Zawodniczki w Rajdzie Dakar 2013

08 stycznia 2013
Ruszyła 35. edycja Rajdu Dakar. W gronie wielu utalentowanych kierowców, jak co roku, nie mogło zabraknąć pierwiastka żeńskiego. Krótko mówiąc - panie i tym razem nie zawiodły. Na bezdroża Argentyny i Chile wyjechało osiem kobiet.

MOTOCYKLE

# 36 Wśród motocyklistów startuje zeszłoroczna debiutantka - Laia Sanz, znana też jako Eulalia Sanz Pla-Gilibert, mistrzyni świata w trialu. W ubiegłym roku Laia ukończyła Rajd na 39. pozycji. Tym razem, motocyklistka stanęła przed o wiele bardziej wymagającym zadaniem, ponieważ kilka miesięcy przed startem zawodniczka doznała poważnej kontuzji stopy, którą następnie operowano trzykrotnie.

„Ta kontuzja spowolniła moje przygotowania do Dakaru, ale z perspektywy myśli, że mogłam stracić moją stopę, ten start będzie dla mnie ogromnym szczęściem. Chcę zrobić kilka znacznych postępów, ponieważ wszystkie swoje wysiłki skupiłam właśnie na tym rajdzie” – mówi Sanz.

Hiszpanka jedzie motocyklem Gas Gas 450 EC-Raid.


fot. materiały prasowe

# 117 Josefina Gardulski z Team Yamaha Chile to 24-latka pochodząca Ameryki Południowej. Na Rajdzie jedzie motocyklem Yamaha WR 450. Zawodniczka jak dotąd tylko raz startowała w jakimkolwiek rajdzie. Było to w 2008 roku, w Desafio del Desierto. Zajęła wówczas szóste miejsce, ale stwierdziła, że zawody są za szybkie i zbyt niebezpieczne. Jednak kiedy pewnego dnia otrzymała telefon z propozycją startu w Dakarze, nie zastanawiała się ani chwili - to przygoda życia.


fot. materiały prasowe

QUADY

# 259 Podobnie jak w ubiegłych latach i w tym roku, w kategorii quadów startuje Camelia Liparoti, 45-letnia dziennikarka, która startuje w Dakarze już po raz piąty. Pochodząca z Livorno zawodniczka jest drugą kobietą w historii Rajdu, która jedzie quadem. Camelia zdobyła dwa tytuły w Pucharze Świata Cross Country w 2009 i w 2010 roku oraz ukończeniu poprzedniego Dakaru na 10 miejscu, tegoroczny start traktuje jak wyzwanie. Zawodniczka z roku na roku wspina się po drabinie do zwycięstwa – w 2012 roku zajęła już 9 miejsce.

„Dakar to magiczny rajd. Zawsze po zakończeniu rywalizacji, myślami wracam na bezdroża. Ja po prostu kocham quady – znalazłam sobie idealne miejsce w rodzinie jeźdźców” – mówi Camelia.


fot. materiały prasowe

SAMOCHODY

# 441 Martha Marino jedzie samochodem Commander Can-Am. Jak sama zaznacza, ekscytacja startem w Dakarze nie ma granic. 51-latkę z Kolumbii pilotować będzie Carlos Bustamante.


fot. materiały prasowe

# 377 Za kierownicą samochodu Alloy BMW 3 Litre Hybrid Turbo Diesel (700 Nm) usiądzie po raz drugi 33-letnia Niemka Stefanie Manns. Manns jest jedną z dwóch kobiet, która usiądzie za sterami samochodu w tej edycji rajdu. Stefanie ukończyła zeszłoroczny rajd na 65. pozycji. To bardzo dobry wynik zważywszy na to, że kobieta jak dotąd miała na koncie starty jedynie w wyścigach na torze.

„Przygodę z wyścigami rozpoczęłam jako 16-latka. Jednak z czasem pokochałam rajdy i wtedy rozpoczęłam nowy rozdział w swoim życiu. W tegorocznej edycji, pojadę lepszym pojazdem niż roku temu. Mój pilot, Benjamin Zirbus będzie debiutantem na Dakarze. Mam nadzieję znaleźć się w pierwszej trójce na podium” – opowiada o swoich wrażeniach Stefanie Manns.


fot. materiały prasowe
fot. dakar.com

# 346 Po raz piąty w Rajdzie Dakar weźmie udział Szwajcarka, Eugenie Decre (na zdjęciu obok), w tym roku jako pilotka Gerta Huzinka. Załoga w Rajdzie startuje już po raz drugi.

# 433 Kolejną pilotką w Rajdzie jest Adriana Andreani - Argentynka jadąca z Jose Antonio Blangino (wcześniej brał udział w kategorii quad). W ubiegłym roku załoga zakończyła swoją przygodę na pierwszym etapie z powodu awarii skrzyni biegów. Być może w tym roku team osiągnie wymarzone cele.

# 373 Ostatnią pilotką o jakiej chcemy wspomnieć jest Catherine Derousseaux z Francji. 25-latka wraz z Anthonym Harrisem przemierzą rajd w samochodzie Wildcat QT.

 

 


Podczas 34 edycji Rajdu Dakar startują następujący rodacy:

Motocykle
#18 Jakub Przygoński (Orlen Team) - KTM 450 Replika
#19 Jacek Czachor (Orlen Team) - KTM 450 Replika
#47 Marek Dąbrowski (Orlen Team) - KTM 450 RR

Quady
#252 Łukasz Łaskawiec (Laskawiec Rally Team) - Yamaha Raptor 700
#253 Rafał Sonik (Wild Wolf C.A.T) - Yamaha Raptor 700

Samochody
#310 Krzysztof Hołowczyc/ Filipe Palmeiro (Monster Energy X-Raid Team) - MINI ALL4 RACING 
#336 Adam Małysz/Rafał Marton (Overdrive Toyota) - PICKUP HILUX TOYOTA 
#339 Szymon Ruta/ Laurent Lichtleuchter (Orlen Team) - PICKUP HILUX TOYOTA
#363 Piotr Beaupre/Jacek Lisicki (NeoRaid Rally Team) - BMW X5 CC -
#416 Dariusz Żyła/ Pierre Calmon (NeoRaid Rally Team) - MITSUBISHI PAJERO 

Ciężarówki
#500 Dariusz Rodewald/ Gerard de Rooy/ Tom Colsoul (Petronas Team de Rooy IVECO) - IVECO POWERSTAR 
#540 Grzegorz Baran/Bartłomiej Boba/Robert Jachacy (NeoRaid Rally Team) - MAN TG 4x4 - 
#546 Robert Jan Szustkowski Jr./Jarosław Kazberuk/Wojciech Białowąs (R-Six Team) - MERCEDES UNIMOG U400

Komentarze

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy. Twój może być pierwszy!