Edyta Klim

Zawodniczki w Rajdzie Kaszub

Trzecią rundą rajdowych mistrzostw Polski będzie 11 Rajd Kaszub Gdańsk Baltic Cup, który po 3 latach wrócił do kalendarza RSMP. A na trasach zobaczymy, także 3 zawodniczki.

Tradycyjne kaszubskie szutry ustąpiły miejsca zróżnicowanym technicznie trasom o nawierzchni asfaltowej. A rywalizacja toczyć się będzie na ośmiu odcinkach specjalnych o łącznej długości 126,4 km położonych w rejonie jezior: Ostrzyckiego i Raduńskiego. Zawody będą miały bazę w Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Międzynarodowych Targów Gdańskich AmberExpo. Wieńczący rywalizację, drugi przejazd odcinak Gdańsk o godzinie 15:05 stanowić będzie tzw. Power Stage, czyli wzorowany na mistrzostwach świata i transmitowany na żywo przez kanał TVP Sport – superoes.

Do rajdu zgłosiło się 49 załóg i niestety brakuje kilku zawodniczek, które planowały regularne starty w sezonie 2015. Podziwiać będziemy mogli jedną kobietę za kierownicą i dwie w roli pilota.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Pierwsza kobieta w stawce zawodników to Małgorzata Kosińska, która zbiera w tym sezonie pierwsze rajdowe doświadczenia za kierownicą Forda Fiesty. Zobaczymy ją z numerem 33, a na fotelu pilota zasiądzie Grzegorz Dachowski:

– Miesięczną przerwę pomiędzy rundami Rajdowych Mistrzostw Polski spędziłam pracowicie za kierownicą. Dodatkowe kilometry, które zrobiłam w czasie testów i treningów z pewnością pomogą mi nabrać większej pewności w jeździe, co z kolei powinno zaowocować lepszymi czasami już od pierwszego odcinka specjalnego Rajdu Kaszub Baltic Cup. Jak każda runda, także i ta nadmorska jest dla mnie nowa i nieznana, jednak dzisiaj traktuję to jak wyzwanie, a nie przeszkodę. Wszystkie dotychczasowe starty dały mi już spory bagaż doświadczeń, choć zdaję sobie sprawę z tego, że to dopiero początek nauki. Podczas testów pracowaliśmy zarówno nad techniką jazdy, jak też i nad zapisem. Tutaj bardzo cenię sobie rady Grześka Dachowskiego – nasza współpraca układa się wspaniale i mam nadzieję, że wraz z całym zespołem Lenovo-Power8 RT na mecie Rajdu Kaszub Baltic Cup będziemy mogli cieszyć się z dobrej jazdy i równie dobrego wyniku. Do zobaczenia na Kaszubach – mówi Małgosia.

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

W Renault Clio z numerem 43 zobaczymy pierwszą kobietę w roli pilota – Aleksandrę Krawczyk, która będzie rywalizować wraz z mężem Andrzejem za kierownicą:

– Cieszę się, że w tym roku po przerwie, trasami Rajdu Kaszub przejadą samochody RSMP.  Wszystkie odcinki specjalne są całkiem nowe, dlatego czekam na te rozgrywki z niecierpliwością i podekscytowaniem. Ciekawa jestem jakie będą nasze odczucia w czasie rajdu i jakie rezultaty uda nam się osiągnąć – Mówi Ola przed startem.

Następna rajdowa załoga w Hondzie Civic Type-R z numerem 46, to też para małżonków i do tego debiutantów w RSMP. Tomasz i Agnieszka Pyra spełniają swoje wspólne marzenie:

– Udział w 11 Rajdzie Kaszub to debiut dla naszej załogi w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski, a także spełnienie marzeń i osiągnięcie celu, do którego dążyliśmy razem z mężem od dłuższego czasu. Rajdy to nasza rodzinna pasja. Emocje, na tych kilka dni przed zawodami, sięgają zenitu, a przygotowania idą pełną parą. Nasza załoga ma wyraźnie określone obowiązki związane z przygotowaniami: Tomasz – kierowca, zajmuje się wraz z zaprzyjaźnionymi zawodnikami i pasjonatami, przygotowaniem pod względem technicznym naszego samochodu do startu, a ja jako pilot zajmuję się logistyką, zaopatrzeniem i formalnościami, ewentualnie dostarczaniem brakujących części do samochodu. Oczywiście zapoznaję się również z mapkami tras, przeglądam dostępne filmy z zapoznania, staram się przygotować jak najlepiej do czekającego mnie wyzwania, jakim zdecydowanie jest dyktowanie tak długich odcinków!

Lucid Air – najpotężniejszy i najbardziej wydajny luksusowy elektryczny sedan. Czy jest godnym konkurentem Tesli?

Na ile czujemy się gotowi na debiut?  W zeszłym roku na podobnych trasach w Rajdzie Kaszub jechaliśmy w ramach Rajdu Okręgowego, mamy nadzieję, że jesteśmy dobrze przygotowani i z pewnością będziemy walczyć o jak najlepszy wynik, tak by kibicom dostarczyć jak najwięcej pozytywnych wrażeń, a także by nasza córka, która nam dopinguje, była dumna z rodziców. Liczymy, że rajd przyniesie nam wielu niezapomnianych wrażeń, tym bardziej, że będzie bardzo szybki i z pewnością zdobędziemy doświadczenie, które pomoże w przyszłości uzyskiwać jeszcze lepsze rezultaty, a także, i może przede wszystkim, spodziewamy się świetnie bawić – podsumowuje Agnieszka.

Dodatkowe informacje na temat 11 Rajdu Kaszub Gdańsk Baltic Cup znajdziecie na jego oficjalnej stronie: http://www.rajdkaszub.pl

 

Komentarze:

Anonymous - 5 marca 2021

Ja mam swoją faworytkę podczas rajdu,należy uwzględnić że biorą w nim udział tylko 3 zawodniczki,a więc już duże brawa za odwagę. Poza tym nie ukrywajmy,że najbardziej obiecującym talentem jest
Małgosia Kosińska, wystarczy zerknąć na jej wcześniejsze dokonania,cały czas zbiera doświadczenie a to już procentuje. Trzymam za nią kciuki:)

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze