
Rajd Dakar 2021: zawodniczki z powodzeniem pokonały trudy pustyni
Gdy mówi się o Rajdzie Dakar, to zazwyczaj wspomina się o nim w kontekście rywalizacji zawodników płci męskiej. Patrząc na niektóre relacje, można by pomyśleć, że w Rajdzie Dakar startują tylko mężczyźni. To błąd. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział kilkanaście kobiet. Jak im poszło?
W rywalizacji motocykli wśród 104 panów rywalizowały cztery panie – Laia Sanz, Sara Garcia, Audrey Rossat i Sara Jugla, dla dwóch ostatnich był to dakarowy debiut. Trzy z nich szczęśliwie dojechały do mety; Sanz zakończyła rywalizację na 17 miejscu, Garcia na 44, a Rossat na 59. Sara Jugla pożegnała się z Rajdem Dakar po 9 etapie.
Wynik Rossat jest bardzo imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to jej pierwszy Dakar w historii, a podczas piątego dnia rywalizacji miała wypadek, w wyniku którego złamała żebra i ból nadgarstków oraz ramion towarzyszył jej już przez resztę wyścigu.
Wśród 21 quadów, które ściągały się w tegorocznym Rajdzie Dakar, na jednym zasiadała Suany Martinez. Zawodniczka z Boliwii zajęła w klasyfikacji generalnej 10 miejsce! To był trzeci Rajd Dakar, w którym wzięła udział, i pierwszy, który udało jej się ukończyć:
Przez ostatnie dwa lata nie mogłam uczestniczyć w Dakarze i myślałam, że w 2021 roku też nie będę mogła tego zrobić ze względu na pandemię i sytuację polityczną w moim kraju. Ale na początku listopada zdecydowałam się wystartować i praktycznie w ostatniej chwili wskoczyłam za kierownicę mojego Can Am Renegade.
Wśród 124 samochodów i SSV rywalizowały trzy kobiety.
Cristina Gutierrez znakomicie zaczęła rywalizację, wygrywając pierwszy etap Rajdu Dakar. Zawodniczka miała realne szanse, by zająć miejsce na podium, ale awaria skrzyni biegów wyeliminowała ją z dalszej rywalizacji po siódmym etapie.
Przeczytaj też: Rajd Dakar 2021: Cristina Gutiérrez pożegnała się z szansami na zwycięstwo
Camelia Liparoti w parze z Annett Fischer zajęły w klasyfikacji generalnej 16 miejsce.
Kristen Matlock, jadąca wraz z Maxem Eddym Jr., debiutowała w Rajdzie Dakar i wykorzystała prolog, by upewnić się, że jej Polaris działa bez zarzutu:
Czułam się naprawdę dobrze, dobrze się bawiłam. Chciałam się upewnić, że nie mamy żadnych problemów, i możemy pojawić się na starcie i ścigać…
Problemy jednak się pojawiły i Kristen zakończyła przygodę z Rajdem Dakar już po pierwszym etapie.
W rywalizacji na regularność pod nazwą „Dakar Classic”, dla samochodów i ciężarówek zbudowanych przed rokiem 2000, z 25 mężczyznami rywalizowała para zawodniczek – Amy Lerner i Sara Carmen Bossaert. Ścigając się, przerobionym odpowiednio Porsche 911, panie zajęły w klasyfikacji generalnej 15 miejsce. Lerner wyznała:
Gdy usłyszałam o formacie Dakar Classic, wydał mi się niezwykle fascynujący. Wykonałam kilka telefonów, zebrałam wszystkie części i poszło. Zapisałam się na wydarzenie zaledwie dwa tygodnie przed końcem rejestracji. Kupiłem Porsche od Stephane’a Henrarda w Belgii. To nie jest prawdziwy samochód Dakaru 1984, ale wyjątkowy hołd dla niego.
Przeczytaj też: Rajd Dakar 2021: Przygoński i Wiśniewski tuż za podium, wygrywa Stephane Peterhansel
Najnowsze
-
6. Rajd Motocyklowy Weteranów – hołd na dwóch kołach dla tych, którzy nie wrócili z misji. Start już 24 kwietnia!
Wkrótce rusza 6. edycja Rajdu Motocyklowego Weteranów - start już 24 kwietnia 2025 roku. Setki motocyklistów, weteranów i pasjonatów ruszą w trasę, by oddać hołd tym, którzy nie wrócili z misji. -
Od kartingu do F1 Academy? Kornelia Olkucka walczy o marzenia we włoskiej Formule F4!
-
XPENG P7, G6 i G9 – wideo z pierwszych jazd w Polsce! Ceny, dane techniczne, rywale. Oto chińskie modele, które rzucają rękawicę Tesli
-
Bezpieczeństwo na najwyższym poziomie – poznaj nowe systemy w Toyocie C-HR
-
Audi Q4 e-tron – elektryczny SUV klasy premium dla nowoczesnych kierowców
Zostaw komentarz: