Zawodniczki w Rajdzie Świdnickim-Krause 2013

Już w najbliższy weekend w Górach Sowich ryk rajdowych silników będzie budzić wiosnę. Przed nami inauguracja rajdowego sezonu w dwóch cyklach: RSMP i RPP.

To, czego najbardziej boją się kierowcy podczas Rajdu Świdnickiego-Krause, to warunki pogodowe. Śnieg, lód czy błoto pośniegowe w niektórych partiach trasy mogą mocno utrudniać dobór opon na całą pętlę rajdu. Organizator pozwala na opony zimowe, jednak meteorolodzy są optymistami (nie po raz pierwszy) i wiosnę widzą tuż za rogiem. Poprzednie edycje rajdu przyzwyczaiły kibiców do piknikowej pogody i leżakowania na zielonej trawce – tym razem radzimy ubrać się jednak trochę cieplej!

W 2013 roku sezon rajdowy rozpoczyna się dopiero w kwietniu. Do cyklu mistrzostw Polski zgłosiło się 48 załóg, a na liście zgłoszeń do Rajdowego Pucharu Polski jest ich również – 48. Wysoka frekwencja zawodników, jak i kobiet z lat ubiegłych – niestety się nie powtórzyła, ale trzymamy kciuki, by w trakcie sezonu się poprawiła!

Na zawodników cyklu mistrzowskiego czeka 13 odcinków specjalnych i prolog rozgrywany w centrum Świdnicy wieczorem w piątek, razem 170 km w maksymalnym skupieniu. Zawodnicy RPP dołączą do bardziej doświadczonych kolegów w niedzielę i pokonają 6 odcinków specjalnych o długości ok. 77 km.

W inauguracji sezonu rajdowego wezmą udział 4 pilotki i jedna kobieta za kierownicą. W cyklu RSMP z numerem 16. zobaczymy Tomka Czopika i Magdalenę Lukas. Ten doświadczony kierowca zapowiada, że pojawi się na pewno w 4 rundach mistrzostw Polski Lancerem Evo X i postara się zorganizować budżet na kontynuację sezonu. A tak uzasadnia wybór swojej pilotki:

– Będę jeździł z Madzią Lukas. Jechałem już z nią w 2009 roku dwa rajdy. Kultura w samochodzie, kobieta (!), dobrze dyktuje i jest leciutka – same zalety! – mówił z uśmiechem Tomek Czopik podczas przedrajdowych testów.

Magda Lukas i Tomek Czopik
fot. z archiwum Tomka Czopika

A sama Magda Lukas opowiedziała Motocainie na gorąco o warunkach na trasach rajdu:

– Jestem już po zapoznaniu z trasą i muszę powiedzieć, że takich warunków na rajdzie Świdnickim jeszcze nie było! Będzie trudno i wymagająco, bo na trasie pojawia się śnieg, koleiny, dużo piachu, dużo wody oraz mnóstwo dziur – ale pomimo tego będziemy walczyć!!! Bardzo się cieszę z powrotu na trasy rajdowe i to w dodatku w zespole z Tomkiem Czopikiem! Mamy w planie wystartować w pełnym sezonie i jak na razie 4 rajdy mamy zapewnione dzięki sponsorom: firmie Link 4 oraz firmie SONAX. Jedziemy Mitsubishi Lancer Evo X, więc będzie szybko, a jak to szybko przełoży się na wyniki – tego dowiemy się po rajdzie (śmiech). Pozdrawiam wszystkich, proszę nam kibicować i trzymać za nas kciuki – mówi zawodniczka.

Kolejną (tajemniczą) pilotką będzie Cathy Derosseaux u boku Aleksa Zawady w Renault Clio z numerem 22. Ten radomski kierowca jakiś czas temu zapowiadał, że cały sezon dyktować mu będzie trzykrotny mistrz Polski oraz mistrz Francji – Xavier Panseri. Jednak  pod jego nieobecność na prawym fotelu zagości Cathy.

U boku Grzegorza Sikorskiego pojedzie trzecia pilotka – Katarzyna Pytel-Majkowska. Załogę zobaczymy w Fordzie Fiesta z numerem 36. Kasia pojedzie w zastępstwie Małgosi Malickiej-Adamiec:

– Tegoroczny Rajd Świdnicki pojadę gościnnie na prawym fotelu Forda Fiesty ST, którego prowadzić będzie Grzesiek Sikorski. Z powodu spraw osobistych jego stała pilotka musiała zrezygnować z tego rajdu, więc Grzesiek zaprosił mnie na prawy fotel. Nie ukrywam, że propozycję przyjęłam z radością, ponieważ lubię te odcinki! W Rajdzie Świdnickim miałam możliwość już startować – w związku z tym liczę, że będę w stanie pomóc kierowcy w szybkim, ale również bezpiecznym przejechaniu całego dystansu. Mam nadzieję, że zgodnie z zapowiedziami przyszły tydzień będzie o wiele cieplejszy i wszyscy będziemy mogli pojechać rajd po suchym asfalcie. Serdecznie pozdrawiam wszystkich kibiców, dziękuję za wsparcie i miłe słowa – mówi Kasia.

Katarzyna Pytel-Majkowska
fot. archiwum zawodniczki

W niedzielę na rajdowych trasach zobaczymy kolejne dwie zawodniczki zgłoszone w cyklu RPP. Będzie to Klaudia Temple za kierownicą Hondy Civic z numerem 142, a na jej prawym fotelu tradycyjnie – Jakub Wróbel. To zawodniczka, która wśród kobiet może pochwalić się największą regularnością startów za kierownicą w rajdach RPP ostatnich lat i wynikami w czołówce swojej klasy. Klaudia (razem z Kasią Pytel-Majkowską) rozgrzała się już na III-ligowym Rajdzie Czechowickim po śniegu, więc gdyby zimowe warunki się utrzymały – z pewnością da sobie radę!

No i na koniec w Fiacie Seicento z numerem 147 wystartuje Kasia Kowalczyk u boku Dawida Głucha. Kasia miała w planie starty z inną zawodniczką, ale musiała je zmienić:

– Planowałam na ten sezon wszystkie rundy RPP i RSMŚL i nic się nie zmieniło oprócz tego, że niestety nie zapowiada się, abym prędko zajęła prawy fotel u Oli. Ale cały czas walczymy, żeby się to udało! W tym roku treningowo przed Świdnickim pojechałam Rajd Czechowicki i mam zamiar robić jak najwięcej kilometrów, aby moje doświadczenie było coraz większe i żeby zrobić w przyszłości licencje do RSMP i się dalej rozwijać.

Kasia Kowalczyk
fot. Katarzyna Wojtiuk

Z Dawidem gościnnie jadę tylko Rajd Świdnicki i być może Mikołowski, ale to zależy od dostępnego czasu, ponieważ te dwa rajdy są terminowo blisko siebie. Swoją przygodę z rajdami na poważnie zaczęłam od zeszłego Rajdu Karkonoskiego w którym wystartowałam ze Sławkiem Blatem, później z powodu częstych wyjazdów musiałam odpuścić starty. Dlatego też w tym roku, chcę zrobić jak najwięcej kilometrów. Wcześniej od 17-go roku życia jeździłam w amatorkach, a na większe rajdy jako sędzia zabezpieczenia – przy czym również świetnie się bawiłam!

Sceptycznie jestem nastawiona do tego rajdu, pewnie też przez pogodę, która nas nie rozpieszcza i nie wiadomo, na co się szykować… W dniu rajdu na pewno wszystkie złe humory miną i będzie stale „banan na twarzy”, bo w końcu będę w swoim żywiole! – podsumowuje wesoło Kasia.

 

Zapraszamy do czynnego kibicowania podczas Rajdu Świdnickiego-Krause, może gorące wsparcie wynagrodzi zawodnikom chłodną aurę. Szczegółowy harmonogram i bieżące wyniki znajdziecie na oficjalnej stronie rajdu – www.rajdkrause.pl

 

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze