Karina Konys

Zużyte opony – kiedy kupić nowy komplet opon?

Opony nie są wieczne i w końcu przychodzi moment, kiedy należy wymienić je na nowe. Kiedy najlepiej wymienić opony?

Opony narażone są na wiele czynników, przez co po pewnym czasie nie nadają się do dalszej eksploatacji. Jest kilka kryteriów, które świadczą o tym, że należy nabyć nowy komplet opon. Kierowcy zazwyczaj zwracają uwagę na bieżnik, czas użytkowania opon lub liczbę przejechanych kilometrów.

Minimalna głębokość bieżnika

Polskie przepisy pozwalają na użytkowanie opon z bieżnikiem większym niż 1,6 mm. Poniżej tej wartości opony nie nadają się do jazdy, a podczas kontroli drogowej policjant może ukarać nas mandatem. Wysokość bieżnika nowej opony wynosi 8 mm. Wyżłobienia służą do odprowadzenia wody spod opon, dzięki czemu podczas deszczu mamy większą przyczepność. Dlatego im głębszy bieżnik, tym krótsza droga hamowania podczas deszczu lub śniegu (opony zimowe).

Producenci opon podają, że minimalna wysokość bieżnika opony letniej powinna wynosić 2-3 mm, a bieżnik opony zimowej 4 mm. Także polskie przepisy i tak pozwalają nam jeszcze długo eksploatować opony. Jednak, jeżeli zależy nam na bezpieczeństwie nie czekajmy do ostatniej chwili i wymienimy opony, wtedy kiedy zalecają to producenci.

Jak sprawdzić wiek opony?

Na oponach znajduje się tzw. kod DOT, który składa się z 6 znaków. Pierwsze 2 nie są dla nas zbyt ważne, ponieważ wskazują miejsce produkcji. Zdecydowanie ważniejsze są następne 4, które oznaczają datę produkcji. Pierwsze dwie liczby oznaczają tydzień w roku, w którym została wyprodukowana opona, a dwie kolejne oznaczają rok produkcji. Co prawda przepisy nie mówią nic o maksymalnym wieku opon, ale powszechnie zaleca się je wymienić, kiedy mają więcej niż 10 lat. Jednak opony powinno się regularnie kontrolować, ponieważ każda guma w różnym tempie się starzeje, a starsze opony są bardziej narażone na uszkodzenia. Dlatego, gdy zbliża się ich 10 rok poświęcajmy im więcej uwagi.

Liczba przejechanych kilometrów

Niektórzy kierowcy kierują się liczbą przejechanych kilometrów i na ich podstawie decydują, kiedy wymienić stare opony na nowe. Jeżeli przyjmiemy to kryterium, to opony powinniśmy wymieniać co 50-70 tys. kilometrów. Jednak kierowanie się liczbą przejechanych kilometrów nie jest odpowiednie, ponieważ opony mogą zużyć się szybciej. W tym przypadku wszystko jest zależne od naszego stylu jazdy, ponieważ jeżeli jeździmy dynamicznie lub zdarza nam się ruszyć z piskiem opon, to w ten sposób przyczyniamy się do szybszego zużywania bieżnika.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze