
Ducati prezentuje technologię komunikacji między pojazdami
Producent kontynuuje swoje prace nad technologiami mających wyznaczyć nowe standardy bezpieczeństwa motocyklistów na drodze.
Na targach CES w Las Vegas Ducati, wraz z Audi oraz Fordem, zaprezentowało rozwiązania pozwalające na komunikację między różnymi użytkownikami dróg. Producenci przygotowali prototypy mogące bezpośrednio komunikować się między sobą (również samochody z motocyklami), a także z infrastrukturą drogową oraz z pieszymi.
Technologia taka pozwala z wyprzedzeniem ostrzegać kierujących o niebezpieczeństwie, zbliżającym się pojeździe, albo o zablokowanej drodze. Pozwala też na przykład na łatwe ustalenie pierwszeństwa przy spotkaniu się czterech kierujących na skrzyżowaniu dróg równorzędnych.
Producenci podkreślają też, że technologia tej komunikacji jest gotowa na wykorzystanie możliwości sieci 5G, ale zachowa przy tym wsteczną kompatybilność. Implementacja do istniejącego już pojazdu ma być stosunkowo prosta i tania, a zaawansowane protokoły bezpieczeństwa powinny uchronić użytkowników przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich.
Wprowadzenie technologii pozwalającej na komunikację między pojazdami oraz infrastrukturą, jest elementem strategii Ducati, nazwanej „Drogą do Bezpieczeństwa 2025” („Safety Road Map 2025”). Pierwszym jej etapem będzie wprowadzenie do wszystkich modeli marki systemu ABS Cornering (czyli dostosowanego do działania również w zakrętach). Na rok 2020 zapowiedziano też premierę motocykla wyposażonego w przedni i tylny radar.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: