„Żółty Anioł” 2009 w rękach MANa
MAN otrzymał nagrodę ADAC „Żółty Anioł" 2009 za innowacje w dziedzinie bezpieczeństwa w ruchu ulicznym.
Wyróżniony nagrodą ADAC asystent skrętu |
![]() |
fot. MAN
|
Największy automobilklub Europy nagrodził elektroniczny asystent skrętu w pojazdach ciężarowych. System może zapobiegać wypadkom na skrzyżowaniach.
W kategorii „Innowacja i środowisko” druga nagroda przyznana została elektronicznemu asystentowi skrętu w pojazdach ciężarowych. Nagrodzone zostały wspaniałe innowacyjne pomysły w dziedzinie bezpieczeństwa na drodze oraz ochrony środowiska w ruchu ulicznym. Prezes ADAC, Peter Meyer podczas uroczystości w dniu 15.01, w której wzięło udział 400-tu gości przekazał nagrodę Eberhardowi Hippowi, kierownikowi działu rozwoju w Grupie MAN Nutzfahrzeuge. Jury, w skład którego wchodzili eksperci, przedstawiciele prezydium ADAC oraz prezesi związków VDA, VDIK i ZDK ocenili system bezpieczeństwa oferowany przez MAN jako istotny wkład w zwiększenie aktywnego bezpieczeństwa drogowego przy skręcaniu w ruchu ulicznym.
Eberhard Hipp nie ukrywał swojego ogromnego zadowolenia z przyznanej firmie MAN nagrody.
– Wiele znanych przedsiębiorstw z branży motoryzacyjnej ubiegało się o nagrodę „Żółtego Anioła” – stwierdził Eberhard Hipp, kierownik działu rozwoju w Grupie MAN Nutzfahrzeuge. – Przyznanie tego wyróżnienia, przez największy w Europie automobilklub nam jest dla mnie szczególnym powodem do dumy.
Asystent skrętu MAN został nagrodzony z pomiędzy ponad 50 nominowanych rozwiązań.
Asystent skrętu wzmacnia czujność kierowców |
![]() |
fot. MAN
|
Wypadki przy skręcie w prawo
Wraz z elektronicznym asystentem skrętu firma MAN Nutzfahrzeuge rozwinęła system dla pojazdów ciężarowych, wspierający kierowcę w trudnych warunkach ruchu ulicznego. Asystent pomaga opanować dotychczas sprzyjające wypadkom sytuacje drogowe: skręt w prawo na skrzyżowaniu.
Jak działa asystent skretu?
Asystent ostrzega kierowcę, wykonującego manewr skrętu, przed znajdującym się w obszarze stwarzającym zagrożenie pieszym lub rowerzystą, który ze względu na złą widoczność nie jest zauważony ani z przodu ani z boku kabiny pojazdu. Dlatego właśnie pojazd rejestruje odstęp osób od ultradźwiękowych czujników, zamontowanych na froncie oraz w prawej części kabiny. Obserwują one w ten sposób szczególnie niebezpieczną strefę, w której przy skręcie w prawo dochodzi do wielu wypadków. System obejmuje przy zatrzymywaniu pojazdu obszar sięgający 2 metrów odległości i pozwala na zachowanie odstępów od pieszych lub rowerzystów. W przypadku zbliżania się do stojącego pojazdu pieszego lub pojawienia się rowerzysty, informacja na panelu deski rozdzielczej wzbudza czujność kierowcy. Dodatkowo poprzez sygnał dźwiękowy asystent ostrzega, jeśli przy dojeżdżaniu w strefie niebezpieczeństwa nadal znajdują się osoby.
System w minionych miesiącach znajdował się w fazie testów w ruchu ulicznym. W najbliższych latach MAN będzie wprowadzał go stopniowo do produkowanych przez siebie pojazdów.
Najnowsze
-
Płatne parkowanie a wzrost wypadków motocyklowych – to szokujące dane! Jak jeździć bezpieczniej?
Wydaje się, że przesiadka na jednoślad w mieście to same korzyści - dowiedz się, czy ma to sens i czy jesteś na to gotowy. -
Test BMW 120 – z potencjałem na przyjaciela
-
Nowy Volkswagen Touareg R – flagowy SUV z wtyczką i sportowym zacięciem
-
Foteliki samochodowe na każdą kieszeń: jak znaleźć bezpieczny model w dobrej cenie?
-
Parking w Warszawie: bezkarność na „kopertach” uderza w najsłabszych – kto na tym zarabia? Cena kopert i fałszywych kart
Zostaw komentarz: