Ewa Kania

Znak z kreskami i samochodem zaskakuje kierowców. Na P-33 trzeba bardzo uważać

Znak P-33 stosowany jest już od 2023 roku, ale nadal mało który kierowca miał okazję go widzieć. Zdecydowanie nie wolno go jednak ignorować, ponieważ ostrzega o potencjalnym niebezpieczeństwie.

Spis treści

Jakie znaczenie ma znak P-33?

Znak P-33 ma czerwoną obwódkę, więc bez wątpienia jest znakiem ostrzegawczym. Przedstawia on samochód, któremu chyba przydarzyło się coś niedobrego, ponieważ widzimy go tylko połowę. Co stało się z przodem auta?

Na szczęście nic strasznego – znak P-33 wyobraża pojazd, który wjechał w gęstą mgłę. Ostrzega on więc przed występowaniem zjawisk atmosferycznych, które nagle znacząco ograniczą naszą widoczność.

Takim zjawiskiem może być mgła, ale także intensywny deszcz lub śnieg. Znak P-33 spotkamy na hiszpańskich drogach, więc zwykle spotykany jest w regionach górskich, gdzie nagłe zmiany aury są czymś naturalnym.

Co kierowca musi zrobić podczas mgły?

Podstawowa kwestia podczas natknięcia się na mgłę, to oczywiście zmniejszenie prędkości i zachowanie szczególnej ostrożności. Takiego zachowania wymagają wprost przepisy, które mówią:

Kierujący pojazdem jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność w czasie jazdy w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza, spowodowanej mgłą, opadami atmosferycznymi lub innymi przyczynami.

Czy pieszy może zarezerwować miejsce parkingowe? Ta piesza broniła go dzielnie

Jakich świateł używać podczas mgły?

Przepisy wskazują również, że w czasie jazdy we mgle:

Ponadto kierujący pojazdem silnikowym jest obowiązany włączyć światła mijania lub przeciwmgłowe przednie albo oba te światła jednocześnie.

Co do zasady w warunkach ograniczonej przejrzystości powietrza, czyli na przykład podczas mgły, mamy obowiązek używania świateł mijania. Auta z czujnikami zmierzchu mogą nie zareagować na pojawienie się mgły, więc to na kierowcy ciąży obowiązek upewnienia się, czy nie jadą przypadkiem nadal na światłach do jazdy dziennej i ręcznie wybrać właściwe oświetlenie.

Z kolei używanie świateł przeciwmgłowych we mgle jest opcjonalne i nie ma takiego obowiązku. Tylne możemy włączyć tylko, kiedy widzialność spada do 50 metrów, ponieważ są one mocne i mogą rozpraszać i przeszkadzać innym kierującym.

Z kolei z przednich świateł przeciwmgłowych można korzystać swobodniej, warunkiem jest tylko ograniczona przejrzystość powietrza.

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze