W Kenii zdrowie jeździ na motocyklu

Araceli Alonso, mieszkanka Madison i z wykształcenia pielęgniarka, nawiązała miłą korespondencyjną znajomość z kobietą z Kenii i jej córką. Odwiedziła je w 2009 roku i z rozmów, które przeprowadziła z miejscowymi, wynikła świetna, do dziś trwająca inicjatywa.

Araceli Alonso odkryła z zaskoczeniem, że wiele kobiet cierpi z powodu zdrowotnych komplikacji, którym można zapobiec lub które można wyleczyć naprawdę tanim kosztem.

I tak w jej głowie zrodził się pomysł na Health by Motorbike – przedsięwzięcie mające na celu poprawę warunków życia kobiet w południowo-wschodniej Kenii.

Motocykl pozwala dotrzeć nawet do odizolowanych społeczności
fot. UW-Madison Team

Energiczna pielęgniarka natychmiast przystąpiła do realizacji projektu, poszukując sponsorów zarówno na terenie Kenii, jak i w rodzinnym Wisconsin. Rok później powróciła do Kenii z grupą studentów medycyny, aby wraz z nimi prowadzić seminaria na temat zdrowia i higieny. Kolejnym etapem było wyposażenie i wybudowanie punktu medycznego i zatrudnienie dyplomowanej pielęgniarki. Jeszcze następnym – kupno pierwszego motocykla. To właśnie tym środkiem transportu pielęgniarka odwiedzała codziennie jedną z pięciu okolicznych wiosek.

Z czasem skromny punkt medyczny przeobraził się w centrum zdrowia z prawdziwego zdarzenia, skupiając się m.in. na dystrybucji moskitier i propagowaniu wiedzy dotyczącej malarii, a także szkoleniu miejscowych kobiet.

Araceli Alonso ma nadzieję, że w tym roku zdoła kupić kolejne pięć motocykli.

„Ludzie zazwyczaj sądzą, że aby coś zmienić, potrzeba bardzo dużej sumy pieniędzy” – mówi. „Nie zgadzam się z tym. Najważniejsza jest siła woli, dobra organizacja i sprawne przywództwo. A przede wszystkim obustronna chęć współpracy”.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze