10 irytujących rzeczy w samochodach wg Vicki Butler

Samochody zostały stworzone po to, by ułatwiać ludziom życie. Jednak czy nie jest tak, że im nowsze technologie są w nich stosowane, im więcej nowoczesnych rozwiązań, tym bardziej jeżdżenie samochodami staje się irytującą czynnością?

fot. Motocaina

Rozumiemy, że wygoda, że luksus, że moda… Jednak czasem ma się nieodparte wrażenie, że producenci samochodów traktują nas jak inwalidów intelektualnych.

Prezenterka programu Fifth Gear – Vicki Butler-Henderson, która ostatnio wydała książkę o najbardziej seksualnych autach, ze wszystkich swoich samochodów najbardziej uwielbia swojego Golfa Mk2 GTI. Dlaczego nie wybrała nowego Jaguara, Forda Focusa, ani żadnego z tysiąca dostępnych modeli na rynku? Górę wzięły czytelne wskaźniki, zwykłe, wygodne siedzenia, łatwa obsługa. Jednym słowem prostota, ład, porządek. Aby uruchomić silnik wystarczy najzwyczajniej w świecie przekręcić kluczyk w stacyjce. Aby włączyć wycieraczki wystarczy podnieść dźwignię przy kole kierownicy, a żeby zaparkować wystarczy spojrzeć przez duże okno. Takich aut dziś już nikt nie produkuje…

Nowoczesne samochody nie są już tak proste w obsłudze i bezproblemowe. Wymogi i standardy wymusiły zmianę sposobu ich projektowania. Auta muszą przechodzić crash testy, sprostać wymogom Euro 5, posiadać obowiązkowe ESP, ABS i być wyposażone w szereg innych systemów bezpieczeństwa. To wszystko powoduje, że przez nowoczesne systemy znajdujące się na pokładzie samochodów coraz mniej rozumiemy maszyny, z którymi na co dzień musimy się dogadywać. Coraz bardziej denerwują nas pewne funkcje, które są tak zbyteczne jak setki pytań przy wykonywaniu każdej najprostszej operacji na najbardziej popularnym systemie operacyjnym komputerów…

Vicki Butler-Henderson wymienia 10 najbardziej irytujących ją funkcji w samochodzie, które teoretycznie mają ułatwiać użytkowanie pojazdu, a tak naprawdę tylko je komplikują. Z klasyfikacją trudno się nie zgodzić. Podpisujemy się pod nimi obiema rękoma.

I jak tu porządnie zaciągnąć ręczny?
fot. Jaguar

1. Światła awaryjne uruchamiające się po każdym bardziej zdecydowanym naciśnięciu hamulca – każdy myśli, że na drodze dzieje się coś niesamowicie dramatycznego, tymczasem nikt nie spodziewa się, że kierowca może po prostu hamować w ostatniej chwili przed zakrętem, bo taki akurat jest jego styl jazdy… System często niepotrzebnie wprowadza tych bardziej płochliwych kierowców w panikę.

2. Automatyczne wycieraczki – potrafią włączyć się bez ostrzeżenia, gdy tylko pojawi się pierwsza kropelka mżawki, co zamyślonego albo skupionego akurat kierowcę może doprowadzić do zawału.

3. Centralne zamykanie drzwi z pilota – teoretycznie wydaje się fajną sprawą, gdyż żeby otworzyć drzwi, nie musisz wkładać kluczyka do zamka. Pilot taki jednak posiada zazwyczaj kilka przycisków, które, jeśli nie jesteś właścicielem samochodu nieraz stanowią sporą zagadkę. Jego obsługa jest czasem bardziej skomplikowana od nauki języka chińskiego.

4. Night vision – za bardzo absorbuje uwagę kierowcy, który cały czas patrzy tylko w monitor. A przecież nie wszystko można zobaczyć w monitorze. Plaga do naszego kraju na szczęście nie dotarła – stosunkowo rzadko jeszcze spotyka się noktowizor na pokładach samochodów jeżdżących po polskich drogach.

5. Asferyczne lusterka boczne – kiedy cofasz, wydają się być bardzo pomocne. Dzięki nim możesz zobaczyć to, co znajduje się wokół samochodu. Pamiętać jednak trzeba, że lusterka takie nie oddają wiernie odległości. A umieszczenie na nich napisu „objects in the mirror may be closer than the appear” nie jest w niczym pomocne…

Przycisk „start engine” może i wygląda fajnie, ale tak naprawdę wcale nie ułatwia życia…
fot. Ford

6. „Domyślne” migacze – wystarczy lekko dotknąć dźwigienki, by kierunkowskaz mignął trzy razy. Powoduje to jednak, że tak naprawdę trzeba bardzo kontrolować swoje ruchy, by przypadkiem nie robiąc innych czynności przy okazji czasem niechcący go nie musnąć. Wygląda to w efekcie tak, jak by kierowca był niezdecydowanym użytkownikiem drogi. Inni zupełnie nie wiedzą o co mu chodzi. 

7. Kamera, czujniki cofania – w teorii pomagają tylko tym ludziom, którzy nie mają oczu z tyłu głowy. Albo leniwym, którzy nie potrafią się obrócić do tyłu. Często jednak kamery, czujniki nie wychwytują wszystkiego i może się zdarzyć, że o tym, iż coś znajduje się za samochodem dowiadujemy się dopiero w momencie, gdy usłyszymy charakterystyczny zgrzyt metalu.

8. Otwieranie bagażnika – naturalnym wydaje się, że kiedy chce  się otworzyć bagażnik, wstaje się z fotela kierowcy, wychodzi z samochodu, idzie do bagażnika, naciska odpowiedni przycisk umieszczony na klapie i otwiera się go. Niestety, wielu producentów nie myśli w tak prosty, jakże logiczny sposób i otwieranie bagażnika umieszczają w różnych tajemniczych miejscu wewnątrz kabiny. Zanim je znajdziemy musimy poprzesuwać fotele oraz przewertować całe auto w poszukiwaniu jednej dźwigni (czasem też przycisku). Gdy już znajdziemy, naciśniemy go, otworzymy bagażnik i jeszcze przez chwilę pozostaniemy w zadumie spowodowanej miejscem umieszczenia tego urządzenia, złodziej wykorzysta okazję i skutecznie opróżni nam bagażnik.

9. Elektroniczny hamulec ręczny w formie przycisku – chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć, dlaczego jesteśmy na nie?

10. Uruchamianie silnika na przycisk – zupełny bezsens. Po co komu taki bajer, nawet gdyby wyglądał nie wiadomo jak wyścigowo i modnie? Po co komu karta kredytowa wsuwana do gniazdka SLOT? Drodzy producenci, nam naprawdę wystarczy zwykły kluczyk. Przekręcamy – jedziemy. I z głowy.

Taką jazdę lubimy najbardziej – nic nas nie absorbuje, nic nie przykuwa uwagi, możemy skupić się na drodze, a nie na obsłudze rozbudowanych systemów. Czerpiąc więcej przyjemności z jazdy starym poczciwym gratem, niż najnowszą limuzyną.

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Vicki jest genialną, logicznie myślącą „babą” :))) Szkoda, że teraz tak mało jej w tvn turbo – widocznie im turbo padło 🙁

Odpowiedz

Anonymous - 5 marca 2021

Vicki jest genialną, logicznie myślącą „babą” :))) Szkoda, że teraz tak mało jej w tvn turbo – widocznie im turbo padło 🙁

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze