wiązać się z większym śladem węglowym ze względu na wysyłkę produktów z innych krajów lub stosowanie sztucznych środków do uprawy produktów.

Przeczytaj też: Czy transport drogowy w Polsce jest eko?

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze