Ewa Kania

Stosujesz zasadę 90 sekund? Lepiej zacznij, bo długo autem nie pojeździsz

Samochód to narzędzie i ma po prostu działać - takie podejście cechuje wiele osób i w dobie bezobsługowych aut jest w sumie zrozumiałe. Ale to, że nikt już nie majsterkuje przy samochodzie na parkingu pod blokiem, nie znaczy że nie trzeba w żaden sposób o pojazd dbać. Między innymi stosując zasadę 90 sekund.

Na czym polega zasada 90 sekund?

Dobry kierowca wie, że po uruchomieniu samochodu, nie należy „dawać mu na zimnym”. Podzespoły układu napędowego muszą osiągnąć odpowiednią temperaturę roboczą, aby mogły pracować pod większym obciążeniem.

A kto słyszał o zasadzie 90 sekund? Powinna być znana obecnie większości kierujących, ponieważ turbodiesle są powszechnie stosowane od ponad 20 lat, a i doładowane silniki benzynowe nie są żadną nowinką.

Rozrząd, kiedy go wymienić? Jak działa układ rozrządu?

Jednostka napędowa z turbosprężarką wymaga dodatkowej uwagi i pamiętania o tym, że turbo musi się odpowiednio schłodzić po długiej trasie lub ostrym traktowaniu. Podczas jazdy obraca się z prędkością nawet 250 tys. obr./min i rozgrzewa do kilkuset stopni. O jej odpowiednie smarowanie i chłodzenie dba olej, ale jeśli nagle zgasimy silnik, odetniemy turbinę od chłodzenia. Powoduje to rozgrzanie się oleju i zwęglenie, co docelowo prowadzi do zatykania kanałów olejowych i zacierania łożysk.

Jak stosować zasadę 90 sekund?

Najlepszym sposobem na schłodzenie silnika oraz turbosprężarki, jest spokojna jazda. Jeśli zjeżdżacie właśnie z autostrady lub jeździliście gdzieś szybko po zakrętach, zwolnijcie, wrzućcie wysoki bieg i delikatnie obchodźcie się z gazem.

Alternatywnym rozwiązaniem, jeśli nie macie możliwości wykonania powyższego, jest zatrzymanie się i pozostawienie silnika włączonego na 90 sekund. Praca na wolnych obrotach przez taki czas, powinna pozwolić na ochłodzenie turbiny.

Komentarze:

Janek - 19 marca 2023

Sprężarka i 250 tys. Obr/min ….tyle to nawet silniki lotnicze nie osiągają, może autor by się doszkolił….

Odpowiedz

kpt. Nemo - 20 marca 2023

Właśnie pokazałeś jaki jesteś niedouczony kiep

Odpowiedz

Autoholik - 20 marca 2023

Nawet do 300 tyś. obr. Na minutę, zamiast krytykować proszę się dokształcić

Odpowiedz

Andrzej - 19 marca 2023

90 sekund ok ale z drugiej strony to łamiemy przepis jeśli stoimy na parkingu,pod blokiem,poboczu z zapalonym silnikiem powyżej minuty,nie chciałem się czepiać ale jedno przeczy drugiemu,czyli czasami jakiś artykuł edukuje nas do przestrzegania prawa a czasami do łamania

Odpowiedz

Artur - 20 marca 2023

A co z samochodami start/stop gdzie sam gasnie po każdym zatrzymaniu ?

Odpowiedz

Marek - 19 marca 2023

Czepiasz się bzdur zjeżdżasz z autostrady masz światła przykładowo to musisz poczekać zanim będziesz miał zielone żeby jechać i to wystarczy żeby schłodzić turbinę albo przepuszczając pieszego to też chwilę potrwa zanim przejdzie chyba że mieszkasz na wsi ale w tych czasach to i na wsi są światła i pasy a jak już niema tego co wspomniałem to żeby schłodzić turbinę nie trzeba stać pojazdem tylko w czasie spokojnej jazdy schodzisz cały silnik i to chyba najlepsza metoda i powinieneś to chyba zrozumieć bo ktoś dał nam rozum żeby z niego korzystać 😁🤣🥰 pozdrawiam.

Odpowiedz

Krzysiek - 19 marca 2023

No jak nie? Zatrzymanie i pozostawienie silnika włączonego… Czy zatrzymanie nie oznacza stania? No chyba że kolega zna jakiś sposób żeby zatrzymać pojazd i być cały czas w ruchu 🤪

Odpowiedz

Robert - 19 marca 2023

Nikt tu nie pisze o staniu, po uruchomieniu można jechać tylko delikatne aż osiagnie minimalną temperaturę, a nie jak to robią co poniektórzy odpalają furę silnik zimny, peqdał w podłogę i poszedł

Odpowiedz

Wacek - 18 marca 2023

Nigdy nic takiego nie robiłem i przejeżdżałem 300 tys km i sprzedawałem w pełni sprawny samochód. Chyba że ktoś katuje samochód na max obrotach przez kilka godzin.

Odpowiedz

Jeremi - 17 marca 2023

90 sekund to już postój. Trzeba wyłączyć silnik na postoju w obszarze zabudowanym.

Odpowiedz

ak11 - 20 marca 2023

Rekomendujecie cos, co jest sprzeczne z obowiazujacymi w PL przepisami, inaczej mowiac zachecacie do lamania prawa. Legalnie nie wolno trzymac na parkingu wlaczonego silnika przez 90sekund.

Odpowiedz

Jabadu - 20 marca 2023

Od silnika do polityka. Ale beton. System start-stop przecież można wyłączyć. W moim audi system sam chłodzi silnik i turbinę po zatrzymaniu i jego wyłączeniu. Doczytać i sprawdzić w ASO a nie deliberować o pustym. Pozdrawiam.

Odpowiedz

Ben - 20 marca 2023

Kolego naucz się poprawnie pisać.

Odpowiedz

Koło Wojtek - 19 marca 2023

Banda kretynów narzuca innym co muszą robić! Paranoja bezmózgowych debilów z POKO!

Odpowiedz

Terefere - 19 marca 2023

Odpalony silnik w pojezdzie i dopiero pasy? To juz kwalifikacja do mandatu…

Odpowiedz

JP - 19 marca 2023

Hi !Jedni zalecają drudzy zabraniają nie dostrzegam tutaj żadnego problemu odpalamy pojazd zapinamy się w pasy po czym ruszamy spokojnie i mamy dwie trzy cztery minuty biorąc pod uwagę to że mieszkamy w terenie zabudowanym czyli wszystkie przepisy oraz standardy zachowane i do tego zalecam wymianę oleju w silniku co 15 000 nie tak jak proponuję producent i powinniśmy się cieszyć przez wiele lat dobrym stanem silnika oraz jego podzespołów.

Odpowiedz

R2D2 - 19 marca 2023

I jak się to ma do polskich przepisów, które zabraniają postoju na włączonym silniku dłużej niż minutę? No i nie zapomnijmy o systemie Start – Stop, który nie odlicza ze stoperem 90 sekund do wyłączenia silnika, tylko gasi go natychmiast po zatrzymaniu się (lub nie z różnych przyczyn). Artykuł możnaby też podciągnąć pod namawianie do łamania przepisów. Oczywiście to wszystko to bzdura, ale ludzie – skończcie z tymi bezsensownymi clickbait’ami i zatrudnijcie rzetelnych reporterow

Odpowiedz

Prrrr - 19 marca 2023

Ja już miałem zajechane turbo, więc wywalone mam na postuj.

Odpowiedz

Prrrr - 19 marca 2023

Ja już miałem zajechane turbo, więc wyjebane mam na postuj.

Odpowiedz
Pokaż więcej komentarzy
Pokaż Mniej komentarzy
Schowaj wszystkie

Zostaw komentarz:

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wszyskie pola są wymagane do wypełnienia.

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze

Najnowsze