Zmysłowe usta reklamują Forda – film

Co mają wspólnego pełne, kobiece usta z Fordem Edge? Niewiele, choć zamysł był typowy - przykuć uwagę. Na wargach - tak jak na załamaniach naskórka - wypisane są komendy, których możesz użyć sterując głosowo nowym, amerykańskim modelem.

Reklama nowego Forda powiela opinię, że kobiety, seks i samochody idą w parze – takie obrazki zawsze intrygują, ekscytują, bywają kontrowersyjne, ale z puntu widzenia marketingowca mają jedną zaletę – zawsze przykuwają uwagę. A przecież o to chodzi!

fot. Ford

W przypadku reklamy modelu Ford Edge chodzi też o komunikat wypisany na soczystych wargach – nowy Edge rozumie 10 000 komend głosowych. To rzeczywiście dużo. Wśród tych „zmysłowych” napisów, a co za tym idzie wśród tychże komend głosowych znajdziemy m.in. „find spa” (znajdź spa), lub: „find nearest ice cream shop” (znajdź najbliższy sklep z lodami). I tak jak wyobrażamy sobie nagły atak chęci na lody, to już natychmiastową ochotę na skorzystanie ze spa nie bardzo… Za to bardzo przydatne, ostatnio także Amerykanom, będzie polecenie „find fuel prices” (pokaż ceny paliwa)…

A o co naprawdę chodzi? O MyFord Touch – system rozrywki, nawigacji i sterowania urządzeniami głosowymi za pomocą komed głosowych. Resztę dowiesz się z filmu.

 

Najnowsze

Nissan Micra od 38 900 złotych

Czekałyśmy na ceny nowego Nissana Micra i już wiemy - zaczynać się będą od 38 900 złotych za wersję Visia. Auto pojawi się w polskich salonach w listopadzie, natomiast można je będzie zamawiać od początku października.

W podstawowej wersji Micra będzie oferować m.in. 6 poduszek powietrznych, ESP, elektrycznie sterowane szyby kierowcy i pasażera, komputer pokładowy oraz centralny zamek. 

Micra, której czwartą generację zaprezentowano na Salonie Motoryzacyjnym w Genewie, skonstruowana i zbudowana jest na nowej platformie V Nissana. Samochód jest minimalnie dłuższy i nieco niższy od poprzednika. Większy rozstaw kół sprawia, że znajdują się one jeszcze bliżej narożników pojazdu, co ma przekładać się na bardziej przestronne wnętrze Micry.

fot. Nissan

Dla europejskich klientów dostepne będą tylko dwie jednostki napędowe – odmiany nowego wolnossącego trzycylindrowego silnika benzynowego 1.2 (na bazie czterocylindrowej jednostki napędzającej Note i Qashqaia). Jednostka ta ma układ sterowania fazami rozrządu VTC; jej moc to 80 KM, a maksymalny moment obrotowy 108 Nm. Ponadto w ofercie znajdzie się doładowany silnik 1.2 (98 KM i 142 NM momentu obr.) z bezpośrednim wtryskiem paliwa i systemem start-stop montowanym jako standardowe wyposażenie wersji europejskich. Obydwa silniki będą dostępne z pięciobiegową przekładnią manualną lub z automatyczną przekładnią bezstopniową (CVT).

Promień skrętu 4,5 metra ma zapewniać lepszą manewrowalność w miejskim gąszczu i łatwość parkowania. Nowa Micra jest wyposażona w czujniki cofania i układ „pomiaru przestrzeni do parkowania” (PSM) z trzema ustawieniami dostosowanymi do umiejętności kierowcy (tryb amatora, zwykły i eksperta).

fot. Nissan

W najboagatszej wersji Tekna zestawiono zintegrowany system audio i nawigacji satelitarnej Nissan Connect z ekranem dotykowym i systemem Bluetooth, automatyczne wycieraczki oraz automatycznie włączające się światła, 15 calowe felgi aluminiowe, system wspomagający parkowanie. Jako opcja dostępny będzie również bezkluczykowy system uruchamiania silnika z systemem start/stop oraz szklany dach. 

W Europie Micra będzie sprzedawana z ABS, dwiema czołowymi poduszkami powietrznymi, poduszkami kurtynowymi i bocznymi poduszkami powietrznymi, elektronicznym systemem kontroli stabilności (ESP) i napinaczami pasów bezpieczeństwa w wyposażeniu standardowym.

Dla pierwszych klientów Nissan przygotuje dodatkowo specjalną ofertę, dzięki której w początkowym etapie sprzedaży zakup Micry będzie jeszcze bardziej atrakcyjny. Jej szczegóły zostaną opublikowane wkrótce wraz z propozycją finansowania zakupu.

Najnowsze

Motocyklowy weekend w górach

Myśl na temat wyjazdu w góry nie dawała mi spokoju. Planowany letni wypad w Bieszczady nie wypalił. Pojawiła się jednak iskierka nadziei na ujrzenie gór w tym roku - opisuje swoją kolejną podróż motocyklową Fryta.

Jesienne Kletno 17-19 września 2010 – po analizie wszystkich za i przeciw wniosek mógł być tylko jeden! To nic, że wyjazd w drugiej połowie września, że przyjdzie mi jechać samej ponad 550 kilometrów w jedną stronę. Niedługo pogoda będzie coraz mniej przyjazna motocyklowym wypadom. Przecież Kletno jest dokładnie w linii prostej pod Koszalinem! To tylko 550 kilometrów w jedną stronę! Czekał mnie kolejny wieczór spędzony przy kawie i z nosem w mapie w poszukiwaniu weekendowej trasy. Koszalin  – Poznań – Wrocław – Ząbkowice Śląskie – Złoty Stok – Lądek Zdrój – Stronie Śląskie – Kletno. Wujek Google podpowiadał, że przede mną 534 km oraz 8h 51 min jazdy.  Zdawałam sobie sprawę, że 3 dni to mało czasu na jakiekolwiek zwiedzanie. Mimo wszystko ruszyłam… 

Kierunek „Biker’s Choice”
Do Poznania pojechałam krajową 11 i tym razem to już na prawdę ostatni raz wybrałam tą drogę! Nie wiem co mnie podkusiło. Przecież jest rewelacyjna droga przez Czaplinek i Wałcz (i o dziwo wcale nie dłuższa). Nie było sensu zawracać. Po prostu kolejny raz przekonałam się jak bardzo nie lubię krajowej 11. Remonty, radary, TIR-y, korki i przedstawiciele handlowi. Na tej drodze po prostu nie ma miejsca dla „wolnych jeźdźców”.

fot. z archiwum K. Dudzik

Zdawałam sobie sprawę z tego, że jadąc przez całą Polskę nie obejdzie się bez deszczu, ale to, co spotkało mnie w Poznaniu przerosło moje domysły. To nie był deszczyk ani mżawka, to nie była nawet ulewa! To było wielkie oberwanie chmury, które rozpoczęło się od wysokości Oborników a zakończyło około 20 km za Poznaniem. Do Poznania trafiłam idealnie w godzinach szczytu. Koleiny, korki, ulewa, i te TIR-y, które co chwilę oblewały mnie falą kałuży! Mijanie korka środkiem w taki warunkach nie należało do prostych zadań. Momentami było niebezpiecznie.  Wiedziałam, że cokolwiek by się nie działo, nie będę wracać przez Poznań! Nie chciałam się zatrzymywać i czekać aż przestanie lać lub rozluźni się korek, nie miałam na to czasu! To był najgorszy odcinek drogi! Wreszcie to motocykl upomniał się o postój. Tankowanie, kawa i dalej w drogę! Byłam już za Poznaniem, można by rzec, że w połowie drogi. Zegar wskazywał godzinę 16:30, a do Wrocławia zostało około 170 km. Domyślałam się, że w ostatnim etapie podróży dopadnie mnie zachód słońca, ale wtedy będzie już „z górki”. 

Wrocław
Wszytko było by całkiem w porządku, gdyby nie wszechobecne remonty dróg i korki sięgające poza horyzont. Nie miałam czasu na analizowanie, czy można wyprzedzać też nie, czy samochody stoją, czy jadą 5km/h. Czy jeszcze wymijam czy już wyprzedzam na podwójnej ciągłej? Chyba nawet trąciłam komuś lusterko w jednym z korków… (ups przepraszam 🙂 ) Wreszcie dotarłam do miasta. Należało obrać kierunek na… no właśnie? „Na co ja mam się właściwie kierować?!” Nie miałam ze sobą mapy Wrocławia ani GPS. Gdybym chciałam mieć mapy wszystkich miejscowości, przez jakie przejeżdżam, to w efekcie nigdzie bym nie pojechała, bo zbankrutowałabym na mapach!  Postanowiłam zaufać osobom odpowiedzialnym za oznakowania dróg miejskich. Ciężko było się odnaleźć wśród rozkopanych i zupełnie nieoznaczonych skrzyżowań. Szukałam Ząbkowic Śląskich, Kłodzka, numeru drogi, czegokolwiek, co by pomogło się odnaleźć! Wszystko bezskutecznie. Postanowiłam wreszcie jakkolwiek pokierować się w stronę gór, a potem pomyśleć gdzie i w którą stronę dalej. Obrałam kierunek na Kudowę Zdrój. Muszę przyznać, że moja orientacja w ternie sprawdziła się idealnie. Wybrałam właściwą trasę – wiodła przez Ząbkowice Śląskie! A jakby tego było mało okazało się, że „na czuja” cały czas jechałam przez Wrocław dobrą trasą. Szkoda, że nie wiedziałam tego wcześniej. Może wtedy nie zatrzymywałabym się na każdym skrzyżowaniu i nie klęła na brak drogowskazów…

fot. z archiwum K. Dudzik

Wreszcie byłam na drodze wylotowej. Nie miałam pojęcia, jak często ani w jakich godzinach są czynne stacje benzynowe, zatrzymałam się na pierwszej znów tankowanie i kawa.  Pozostał ostatni etap, bezpośrednio do celu i oby bez przystanków! 

Wrocław – Kletno
Krajową 8 podążałam do Ząbkowic Śląskich. Świetna trasa! Szeroka, świeżo po remoncie (a bynajmniej na taką wyglądała o zmierzchu), długie proste oraz ciekawe zakręty. Mimo wieczornej pory umiarkowany ruch, pozwalał spokojnie podążać tempem w okolicach 100 km/h. Wreszcie dojechałam do Ząbkowic Śląskich. Należało obrać kierunek na Złoty Stok. Szukałam drogi… Skoro udało mi się wyjechać z Wrocławia to tym bardziej nie mogłam zgubić się w Ząbkowicach. Nie obyło się jednak bez przystanku. Dwa kółka po centrum, wreszcie znalazłam drogę. Do Kletna zostało około 40 km. Pomimo tego, że było ciemno czułam już górski klimat. Coraz więcej serpentyn, gdzieś z oddali świecące miasteczka i pojedyncze światła górskich chatek, chłód i mgła. Dojechałam do Złotego Stoku. Miejscowi pomogli pokierować się dalej. Nie ukrywali zdziwienia, widząc samotną motocyklistkę, z tajemniczą rejestracją „ZK”, wieczorową porą, błądzącą po górach.  Przejeżdżając przez Złoty Stok a dalej przez Lądek Zdrój zdałam sobie sprawę, że byłam tam w zeszłym roku, podczas podróży „Slalomem przez Polskę”. Jadąc samej, będąc „gdzieś daleko” ciężko jechać bez refleksji, powracały wspomnienia z innych podróży…

fot. z archiwum K. Dudzik

Wreszcie z Lądka Zdrój do Stronia Śląskiego i ostatnie 6 km do Kletna! 

U celu!
Było już około godziny 22, ja minęłam tablicę Kletno. Pozostało tylko znaleźć Bar Motocyklowy „Biker’s Choice”, gdzie czekali znajomi. Na tablicy reklamowej widniał magiczny napis 2 km. Można było rzec, że jestem w domu. Było ciemno, więc spacerowym tempem około 40-50 km/h podążałam w stronę bazy. W pewnym momencie zauważyłam z prawej strony pobocza zwierzę. To był borsuk… Czułam, że ten widok nie wróży nic dobrego. Nie znając zamiaru zwierzęcia lekko przyhamowałam. Uparty borsuk, akurat w tym momencie, musiał wbiec na jezdnie i wpaść prosto pod przednie koło mojego motocykla, próbując go jakkolwiek wyminąć w efekcie trafiłam w jego środek. W tej samej sekundzie zdarzenia zdążyłam tylko powiedzieć, przybrane pewnym potocznym słowem na „k”, „nie wierzę!”.  Poczułam uderzenie spadłam z motocykla. Szorując około 2 metry asfaltu, zatrzymałam się na szczęce swojego kasku. (Bogu dzięki, że miałam integrala!) Zęby całe… ufff, krew z nosa leciała ciurkiem. Podczołgałam się pod motocykl, zgasiłam zapłon. Wstałam lekko obolała, lekko w szoku i ogromnie wściekła na zwierzaka. Podniosłam motocykl. Wsiadłam za sterem. Kierownica pokrzywiona, bak obity, ale odpalił. Podjechałam te ostatnie 2 km. Rzeczywiście było na prawdę blisko do celu. Z kaskiem we krwi, obtartymi spodniami, potłuczona i ogromnie przemarznięta wpadłam do środka baru. Podczas gdy znajomi oglądali motocykl, ja dochodziłam do siebie i grzałam się przy gorącej herbacie, zadając sobie pytanie „jak my wrócimy do domu?”… 

To dopiero początek!
W sobotni poranek sytuacja zaczęła nabierać innych kolorów. W końcu nie po to jechałam 550 km, żeby jakiś borsuk pokrzyżował mi plany. Mam 1 dzień, żeby pobyć w górach! Nie wiem kiedy znów będzie okazja, zabłądzić w te rejony! Obejrzeliśmy motocykl jeszcze raz. Za dnia okazało się, że nie jest mocno poturbowany. Najważniejsze, że lagi i koło były na swojej pozycji. Z prawej gmol konkretnie przetarty, ale spełnił swoją funkcję, nie działał też tylny kierunkowskaz. Z lewej strony motocykla krew borsuka na pamiątkę. Postanowiliśmy nie ruszać kierownicy, żeby przypadkiem nie zepsuć mocniej niż jest. Tego dnia nie miałam ochoty na żadne wyjazdy. Sam fakt, że byłam w górach już mi wystarczał. Poza tym na myśl o niedzielnych 550 km do domu, tym bardziej chciałam  dać odpocząć sobie i Virce…

fot. z archiwum K. Dudzik

Planowałam ruszyć w niedzielę rano (i to – w okolicach 5:00-6:00) bezpośrednio w stronę Koszalina. Tymczasem wstałam nie dość, że o 10:00, to okazało się, że po garażowaniu motocykla w klubie znów miałam urwany kierunkowskaz. Co gorsza ubyło sporo oleju w silniku i sprzęgło nie działało prawidłowo.

Zdarza się spotykać w trasie ludzi, z którymi od razu znajdujemy wspólny język, przy których znika poczucie czasu i odległości. Kolega powiedział wprost „Nie będziesz wracać sama 500 km niesprawnym motocyklem!” Powód był rzeczywiście prosty i w zasadzie całkiem słuszny! Pomimo tego, że wiedziałam jak wiele obowiązków czeka mnie w poniedziałek, dostałam kubeł zimnej wody na głowę i podjęłam decyzję o dalszym działaniu. Poranek minął na pakowaniu i dopieszczaniu maszyn. Wreszcie w eskorcie dwóch motocyklistów pojechałam z Kletna przez Bystrzycę Kłodzką oraz Polanicę Zdrój do Bielawy. W Bystrzycy dokupiłam litr oleju, uzupełniłam braki w silniku. W towarzystwie czułam się bezpiecznie, nie miałam czasu na nostalgie i strach związany z bliskim spotkaniem z borsukiem. Najbardziej bałam, się, by motocykl nie padł mi gdzieś po drodze, bo na prawdę dostał wycisk, a przed nami w dalszym ciągu było 500 km.

W Bielawie poznałam kolejnego pozytywnego człowieka. Pomógł przy maszynie. W przydomowym warsztacie naprostowaliśmy kierownicę, poprawiliśmy przewody od kierunkowskazów, przyczepiliśmy brakujące owiewki. Było około godziny 16:00 wiedziałam, że tego dnia do Koszalina na pewno nie dojadę, nawet nie próbowałam… Wiedziałam też, że mam dzień obsuwy, że jutro koniecznie muszę ruszyć wcześnie. Taki był plan… 

Wyszło jak zwykle…
Właściwie zależało mi, by do Koszalina dojechać przed zmrokiem. Humor powrócił. Rano kolejny raz  ruszyliśmy w góry. Jechaliśmy przez  Pieszyce, Rościszów i Lubachów do Świdnicy. 42 km górskimi serpentynami, piękne trasy, niesamowite widoki, przydrożne strumyki i te wioski między górami… Raj na Ziemi! Dokładnie tego oczekiwałam jadąc w góry! Zapomniałam i o borsuku, i o tym, że przede mną w dalszym ciągu 500 km do domu. Te kilka godzin to zdecydowanie za mało. Tydzień byłby za krótki, by zobaczyć wszystkie uroki tych okolic! Choć wcale nie chciałam wracać, to nadszedł ostateczny moment, aby rozstać się górskim przewodnikiem i obrać, tak bardzo odwlekany, kierunek na północ.

fot. z archiwum K. Dudzik

Z ostatnią stówą w kieszeni i pełna wrażeń ruszyłam w stronę Zielonej Góry. Początkowo trasa wiodła przez Jawor, Strzegom i Legnicę. W Legnicy wskoczyłam na krajową 3. Pomimo, że nie lubię jeździć Virażką po krajowych drogach, przyznam, że 3 w przeciwieństwie do 11 jest bardzo dobra, to chyba mój wyjątek krajówek. W Nowym Miasteczku odbiłam w stronę Siecieborzyc. Wioska, która kiedyś wydawała mi się tak bardzo odległa, w tej podróży stała się przystankiem i punktem odniesienia. Pomimo tych „jeszcze 380 km” czułam się jak nad morzem. Chwila odpoczynku, obiad oraz kawka u motocyklowego przyjaciela i dalej w podróż. Z Zielonej Góry do Koszalina mam już stałą trasę. Kolejny raz, tymi dobrze znanymi, drogami. Świebodzin – Międzyrzecz – Skwierzyna – Drezdenko. Tankowanie, ostatni przystanek i tylko 200 km. W okolicach Człopy zaszło słońce i znów zawiało chłodem. Po zmierzchu powróciły myśli o niedawno napotkanym borsuku.  Ostanie 100 km ciężkie, długie i męczące. Nie obyło się też bez deszczu. I kolejny raz najcięższym odcinkiem okazała się nocna trasa z Tychowa do Koszalina.

Wyczerpująca podróż pełna przygód i kolejnej porcji niesamowitych wrażeń. Ponad 1200 km w 2 dni. To był konkretny trening przed kolejnymi wyprawami, walka z własnymi słabościami i ze słabościami sprzętu. Wreszcie to była prawdziwa podróż rodem z „Easy Ridera”. Choć nie wierzę w statystyki, to w tej podróży usprawiedliwiłam sobie pewne sytuacje, które się wydarzyły. Przy takiej ilości kilometrów, w tak krótkim czasie miało prawo dziać się wiele. Podobno między odwagą a głupotą istnieje jeden krok? Chyba właśnie to stwierdzenie dokładnie określa wyprawę. Dla jednych może być odważna, dla innych po prostu… niepoważna. Ja na pytanie moich znajomych: Chciało Ci się jechać taki kawał Polski, zamiast iść z nami, jak normalny człowiek po pracy wieczorem do knajpy na piwo? Odpowiem: TAK, chciało mi się. Ale nie zrozumie tego ten, kto nie ma pasji.

Do domu dojechałam po zmierzchu, o 21:00. Padłyśmy z Virką w garażu…

Szerokości!

Więcej motocyklowych wojaży Fryty znajdziesz tutaj: https://www.motocaina.pl/artykul/wypadki-motocyklowe-474.html

Najnowsze

Moja mama jest pilotką rajdową!

Młodzi ludzie marzą o karierze rajdowej i stawiają swoje pierwsze kroki w KJS. Ale czy przeszło by im przez myśl, by w roli pilota obsadzić własną mamę? Jednemu młodzieńcowi przeszło. Pani Mariola Wiesner pilotuje swojego syna - Pawła i oboje cenią sobie tę współpracę.

Mama jako pilotka rajdowa? Dlaczego by nie?
fot. z archiwum M. Wiesner

Jak do tego doszło, że cała Pani rodzina interesuje się motoryzacją, od czego się zaczęło i ilu to „zjawisko” sięga pokoleń?
Mój mąż „od zawsze” interesował się motoryzacją, czym zaraził niejako od urodzenia naszego syna Pawła. Ja nasiąkałam tym obcując z nimi. Te zainteresowania skupiały się na samochodach kultowych, zabytkowych i tuningowanych. Kilka razy mąż zabrał nas na Tuningowisko we Wrocławiu, a w Legnicy oglądaliśmy rajdy pojazdów zabytkowych. W końcu zakupiliśmy żółtego garbusa i sami wzięliśmy udział w zlocie garbusowym w Sulistrowiczkach. Od tej pory staliśmy się stałymi  bywalcami tych spotkań, a także rajdów zabytkowych samochodów.

Rajdowa rodzina z Tomkiem Kucharem.
fot. z archiwum M. Wiesner

Kiedy padł pomysł startów w KJS i jak doszło do tego, że została Pani pilotką syna?
W trakcie zlotów odbywają się wyścigi na 1/4 mili garbusów. Udział w nich bierze mój syn, odkąd ma prawo jazdy. Paweł stwierdził, że jazda po prostej to za mało. Przeglądając stronę internetową lokalnego automobilklubu postanowił spróbować swoich sił w KJS-ie. Nasze pierwsze zawody – KJS Babskie Ściganie – wymagał obecności pilota i dawał możliwość obniżenia kosztów wpisowego, gdy w załodze będzie kobieta. Pawłowi nie pozostało nic innego, jak namówić właścicielkę samochodu, czyli mnie do uczestnictwa w rajdzie jako pilot.

W ilu KJS już startowaliście? Który z nich najmilej wspominacie i gdzie Wam poszło najgorzej?Razem jako załoga startowaliśmy w 7 KJS. Najmilej wspominamy ten pierwszy raz – KJS Babskie Ściganie – malownicze krajobrazy, miła atmosfera, nasze zabawne wpadki jako nowicjuszy. Najgorzej poszło nam na KJS o Puchar Dziekana PWr – kilka moich błędów i pech w postaci „kapcia” zdecydowanie popsuły nam humor.

Czy różnica pokoleń w pasji rajdowej ma jakieś znaczenie?
Kwestia wieku nie ma znaczenia; pasja łączy, a nie dzieli pokolenia.

fot. z archiwum M. Wiesner

Jak się spisuje Wasz samochód? Czy planujecie w nim jakieś zmiany lub zmianę auta w ogóle?
Samochód jest niezawodny, ale za słaby, więc szykujemy zmianę „rajdówki” na coś mocniejszego. Jesteśmy w trakcie rejestracji Mitsubishi Colta 1300 – ta sama klasa, ale większa moc! Start nastąpi po przygotowaniu i „przyuczeniu” się do nowego samochodu.

Jak wyglądają Wasze dalsze plany? Czy dalej razem będziecie jeździć? Jeżeli tak, to w KJS, czy może rozpoczniecie zdobywanie licencji?
Traktuje udział w KJS-ach jako dobrą zabawę, ale profesjonalne rajdy są marzeniem syna. Niemniej jednak musi on podszkolić umiejętności i znaleźć dobrego sponsora, który mu to umożliwi. Na pewno będziemy nadal startować.

fot. z archiwum M. Wiesner

Czy jeżdżąc z synem ma Pani tendencję do jego zwalniania (hamowania) ze względów bezpieczeństwa (jego i swojego)? Czy wygrywa na tym polu sportowa adrenalina?
W czasie rajdu – nie! Adrenalinka działa.

Czy wystartowała by Pani też z innym kierowcą, gdyby taka propozycja padła?
Nie jestem tego pewna. Styl jazdy syna znam i mam do niego pełne zaufanie. 

Teraz zapytamy Pawła: Jak oceniasz mamę w roli  pilota?
To bardzo ciekawe pytanie. Otóż mamie w roli pilota zdecydowanie z rajdu, na rajd idzie coraz lepiej. Poza tym, z mamą bardzo dobrze się rozumiemy, dlatego na rajdzie owocuje to dobrą współpracą. Niemniej jednak mama jako pilot staje się zdecydowanie mniej opiekuńcza i bardziej odważna niż na co dzień. To też często słyszę komendy typu: dawaj, szybciej itp, co zdecydowanie wpływa pozytywnie na moją jazdę. Dlatego, mimo że mama ma problemy z ogarnięciem wszystkich prób, nie zmieniłbym jej na innego pilota!

Najnowsze

Mini Countryman wjeżdża do Polski

Kobietom Mini się podoba - nie od dziś wzbudza emocje, bo to samochód inny niż wszystkie. Gdyby był nieco tańszy niewykluczone, że byłby to jeden z najczęściej kupowanych przez panie samochodów. Na polski rynek właśnie wjeżdża kolejny model; to czterometrowy ewenement - Mini Countryman.

fot. Mini
fot. Mini

 

 

 

 

 

 

Z szybkiego rekonesansu Motocainy wynika, że zdecydowana większość zaprzyjaźnionej z redakcją płci pięknej, życzyłaby sobie jednego z aut w ofercie brytyjskiej marki w swoim garażu (zależność Mini od BMW ma tu ogromne znaczenie, bo według pań podnosi to prestiż brandu). Gdy pokazałyśmy znajomym koleżankom zdjęcia Countrymana, aż 75% pytanych (z 16 kobiet) stwierdziła, że sylwetka tego modelu wyjątkowo przypada im do gustu.

fot. Mini
fot. Mini

Także prezentacja nowego Mini pozytywnie nas zaskoczyła – podczas warszawskiej premiery Countrymana można było przekonać się jak auto radzi sobie w sprincie między snopkami siana i czy zmieszczą się w nim rowery dla całej rodziny… Na połaciach zielonej trawy startowano w miejsko-wiejsko-sportowych konkurencjach; najweselsza okazała się przejażdżka rowerem na czas, a następnie złożenie i zapakowanie czterech rowerów do bagażnika Countrymana i jazda nim z piłeczką tenisową na masce po krętym torze, wytyczonym przez snopki siana. W konkurencjach brali udział lub kibicowali drużynom m.in. TEDE, Olga Borys, Joanna Sydor, Irek Bielennik, Robert Sowa, Mariusz Przybylski, Zbyszek Suszyński. Wrażenia zawodników i kibiców zbierał reporter U1 Bator TV, Bilguun Ariunbaatar z Szymon Majewski Show. 

Wieśniak?
Mini Countryman to czterodrzwiowe auto z dużą klapą bagażnika i wnętrzem, które zmieści pięciu pasażerów. Mierzy ponad cztery metry i jest dostępne w wersji z napędem na cztery koła. Pięć odmian samochodu różni wizualnie głównie atrapa chłodnicy, lakierowanie dachu, lusterek, czy spojlera dachowego.

fot. Mini

Dwa najmocniejsze modele, Cooper S, mają dodatkowe wloty powietrza w dolnej części pasa przedniego (służące chłodzeniu hamulców), podwójne końcówki wydechu i urodziwe matowo – antracytowe obręcze. Oczywiście Countrymana można zamówić z dachem w kontrastującej barwie i białymi lub czarnymi pasami na masce. Także we wnętrzu oferowana jest opcjonalna kolorystyka, dzięki której można ciekawie zindywidualizować środek samochodu.

Tylna część kabiny pasażerskiej może zostać wyposażona w dwa indywidualne siedzenia lub – bez dopłaty – w trzymiejscową kanapę. Fotele z tyłu mają możliwość przesuwania i można regulować ich kąt oparcia. Przy złożonej kanapie bagażnik zwiększa się z 350 do 1170 litrów – a to pozwala już na pomieszczenie sporej ilości pakunków.

Co pod karoserią?
Nowe Mini jest standardowo wyposażone m.in. w funkcję automatycznego włączania i wyłączania silnika i wskaźnik zmiany biegów. Auto wchodzi na rynek z trzema jednostkami benzynowymi i dwiema wysokoprężnymi – wszystkie o pojemności 1,6 litra. Moc silników benzynowych zaczyna się od 98 KM w modelu One Countryman oraz 122 KM w Cooper Countryman aż do 184 KM w wersji Cooper S Countryman. Warianty wysokoprężne: One D Countryman dysponuję mocą 90 KM oraz Cooper D Countryman – 112 KM. Alternatywą dla standardowej sześciobiegowej przekładni manualnej jest sześciobiegowa skrzynia automatyczna Steptronic dostępna w modelach z silnikami benzynowymi.

fot. Mini

Pod karoserią znajdziemy zawieszenie przednie z kolumnami McPhersona i kutymi wahaczami, wielowahaczową osią tylną oraz elektromechaniczne wspomaganie układu kierowniczego (EPS). Countryman został standardowo wyposażony w układ dynamicznej kontroli stabilności (DSC). Elektrohydrauliczny mechanizm różnicowy umieszczony bezpośrednio na przekładni głównej dostępny jest w modelach jedynie w wersjach Cooper S i Cooper D. 

W co inwestować?
Ceny Countrymana zaczynają się od 82 000 złotych. Topowa odmiana z napędem 4×4 to wydatek rzędu 115 000 złotych. Bazowa wersja wyposażeniowa zawiera klimatyzację, środkową listwę Center Rail czyli kilka praktycznych przegródek na przeróżne szpargały, czy system audio z odtwarzaczem płyt CD. Lista dodatków, przydatnych i funkcjonalnych, jest długa, lecz na doposażenie auta można wydać krocie, dlatego lepiej zainwestować w zestawienia pakietowe (najdroższy Chili kosztuje 13359 złotych, ale ma właściwie wszystko). Kobiety docenią eleganckie etui na okulary mocowane do szyny między fotelami przednimi czy ciepłe podświetlenie wnętrza. Najpiękniej Countryman prezentuje się na opcjonalnych, 19-calowych obręczach, które na polskich drogach raczej praktyczne nie będą…  Można także zamówić sportowe zawieszenie obniżające pojazd o 1 centymetr (sic!) oraz komponenty z gamy John Cooper Works Performance. Ciekawostką jest interfejs do telefonów komórkowych z możliwością pełnej integracji urządzeń typu Apple iPhone i Smartphone.

Model Countryman jest także kontynuatorem tradycji rajdowych Mini. Już w sezonie 2011 rywalizować będzie w wybranych odsłonach Rajdowych Mistrzostw Świata (FIA WRC), a w 2012 w pełnym programie WRC. Rajdowa wersja powstaje w oparciu o model seryjny. 

Najciekawsze filmy reklamujące nowego Countrymana.

 

Najnowsze