Karolina Chojnacka

Rajd Dakar 2021: zawodniczki z powodzeniem pokonały trudy pustyni

Gdy mówi się o Rajdzie Dakar, to zazwyczaj wspomina się o nim w kontekście rywalizacji zawodników płci męskiej. Patrząc na niektóre relacje, można by pomyśleć, że w Rajdzie Dakar startują tylko mężczyźni. To błąd. W tegorocznej rywalizacji wzięło udział kilkanaście kobiet. Jak im poszło?

W rywalizacji motocykli wśród 104 panów rywalizowały cztery panie – Laia Sanz, Sara Garcia, Audrey Rossat i Sara Jugla, dla dwóch ostatnich był to dakarowy debiut. Trzy z nich szczęśliwie dojechały do mety; Sanz zakończyła rywalizację na 17 miejscu, Garcia na 44, a Rossat na 59. Sara Jugla pożegnała się z Rajdem Dakar po 9 etapie.

Wynik Rossat jest bardzo imponujący, jeśli weźmiemy pod uwagę, że to jej pierwszy Dakar w historii, a podczas piątego dnia rywalizacji miała wypadek, w wyniku którego złamała żebra i ból nadgarstków oraz ramion towarzyszył jej już przez resztę wyścigu.

Rajd Dakar 2021

Wśród 21 quadów, które ściągały się w tegorocznym Rajdzie Dakar, na jednym zasiadała Suany Martinez. Zawodniczka z Boliwii zajęła w klasyfikacji generalnej 10 miejsce! To był trzeci Rajd Dakar, w którym wzięła udział, i pierwszy, który udało jej się ukończyć:

Przez ostatnie dwa lata nie mogłam uczestniczyć w Dakarze i myślałam, że w 2021 roku też nie będę mogła tego zrobić ze względu na pandemię i sytuację polityczną w moim kraju. Ale na początku listopada zdecydowałam się wystartować i praktycznie w ostatniej chwili wskoczyłam za kierownicę mojego Can Am Renegade.

Rajd Dakar 2021

Wśród 124 samochodów i SSV rywalizowały trzy kobiety.

Cristina Gutierrez znakomicie zaczęła rywalizację, wygrywając pierwszy etap Rajdu Dakar. Zawodniczka miała realne szanse, by zająć miejsce na podium, ale awaria skrzyni biegów wyeliminowała ją z dalszej rywalizacji po siódmym etapie.

Rajd Dakar 2021

Przeczytaj też: Rajd Dakar 2021: Cristina Gutiérrez pożegnała się z szansami na zwycięstwo

Camelia Liparoti w parze z  Annett Fischer zajęły w klasyfikacji generalnej 16 miejsce.

Rajd Dakar 2021

Kristen Matlock, jadąca wraz z Maxem Eddym Jr., debiutowała w Rajdzie Dakar i wykorzystała prolog, by upewnić się, że jej Polaris działa bez zarzutu:

Czułam się naprawdę dobrze, dobrze się bawiłam. Chciałam się upewnić, że nie mamy żadnych problemów, i możemy pojawić się na starcie i ścigać…

Problemy jednak się pojawiły i Kristen zakończyła przygodę z Rajdem Dakar już po pierwszym etapie.

Rajd Dakar 2021

W rywalizacji na regularność pod nazwą „Dakar Classic”, dla samochodów i ciężarówek zbudowanych przed rokiem 2000, z 25 mężczyznami rywalizowała para zawodniczek – Amy Lerner i Sara Carmen Bossaert. Ścigając się, przerobionym odpowiednio Porsche 911, panie zajęły w klasyfikacji generalnej 15 miejsce. Lerner wyznała:

Gdy usłyszałam o formacie Dakar Classic, wydał mi się niezwykle fascynujący. Wykonałam kilka telefonów, zebrałam wszystkie części i poszło. Zapisałam się na wydarzenie zaledwie dwa tygodnie przed końcem rejestracji. Kupiłem Porsche od Stephane’a Henrarda w Belgii. To nie jest prawdziwy samochód Dakaru 1984, ale wyjątkowy hołd dla niego.

Rajd Dakar 2021

Przeczytaj też: Rajd Dakar 2021: Przygoński i Wiśniewski tuż za podium, wygrywa Stephane Peterhansel

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze